Mszyce na kwiatach doniczkowych? Sprawdź, jak szybko rozpoznać ich obecność i jak zwalczyć

Mszyce na kwiatach doniczkowych

Mszyce potrafią w błyskawicznym tempie zniszczyć nawet najpiękniejsze kwiaty doniczkowe. Atakują liście, pąki i młode pędy, zostawiając za sobą lepką spadź i osłabioną roślinę. Na szczęście istnieją sposoby, by skutecznie się ich pozbyć – bez szkody dla domowego otoczenia. Sprawdź, jak rozpoznać mszyce w mieszkaniu, skąd się biorą i czym je zwalczać, by uratować swoje rośliny bez użycia agresywnej chemii.

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Mszyce na roślinach domowych – skąd się biorą i jak ich unikać? Objawy mszyc na kwiatach doniczkowych Naturalne sposoby na mszyce w domu Środki na mszyce do użytku domowego – kiedy sięgnąć po chemię? Jak zapobiegać pojawianiu się mszyc?

Z pozoru niewielkie, powolne i pozornie niegroźne, mszyce z czasem potrafią przeobrazić nasze ulubione rośliny w marniejące pędy o więdnących liściach. Należą do jednych z najczęściej spotykanych szkodników atakujących rośliny ogrodowe, ale też jak się okazuje, kwiaty doniczkowe w naszych domach.

Ich obecność często umyka naszej uwadze, aż do momentu, gdy kondycja rośliny zaczyna wyraźnie się pogarszać. Jak zatem rozpoznać te nieproszone goście, skąd się biorą i – co najważniejsze – jak skutecznie się ich pozbyć, nie szkodząc przy tym naszemu domowemu zielonemu zakątkowi?

Skąd biorą się mszyce w domu?

Mszyce bardzo łatwo mogą trafić do naszych mieszkań – najczęściej wnosimy je z zakupionymi roślinami lub przenosimy na ubraniach po spacerze czy pobycie na balkonie lub tarasie. Czasem wystarczy zaledwie jeden owad, by po kilku dniach cała doniczka była opanowana przez kolonię.

Te drobne, miękkie owady wysysają soki z młodych pędów, liści i pąków, co prowadzi do różnych deformacji, a w dłuższej perspektywie – do osłabienia całej rośliny. Mszyce mogą też przenosić choroby wirusowe i zostawiają po sobie lepką wydzielinę (spadź), która sprzyja rozwojowi pleśni.

Jak rozpoznać, że roślinę zaatakowały mszyce?

Najczęściej pojawiają się na:

  • wierzchołkach pędów,
  • spodniej stronie liści,
  • pąkach i młodych przyrostach.

Można je zauważyć gołym okiem – są małe, miękkie i mają różne kolory (zielone, czarne, żółtawe, a nawet różowe). Objawy, które powinny wzbudzić czujność, to:

  • skręcone lub zniekształcone liście,
  • lepiąca się powierzchnia rośliny,
  • zahamowanie wzrostu,
  • obecność czarnego nalotu (który jest specyficznym grzybem sadzakowym rozwijającym się na spadzi).

Domowe sposoby na mszyce – naturalne, bezpieczne i skuteczne

Zanim sięgniesz po chemiczne środki ochrony roślin, warto wypróbować metody domowe, które są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Najpopularniejsze sposoby to:

  • Zmywanie mszyc wodą z dodatkiem płynu do naczyń – to zwykle pierwszy krok, który wykonujemy po zauważeniu mszyc; delikatne przemywanie liści miękką szmatką pomaga usunąć owady mechanicznie.
  • Oprysk z szarego mydła lub mydła potasowego – 10-15 g rozpuszczone w 1 litrze wody; roślinę należy dokładnie spryskać, zwłaszcza dolne części liści i pędy.
  • Napary z cebuli, czosnku lub pokrzywy – nie wysoce owadobójcze, ale mają właściwości odstraszające.
  • Oprysk z mleka i wody (1:1) – ten sposób może zaskakiwać, choć w niektórych miejscach jest znany i popularny od wielu lat; działa odstraszająco na szkodniki, a dodatkowo wzmacnia roślinę.
Oprysk kwiatów doniczkowych na mszyce
Fot. ir1ska / AdobeStock
Zabiegi należy powtarzać co kilka dni, aż do całkowitego ustąpienia objawów. Warto też izolować zaatakowaną roślinę od innych doniczek, by zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników.

Gotowe środki ochrony roślin – kiedy warto ich użyć?

Gdy mszyce pojawiają się w dużej liczbie, a domowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto sięgnąć po gotowe środki ochrony roślin. Najlepiej wybierać preparaty, które są przeznaczone do roślin doniczkowych uprawianych w domu. Powinny być bezpieczne zarówno dla domowników, jak i zwierząt, a także mieć krótki okres karencji, co oznacza, że szybko się rozkładają i nie stanowią długotrwałego zagrożenia.

W zależności od potrzeb można wybrać gotowe spraye do bezpośredniego opryskiwania liści, pałeczki ochronno-nawozowe, które umieszcza się w doniczce, albo systemiczne środki do podlewania. Te ostatnie działają od środka – roślina pobiera je przez korzenie i rozprowadza wraz z sokami, dzięki czemu substancja dociera bezpośrednio do żerujących mszyc.

▶ Dowiedz się więcej, jak stosować preparaty chemiczne w domu z tego artykułu.

Jak zapobiegać pojawianiu się mszyc?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta zasada świetnie sprawdza się także w walce z mszycami. Oto, co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się:

  • Regularnie przeglądaj rośliny i usuwaj z nich obumarłe liście i pędy.
  • Unikaj przegrzewania i przesuszenia – mszyce uwielbiają suche i ciepłe środowisko.
  • Przed wniesieniem nowej rośliny do mieszkania dokładnie ją obejrzyj.
  • W razie potrzeby stosuj naturalne opryski zapobiegawcze (np. z czosnku lub pokrzywy).

Walka z mszycami może być uciążliwa, ale przy odpowiedniej czujności i regularności działań – całkowicie do wygrania. Wystarczy trochę systematyczności, a domowy ogród znów odzyska zdrowie i urok.

Zdjęcie tytułowe: Tetiana / AdobeStock

To się przyda
Agrocover Spray – mszyce, przędziorki, wciornastki – 750 ml Target
Agrocover Spray – mszyce, przędziorki, wciornastki – 750 ml Target
MULTI-INSEKT – zwalcza mszyce i inne owady – 750 ml | Substral Naturen
MULTI-INSEKT – zwalcza mszyce i inne owady – 750 ml | Substral Naturen
Deltam Natura spray – na mszyce i inne szkodniki – 1 l Protect Garden
Deltam Natura spray – na mszyce i inne szkodniki – 1 l Protect Garden
Sanium AL – spray owadobójczy – 1 l | Protect Garden
Sanium AL – spray owadobójczy – 1 l | Protect Garden
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści