Reklama
Twój partner w ogrodzie

Obrzeża rabat: plastikowe, drewniane czy kamienne?

Obrzeża rabat iBulb

Pytanie czytelnika: Mam niewielki ogródek, w którym wydzieliłam rabaty z bylinami i roślinami jednorocznymi. Problem stanowi dla mnie wybór odpowiedniego materiału na obrzeże rabat. Zastanawiam się czy poza plastikowymi obrzeżami istnieją jakieś inne, bardziej ozdobne.

Posłuchaj
00:00
20

To prawda, że powszechnie stosowanym, łatwo dostępnym oraz tanim materiałem do wykonania obrzeży rabat jest plastik. Jest dość trwały i nie trzeba poddawać go szczególnej konserwacji.

  • Zaletą plastikowych taśm (tzw. rollborderów) jest łatwość ich kształtowania i uzyskiwania linii falistych. Największą zaś wadą "tandetny" wygląd. Jedyne co można zrobić, by nie eksponować ich nadmiernie, to głębiej wkopać je w ziemię i posadzić przy obrzeżu rośliny, które zamaskują brzeg. 

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Zamiast plastikowych obrzeży można zastosować kamień lub drewno. Obrzeże kamienne i drewniane wyglądają bardzo naturalnie. Prezentują się znacznie lepiej niż plastikowe obrzeża.

  • Drewniane obrzeża można wykonać bardzo łatwo – wkupując w ziemię drewnianą deskę. Musimy się jednak liczyć z tym, że drewno po kilku latach spróchnieje i będzie je trzeba wymienić.

  • W przypadku obrzeży kamiennych jest nieco trudniej, ponieważ surowiec nie zawsze jest łatwy do znalezienia. Można je wykonać z płaskich, wkopanych w ziemię pionowo kamieni. Czasem może się okazać niezbędna usługa kamieniarzy i zamówienie odpowiednich kawałków kamienia.

Wszystkie opcje są warte przeanalizowania, ponieważ każdy tym obrzeża rabat bardzo pomaga w ich pielęgnacji i użytkowaniu. Są też pomocne przy koszeniu i planowaniu innych nasadzeń.

Tekst: Małgorzata Palczyńska, zdjęcie tytułowe: iBulb


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Tagi
Najnowsze treści