Logo
Logo

Mniszek Ultra – selektywny herbicyd na chwasty do stosowania na trawniku

Mniszek Ultra 070 EW to wyspecjalizowany herbicyd wykorzystywany do zwalczania chwastów dwuliściennych. Z tego względu znajduje duże zastosowanie na trawnikach, boiskach i polach golfowych. Pozwala pozbyć się uciążliwych i ciężkich do wypielenia gatunków, takich jak mniszek lekarski, babka lancetowata oraz mlecz polny. Sprawdź, jak dokładnie działa ten chwastobójczy preparat.

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to Mniszek Ultra 070 EW?
 • Jakie chwasty zwalcza?
 • Jak stosować Mniszek Ultra 070 EW?

Jak działa Mniszek Ultra 070 EW?
Selektywny i skuteczny

Mniszek Ultra należy do herbicydów wybiórczych, które zwalczają roczne i wieloletnie chwasty dwuliścienne. Preparat działa układowo, tzn. wnika do tkanek chwastów przez zielone części, przemieszcza się po całej roślinie, dociera do korzeni, a następnie hamuje wzrost i rozwój (zwykle w ciągu doby). W kolejnych dniach na skutek nadmiernej produkcji hormonu IAA dochodzi do zaburzenia procesów fizjologicznych i stopniowego zamierania chwastów. Pierwsze objawy to żółknięcie, a kolejno więdnięcie. Rośliny mogą się zwijać, dochodzi do deformacji ogonków liściowych.

 • Główną substancją aktywnie czynną w Mniszek Ultra 070 EW jest MCPA (związek z grupy fenoksykwasów karboksylowych) w formie soli potasowej. Formulacja soli wnika trochę słabiej niż estry, ale jest za to bezpieczniejsza dla roślin uprawianych (w tym wypadku najczęściej chodzi o trawę).
 • Ponadto w skład pestycydu wchodzi fluroksypyr w formie estru 1-metyloheptylowego. Związek jest pobierany przez rośliny, a następnie transportowany do korzeni.
 • Mniszek Ultra 070 EW zawiera dodatek chlopyralidu (ta sama grupa co MCPA). To znana, skuteczna substancja czynna stosowana od lat 80-tych ubiegłego wieku.

Jakie rośliny zwalcza?
Na chwasty na trawnikach

Mniszek Ultra 070 EW zawiera trzy substancje aktywnie czynne, dzięki czemu spektrum jego działania jest szerokie. Niszczy wiele niepożądanych gatunków. Wrażliwe (szczególnie na MCPA) są m.in. babka lancetowata, bodziszek drobny, bratek polny, chwastnica jednostronna, dymnica pospolita, fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, iglica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, kurzyślad polny, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa, mniszek lekarski, rdest plamisty, rdest ptasi, rdestówka i tobołki polne. Herbicyd bardzo dobrze radzi sobie z koniczyną polną.

Najczęściej stosuje się go na trawnikach, ale można opryskiwać także inne zachwaszczone miejsca, np. przedogródki czy obrzeża nawierzchni. Trzeba pracować precyzyjnie i starać się unikać pokrywania roślin uprawnych substancją aktywną.

Mniszek Ultra zwalcza chwasty na trawniku niszczy korzenie
MNISZEK ULTRA 070 EW – zwalcza chwasty na trawniku, niszczy korzenie
Do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych występujących w trawnikach. Działa skutecznie docierając do korzeni roślin.
Kup online

Jak stosować Mniszek Ultra 070 EW?
Krok po kroku

Herbicyd ma formę płynu, który należy wymieszać z wodą (150 ml/5 l). To dawka, która powinna wystarczyć do odchwaszczenia 100 m² trawnika. W ciągu sezonu zaleca się wykonać nie więcej niż jeden zabieg z użyciem preparatu Mniszek Ultra 070 EW. Jeśli potrzebne są kolejne, należy wybrać inny produkt (tj. zawierający inny skład). Okres prewencji w tym wypadku to po prostu czas od zabiegu do całkowitego wyschnięcia preparatu na liściach i pędach. Przez trzy tygodnie po zabiegu nie wolno jednak wypasać zwierząt gospodarskich.

 • Herbicyd najlepiej aplikować z użyciem opryskiwacza naramiennego lub plecakowego, ręcznego. Ważne jest, aby dokładnie pokryć chwasty cieczą użytkową. Należy przy tym unikać moczenia trawy i roślin uprawnych.

 • Zabieg wykonuje się w czasie bezwietrznej i bezdeszczowej pogody. To ograniczy skuteczność środka i potencjalne straty oprysku.

 • Z Mniszka Ultra 070 EW powinno się korzystać, gdy temperatura powietrza przekracza 8°C. Optymalny zakres (największa skuteczność działania pestycydu) występuje przy 12-20°C. Nie wolno go stosować w czasie upałów (powyżej 25°C). Wtedy zachodzi duże ryzyko poparzenia wszystkich roślin.

 • Nie stosuje się środka na mokry lub mocno wysuszony trawnik.

 • Prace należy wykonywać po oblocie pszczół, np. wieczorem. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwalczania chwastów kwitnących, miododajnych i nektarodajnych (m.in. tytułowego mniszka lekarskiego).

W trakcie pracy należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego zabieg wykonuje się w odzieży ochronnej, z okularami i maską na twarzy. W tracie przerw, tuż przed i po pracy trzeba unikać spożywania posiłków. W razie dostania się preparatu do oczu należy przemyć je dokładnie wodą. Przy wystąpieniu objawów zatrucia trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Mniszek Ultra 070 EW jest bezpieczny dla użytkownika, o ile postępuje się zgodnie z dobrą praktyką ogrodniczą (rolniczą).


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: dendoktoor/Pixabay ed.

Autor
Mniszek Ultra – selektywny herbicyd na chwasty do stosowania na trawniku
Mniszek Ultra – selektywny herbicyd na chwasty do stosowania na trawniku
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl