Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
10
Okazje

Trawnik z mikrokoniczyną | Jak zasiać? Jak dbać?

Otoczenie budynków mieszkalnych pięknie i atrakcyjnie się prezentuje wówczas, gdy znajduje się wokół zieleń. Starannie wypielęgnowany trawnik potrafi dodać niesamowitego uroku wielu działkom wiejskim i podmiejskim. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się murawa zielona z dodatkiem miniaturowej, białej kończyny. Jak zasiać taki trawnik oraz jakie są jego zalety?  

 

Jak wygląda mikrokoniczyna? Czy warto ją mieć na trawniku?

Mieszanki traw z miniaturową odmianą koniczyny białej - Trifolium repens var. Pirouette coraz częściej zastępują tradycyjne odmiany trawnika. W Polsce trend ten bardzo szybko zdobywa popularność, a trawę z mikrokoniczyną można dziś spotkać w wielu miejscach.  

Zawarta w tego typu mieszankach traw karłowa odmiana koniczyny ma wysokość tylko od 3 od 10 centymetrów, zatem doskonale nadaje się na trawnik. Wzbogaca go oraz nadaje mu wyjątkowego wyglądu. Roślina ta nie jest zbyt wymagająca. Doskonale sprawdza się na różnych typach gleb oraz szybko wzrasta. Jest też bardzo odporna na wydeptywanie. Jeśli taka murawa nie jest regularnie koszona, to wówczas, koniczyna zakwita i przypomina miniaturową łąkę.   

Jak zasiać trawnik z mikrokoniczyną i jak o niego dbać?

Założenie trawnika z mikrokoniczyną nie należy do trudnych zadań. Wysiew nasion mieszanek z mikrokoniczyną (zawierających nasiona trawy i nasiona koniczyny) wygląda tak samo, jak w przypadku tradycyjnych mieszanek trawnikowych. Przed wysiewem należy wymieszać zawartość opakowania aby małe nasiona mikrokoniczyny zostały równomiernie rozłożone wśród nasion trawy.

A jeśli chodzi o pielęgnację trawnika z mikrokoniczyną, to wymaga ona znacznie mniejszych nakładów pracy. Taki trawnik nie wymaga zbyt intensywnego nawożenia, nawadniania oraz odchwaszczania. Rozrasta się on bardzo szybko i doskonale nadaje się do dekoracji wielu terenów. Zaleca się, aby w okresie jesieni trawnik krótko przyciąć, powyżej rozetek koniczyny. Zapewnia mu to bowiem dobre zimowanie. 

Warto pamiętać o tym, że w przypadku ekstremalnych warunków atmosferycznych, takich jak: długotrwała susza czy mroźna zima może dojść do zaburzenia proporcji między ilością mikrokoniczyny w trawniku a trawy. W takim przypadku można dosiać trawę po wykonaniu zabiegu aeracji trawnika.   

Jakie zalety ma mikrokoniczyna?

Trawnik z miniaturową koniczyną to hit ostatnich sezonów. I nic w tym dziwnego, gdyż posiada on mnóstwo zalet. Pośród wielu z nich można wymienić to, że: 

 • Mikrokoniczyna jest odporna na suszę
  Doskonale radzi sobie bez regularnego nawadniania. Listki mikrokoniczyny znacznie dłużej niż tradycyjne trawy utrzymują zielony, bardzo intensywny kolor. Taka murawa świetnie się prezentuje przez długi czas, nawet podczas niedoboru wody. 
 • Nie potrzebuje nawożenia azotowego
  Koniczyna posiada zdolność wiązania azotu z atmosfery i w związku z tym, w pewnym stopniu, taki trawnik jest samowystarczalny. Z korzeniami mikrokoniczyny związane są symbiotyczne bakterie, które doskonale wiążą azot i zaopatrują rośliny w ten cenny składnik. Dzięki temu murawa zyskuje zdrowy, ciemno-zielony wygląd bez konieczności używania nawozów azotowych 
 • Ma atrakcyjny wygląd
  Trawa z mikrokoniczyną posiada uniwersalne zastosowanie. Potrafi przyozdobić każdy przydomowy ogród, działkę letniskową, plac zabaw czy tereny miejskie. Doskonale nadaje się także na boiska oraz pola golfowe. Stanowi on sprawdzoną alternatywę dla tradycyjnego trawnika.
 • Jest łatwa w pielęgnacji
  Mikrokoniczyna dobrze toleruje niskie koszenie – po cięciu murawy mikrokoniczyna stanowi zielony nawóz, który dostarcza związany uprzednio azot dla potrzeb rosnącego trawnik. Rozwijające się w pomiędzy kępkami traw listki mikrokoniczyny doskonale zagęszczają trawnik i tym samym uniemożliwiają kiełkowanie oraz rozwój chwastów.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Rudy and Peter Skitterians oraz Alexas_Fotos / Pixabay

Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresujeKomentarze

Gość dorota

29-09-2022 20:02

Świetny pomysł, chętnie wykorzystam, czy można prosic o podanie dokładnej nazwy tej koniczyny?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

Twoja strona ogrodu