Zanikanie cebulek tulipanów: dlaczego tulipany słabiej kwitną?

Pytanie czytelnika: Od kilku lat obserwuję, że po jednym lub dwóch sezonach większość z moich roślin cebulowych – szczególnie tulipanów – przestaje kwitnąć. Słyszałem, że może to świadczyć o zanikaniu cebulek. Co to jest i jak temu zapobiec? Jakie mogą być inne powody słabego kwitnienia tulipanów?

Posłuchaj
00:00
23

Słabiej kwitnące tulipany
4 główne powody:

Zanikanie cebulek

Zanikanie cebulek roślin takich jak tulipany, narcyzy, hiacyntów czy szafirków, jest naturalnym procesem. Cebule tych kwiatów pozostawione w ziemi na kilka sezonów, skupiają się na wytworzeniu roślin potomnych, czyli cebulek przybyszowych i tym samym zaczynają słabiej kwitnąć, a na koniec zamierają – znikają.

Cebulki przybyszowe potrzebują jednocześnie kilku sezonów (2-3), by dojrzeć i być w stanie wytworzyć kwiat.

Istnieją jednak odmiany kwiatów cebulowych, które są znane z tego, że przez wiele sezonów nie "marnieją" i pięknie kwitną bez potrzeby ich wykopywania.

Przykłady długowiecznych odmian roślin cebulowych:

  • tulipany botaniczne: grupy – Tulipa tarda i Tulipa linifolia, odmiana 'Bright Gem'
  • tulipany wysokie: 'Princes Irene', 'Monte Carlo', 'Ad Rem', 'Parade', 'Ballade'
  • narcyzy botaniczne: 'February Gold', 'Têteà- tête'
  • narcyzy trąbkowe: 'Golden Harvest', 'Mount Hood', 'Spellbinder'

Słaba jakość cebulek tulipanów

Może skutkować kiepskim kwitnieniem lub całkowitym jego zanikiem. Wybierając cebulki, powinno się zwrócić uwagę na ich twardość oraz wielkość. Z pewnością lepiej nie kupować egzemplarzy przecenionych.

Gnicie tulipanów

Wszystkie cebule są wrażliwe na nadmiar wody, nie mogą być zalewane. Niedobrze wpływają na nie wiosenne roztopy oraz ulewne, letnie deszcze. Podczas sadzenia dobrze jest rozluźnić ziemię wokół cebulek piaskiem czy grysem.

Przepuszczalne podłoże ułatwi odprowadzanie wody. Rośliny cebulowe warto sadzić w sąsiedztwie bylin, ponieważ inne egzemplarze wieloletnie będą pobierać z podłoża wodę oraz uzupełnią rabatę kwiatami, kiedy cebule już przekwitną.

Szkodniki zjadające cebule – nornice!

Cebulki tulipanów należą do licznych przysmaków tych gryzoni, można je ochronić przed szkodnikami, sadząc w specjalnych koszykach z drutu lub tworzywa sztucznego. Alternatywnym rozwiązaniem może być założenie pułapek na nornice w ich korytarzach lub odstraszaczy ultradźwiękowych.


Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016; tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl i M. Szymańska; zdjęcie główne: Małgorzata Szymańska

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Tulipan Tulipa

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści