Logo
Logo

Pielęgnacja tulipanów: przed, w trakcie i po kwitnieniu | Jak mieć piękne kwiaty bez wysiłku?

Tulipany pochodzą z suchych rejonów Europy, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Ich natura pozwala na szerokie wykorzystanie nie tylko w przydomowych ogródkach, ale też w miejscach o gorszych warunkach glebowych, np. w ogródkach skalnych. Są wyjątkowo wszechstronne i kochane przez ogrodników. Poznaj ogólne zasady ich pielęgnacji.

Pielęgnacja cebulek tulipanów

Tulipany zwykle sadzi się w grupach. Można je uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w donicach. Na nasadzeniach rabatowych pięknie prezentują się w sąsiedztwie innych kwiatów cebulowych tworząc kolorowe łany. Lepiej jest unikać symetrycznego sadzenia, gdyż takie postępowanie doprowadzi do stworzenia bardzo nienaturalnych grup roślin. Przed posadzeniem cebul tulipanów należy usunąć z ziemi wszelkie chwasty i zanieczyszczenia w postaci kamieni, czy kawałków gałęzi.

Termin sadzenia
Chcąc uzyskać odpowiedni efekt, należy bezwzględnie przestrzegać terminu sadzenia tulipanów, który przypada od sierpnia do października. Przy wyborze cebul kierujemy się przede wszystkim ich wyglądem – należy unikać cebul miękkich, z widocznymi plamami i przebarwieniami, całkowicie pozbawionych łusek okrywających (nie jest wadą, gdy zewnętrzna łuska częściowo odchodzi od powierzchni), wyschniętych lub lekko zwiędniętych.

Stanowisko
Tulipany muszą mieć zapewnione słoneczne stanowisko. Nie lubią być nadmiernie zalewane, dlatego jeżeli mamy gleby ciężkie i gliniaste należy je wymieszać z rozdrobnioną korą, torfem lub piaskiem. Na dnie wykopanego dołka można usypać warstwę drenażową z piasku grubości około 5 cm. Cebule tulipanów umieszcza się w ziemi na głębokości 10-15 cm, uważając by zawiązki pędów skierowane były ku górze. Cebule należy przykryć warstwą ziemi i starannie ją ugnieść, by pozbyć się przestrzeni wypełnionych powietrzem.

Pielęgnacja kwiatów tulipanów

Tulipany wykazują niezwykłe zdolności do klimatyzowania się w nowych, nieznanych warunkach. Nie wymagają szczególnej opieki – potrzebują jedynie sporadycznego podlewania i w szczególności okresu spoczynku (po przekwitnięciu).

W kilka tygodniu po posadzeniu, glebę można zasilić wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, które pomogą roślinom w rozwoju podczas kolejnego sezonu wegetacyjnego.

Przekwitłe kwiaty tulipanów ścinami, aby wzmocnić ich części podziemne ale pamiętajmy, aby nie obcinać liści, gdyż poprzez proces fotosyntezy jest potrzebny do powstania nowych cebulek. Przed pozbyciem się nieatrakcyjnych liści i pędu zalecane jest odczekanie około ośmiu tygodni.


Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: iBulb

Autor
Pielęgnacja tulipanów: przed, w trakcie i po kwitnieniu | Jak mieć piękne kwiaty bez wysiłku?
Pielęgnacja tulipanów: przed, w trakcie i po kwitnieniu | Jak mieć piękne kwiaty bez wysiłku?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl