Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Ciekawostki

Tulipan (Tulipa) odmiana 'Maria Kaczyńska' należy do rodziny liliowatych (Liliaceae).

To dość okazały tulipan osiągający około 50 cm wysokości. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Wyróżnia się swoimi kwiatami, które są pojedyncze, duże i o ładnej, kremowej barwie. Odmiana 'Maria Kaczyńska' należy do grupy tulipanów pojedynczych późnych.

Wymagania i uprawa

Tulipan 'Maria Kaczyńska' nie różni się wymaganiami od innych tulipanów. Optymalne są stanowiska słoneczne, a gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Ważne, aby podłoże nie było podmokłe, gdyż łatwo może dochodzić do gnicia cebul. Odmiana jest mrozoodporna.

Po przekwitnięciu warto usunąć nadziemną część rośliny. Cebule można zostawić w ziemi lub wykopać je po obumarciu liści i przechowywać w suchym, przewiewnym miejscu do jesieni.

Cebulki najlepiej sadzić od września do listopada (można również wiosną) na głębokość 10-12 cm w odstępach 10-centrymetrowych.

Ciekawostki

Odmiana została wyhodowana przez Jana Lightara w 2008 roku (całościowo prace trwały aż 18 lat). Została nazwana na cześć Marii Kaczyńskiej, żony Lecha Kaczyńskiego – Prezydenta Polski w latach 2005-2010.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Kancelaria Sejmu/Flickr/CC BY 2.0/Link; MOs810/CC BY-SA 4.0/Link