Logo
Logo

Pędzenie cebuli | Uprawa szczypiorku na parapecie

Pędzenie cebuli w domu pozwala uzyskać zdrowy szczypiorek o niesamowitym smaku. Przede wszystkim zapewnia to stały dostęp do szczypiorku niezależnie od pory roku i pozwala uzyskać smaczny szczypiorek jesienią i zimą, kiedy najtrudniej o świeże warzywa i zieleninę. Dodatkowo pędzenie cebuli na szczypior jest niezwykle proste. Jak pędzić cebulę w domu? Jaki gatunek cebuli wybrać na szczypior, aby uprawa się udała?

Spis treści
Jak wyhodować szczypiorek w domu? Z jakiej cebuli wyrośnie szczypiorek? Jak pędzić cebulę w domu? Jak mieć własny szczypiorek? Kiedy można pędzić cebulę? Jak szybko urośnie szczypiorek? Jak uprawiać cebulę w butelce? Zobacz "wieżę szczypiorkową"!

Jak uprawiać szczypiorek w domu?

Chcąc mieć świeży szczypiorek zawsze pod ręką, warto w swojej kuchni rozpocząć pędzenie cebuli na szczypiorek. Hodowla nie jest trudna i nie zajmuje wiele miejsca – wystarczy przeznaczyć kawałek parapetu lub blatu, aby można było mieć świeży szczypiorek przez całą jesień i zimę. Jest to więc idealny sposób na zapewnienie sobie dodatkowej ilości witamin oraz wzbogacenie smaków w swojej kuchni. Wystarczy wybrać odpowiednią cebulę i przestrzegać zasad uprawy, aby wzbogacić swoją dietę.

Pędzenie cebuli: jaka cebula nadaje się do uprawy na szczypiorek?

 • Do uprawy szczypiorku najlepiej wybrać cebulę zdrową, czyli taką, która nie ma żadnych uszkodzeń ani plamek.
 • Najlepiej, aby cebula była dobrze wyrośnięta, co nie oznacza, że musi być bardzo duża.
 • Chcąc uzyskać szczypiorek o delikatnym smaku najlepiej wybrać cebulkę dymkę.
 • Co ważne, do pędzenia cebuli można wykorzystać tą wyhodowaną samodzielnie lub zakupioną w sklepie, ale musi być ona świeża, a więc nie przesuszona, a najlepiej, jeśli już będzie wypuszczała zielone listki. 
 • Jednak, wybierając cebulę ze sklepu, trzeba pamiętać, że uprawa może zakończyć się fiaskiem, gdyż nie wiemy, w jakich warunkach była ona przechowywana.

Mój Ogrodnik / YoutubeOgród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Pędzenie cebuli w domu krok po kroku 

 1. Cebulę należy uprawiać w niewysokiej doniczce, umieszczając cebulę w ziemi tak, aby od 1/3 do 1/2 cebuli znalazło się nad ziemią. Trzeba przy tym zadbać, aby cebula była stabilnie osadzona w ziemi.
 2. Chcąc zasadzić kilka cebul w jednej skrzynce, kolejne sztuki należy umieszczać z odstępem około 6 cm. Podłoże powinno zawierać wszystkie składniki pokarmowe, ale nie wymaga ono dodatkowego wzbogacania.
 3. Idealna będzie ziemia ogrodowa, która jest odpowiednio skomponowana, dostarczając roślinom wszystkich niezbędnych związków.
 4. Doniczkę najlepiej ustawić w dobrze naświetlonym miejscu np. na parapecie, zwłaszcza że uprawa będzie odbywać się przy krótkich jesiennych i zimowych dniach.
 5. Idealna temperatura dla rozpoczęcia wzrostu wynosi trochę powyżej 10 stopni, ale cebula poradzi sobie w temperaturze pokojowej, o ile nie będzie znajdowała się bezpośrednio przy źródle ciepła (np. nad kaloryferem).
 6. Po zasadzeniu cebulę należy podlać i pamiętać o regularnym podlewaniu tak, aby podłoże było stale lekko wilgotne, ale aby w doniczce nie stała woda.

Kuba Kuba / YoutubeJak długo trwa pędzenie cebuli na szczypior?

Cebulę można pędzić od listopada do lutego, a cały proces od założenia uprawy do uzyskania własnego szczypiorku trwa zaledwie 3 tygodnie. Jeśli w swojej kuchni używamy dużych ilości szczypiorku, to można zasadzić kilka cebul w pewnych odstępach czasu. Dzięki temu zapewnimy sobie świeży szczypiorek przez całą zimę.

Cebula w butelce

Okazuje się, że do uprawy szczypiorku na domowym parapecie wcale nie potrzebujemy specjalistycznych pojemników, czy nawet doniczek. Wystarczy plastikowa butelka! Dodatkowo przydadzą się ostre nożyczki, worek ziemi uniwersalnej podstawka i oczywiście cebule. Jak zapewnia na swoim blogu Łukasz Skop, pierwsze cebule powinny zacząć budzić się już po tygodniu. 

Zobacz, jak Łukasz Skop z bloga Bez-Ogródek uprawia cebulową wieżę w butelce!

Cebula w butelce
Fot. AndreyZayats
Cebula w butelce 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: 1980monako / Depositphotos

Autor
Pędzenie cebuli | Uprawa szczypiorku na parapecie
Pędzenie cebuli | Uprawa szczypiorku na parapecie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny