Intensywnie różowe, żółte, fioletowe lub bordowe hiacynty ożywią wnętrze - wprowadzą miły, subtelny zapach, który pobudzi wszystkie zmysły. Dodatkowy element dekoracyjny otrzymamy wypłukując korzenie hiacynta z ziemi i umieszczając cebulkę w przeźroczystym naczyniu wypełnionym wodą. Do uprawy w wodzie wybierzmy odmiany o krótkich i sztywnych łodygach, dorastających do 20 cm, większe mogłyby się zbyt łatwo przewracać.
Hiacynt tworzy przepiękne kwiatostany, jednak oprócz kwiatów warto wyeksponować cebulkę i jej korzenie (które gdy rosną w ziemi są zazwyczaj niewidoczne) poprzez wstawienie rośliny do przezroczystego, szklanego naczynia. Jego wnętrze można wyłożyć ozdobnym żwirkiem, kolorowymi kamieniami, szklanymi kuleczkami lub specjalnym hydrożelem.
Taka kompozycja będzie bardzo naturalna i niezwykle interesująca. Jak żadna inna ozdoba będzie przyciągać spojrzenia! Kolorowe hiacynty dobrze komponują się z kontrastującą bielą porcelany. Można je także umieścić w filiżance lub dzbanku. Wesołą i bardzo kreatywną aranżację można uzyskać wstawiając hiacynty w różnokolorowe naczynia o ciekawym kształcie i fakturze.
Hiacynty w szklanym pojemniku – krok po kroku, na dwa sposoby
1. Kup hiacynt w doniczce, wymyj ziemię
To szybka metoda dla niecierpliwych i początkujących. Jest znacznie prostsza, częściej stosowana, a efekt możemy uzyskać w ciągu kilkunastu minut. Wystarczy jedynie delikatnie wypłukać ziemię spomiędzy korzeni, a następnie posadzić cebulkę do szklanego pojemnika. Kwitnące hiacynty dostępne są w sprzedaży przed Bożym Narodzeniem oraz na przedwiośniu.
2. Kup cebule hiacyntów, pędź je przez 8 tygodni
To długa metoda dla cierpliwych i zaawansowanych ogrodników. Wymaga przetrzymywania cebulki przez około 8 tygodni w cieniu i chłodzie (5-10 stopni), do momentu, aż pęd rośliny osiągnie 5-7 cm. Po przeniesieniu do pomieszczenie hiacynt zacznie kwitnąć po 10-14 dniach. Najwięcej cebulek hiacyntów można kupić na jesieni lub od początku lutego.
Hiacynty w szkle
Stworzenie kwitnącej kompozycji w szklanym wazoniku lub miseczce jest bardzo proste. Wyjmij ostrożnie cebulki z doniczek. Postaraj się nie uszkodzić ich korzeni - są dość kruche. Umieść je pod bieżącym strumieniem letniej wody i wymyj całą ziemię. Gdy na korzeniach nie będzie już ciemnych drobinek podłoża możesz przystąpić do sadzenia cebulek w szklanych pojemnikach.
Piętka cebulki hiacynta nie może dotykać wody! Powinna być około 5 mm nad powierzchnią. Stojąc w wodzie bardzo szybko zgnije!
Hiacynt w wodzie – jak go pielęgnować?
Zapewnij roślinie odpowiednie warunki, a zachwyci Cię kolorem i zapachem przez 2 tygodnie.
Światło
Kwitnące cebule hiacyntów ustaw w widnym miejscu, oddalonym jednak od bezpośrednich promieni słonecznych. Jeśli roślina będzie miała zbyt mało światła i zbyt wysoką temperaturę jej pędy kwiatostanowe będą nadmiernie wyciągnięte, a liście żółte.
Temperatura
Gdy pąki kwiatowe hiacynta zaczną nabierać kolorów, roślinę przenieś do pomieszczenia o temperaturze 16-20 stopni. Kwitnienie potrwa około 2 tygodnie. Im cieplejsze stanowisko, tym kwitnienie będzie krótsze, dlatego ustaw rośliny z dala od kaloryfera. Na noc warto przenosić roślinę do chłodniejszego pomieszczenia.
Woda
Poziom wody musi się utrzymywać tuż pod piętką cebuli. Korzenie będą stale zanurzone w wodzie, nie będą jednak gniły. Hiacynty nie wymagają nawożenia. Wodę wymieniaj co 2 dni!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia iBulb