Kochasz kwiaty tak mocno, że chcesz je mieć zawsze blisko siebie? Nie ma się czego wstydzić! Jeśli nie chcesz wydawać fortuny, ścinaj kwiaty z ogrodu i twórz z nich bukiety. Oto kilka propozycji na kompozycje – mieszanki bylin, kwiatów sezonowych i kwiatostanów krzewów. Baw się kolorami, kształtami – w wazonie liczy się tylko uroda roślin.
Nie każdy ma czas na to, by całe dnie spędzać w ogrodzie i podziwiać urodę rosnących krzewów oraz przepełnionych kolorami bylinowych rabat. Godziny spędzone w domu, przy pracy zawodowej lub obowiązkach domowych warto sobie umilić. Wazony z bukietami ze świeżych kwiatów z ogrodu (jeśli nikt z domowników nie jest alergikiem i są ustawione poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt) mogą stać w każdym pomieszczeniu.
Niech tego lata kolor i świeże rośliny towarzyszą Ci o każdej porze dnia, przy porannej kawie i podczas wieczornej lektury. Otaczaj się bukietami kwiatów z ogrodu, by chłonąć ich urodę i cieszyć się ich pięknem jak najdłużej.
Od wiosny do późnej jesieni ogród oferuje mnóstwo roślin, które dobrze wyglądają w wazonach. Robione własnoręcznie bukiety zachwycają oryginalnością, bo zawsze można skomponować je z takich roślin, których nie znajdziemy w żadnej kwiaciarni.
Ścinaj śmiało: jednoroczne, byliny i gałązki krzewów
Wiosenne rośliny cebulowe zwykle dość krótko utrzymują ładny wygląd w wazonie. Ale już pod koniec maja pojawia się więcej trwałych roślin, zarówno bylin, jak i kwitnących krzewów liściastych. Nie należy również zapominać o roślinach sezonowych, które zwykle sadzimy w donicach na tarasach – pelargonie rabatowe mają sztywne pędy i pięknie komponują się w wazonach samodzielnie oraz w bukietach.
Niezawodne są oczywiście róże, lilie, kalie, ostróżki i piwonie, ale warto też sięgać po pojawiające się późnym latem rudbekie, mieczyki i jeżówki, astry czy różnokolorowe dalie. Do kompozycji w stylu wiejskim można wykorzystać też nagietki, groszki pachnące, floksy wiechowate oraz różne odmiany słoneczników.
Tworząc kompozycje warto jako tło dodawać gałązki krzewów i bylin ozdobnych z liści, np. paproci, funkii, tawuł czy traw ozdobnych. Purpurowe liście żurawek lub perukowców to świetny dodatek do niebieskich kwiatów, a liście kaladium czy tawliny jarzębolistnej dodadzą bukietom ciekawego charakteru.
W prostym szklanym wazonie zestawione zostały pachnące kwiatostany floksów wiechowatych, charakterystycznych dla wiejskich ogrodów wraz z czysto niebieskimi kwiatami wielosiłu. Różowe akcenty w postaci jaśniejszej odmiany floksów, kwiatostanów żurawki i sztywnej szałwii tworzą tło dla ciemniejszych kwiatów.
W tej kompozycji swoją rolę grają nie tylko kwiaty, ale też stylowy wazon. Prosta kompozycja bukietu wylewa się z niego symetrycznie na obie strony. Wykorzystane rośliny o kulistych kwiatostanach i w różnych odcieniach fioletu. Purpurowe i zielone liście oddzielają nieco od siebie poszczególne gatunki roślin.
W tym ciężkim, stylizowanym naczyniu konkurują ze sobą dwa gatunki hortensji – różowe, ciężkie kule hortensji ogrodowej i stożkowate, lekkie niczym cienkie koronki kwiatostany hortensji bukietowej. Jako tło wykorzystano gałązki tawuły z zielonymi liśćmi.
Niebieskie, proste, metalowe naczynie przypominające bańkę na mleko z pękiem lawendy doskonale nada się do udekorowania wnętrza w stylu śródziemnomorskim. Kwiatostan hortensji to mocny akcent w tej prostej kompozycji, który ma za zadanie intrygować i przyciągać wzrok.
Z ogrodu skąpanego w letnim słońcu wykorzystano rośliny krzewiaste – pomiędzy gałązkami pokrytymi żółtozielonymi liśćmi tawuły poukładano jasnofioletowe kwiaty ketmi. Ciemnoróżowe, wystające na zewnątrz bukietu kwiaty budlei dodają całej kompozycji wyrazistości i dynamiki.
Spokojna i elegancka kompozycja z hortensją ogrodową w samym środku. Ze względu na kolor, wielkość i ułożenie pierwsze skrzypce grają tu liście purpurowej odmiany bzu czarnego. Natomiast liście trójbarwnej krzewuszki są wypełniaczem, który łączy to co za zewnątrz, z kwiatami po środku.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) Cityline® Mars Bez czarny (Sambucus nigra) Black Lace® Krzewuszka cudowna (Weigela florida) My Monet®
Nieoczywiste połączenie kwiatów kalii z kwiatami hostensji bukietowej. Główną rolę grają tu jednak nie kwiaty, ale zwracające uwagę purpurowe liście kaladium.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Kalia (Zantedeschia hybrid) Be My® First Love Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) Quick Fire® Kaladium (Caladium hortulanum) Heart to Heart® 'Xplosion'
Liliowce kwitną zwykle bardzo obficie, ale pojedyncze kwiaty żyją tylko jeden dzień. Ten bukiet to zastrzyk mocnych barw i wyrazistych kształtów. Zestawienie z kaliami i tło wielkich liści kaladium przypomina płonące ognisko, na którym nie sposób nie skupić wzroku.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Kalia (Zantedeschia hybrid) Be My® Main Squeeze™ Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrid) Rainbow Rhythm® 'Ruby Spider' Kaladium (Caladium hortulanum) Heart to Heart® 'Burning Heart'
Pęk żółtych słoneczników wygląda już sam w sobie tak efektownie, że nie potrzebuje zbyt wielu dodatków, ale dla wypełnienia pustych przestrzeni w bukiecie można wykorzystać liście funkii, a dla kontrastu dodać suche kwiatostany traw ozdobnych.
Dwa urocze bukieciki dla niezdecydowanych – te rośliny ustawione w jednym wazonie wyglądałyby zbyt krzykliwie, ale jeśli będą wstawione do podobnych wazonów, można je postawić na jednym stole lub w jednym pomieszczeniu.