Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Róże na bukiety do wazonów | Jakie odmiany będą najlepsze? Kiedy ścinać i jak o nie dbać?

Róże uprawiamy zwykle nie tylko dla ozdoby ogrodowych rabat, ale też na kwiat cięty, aby cieszyć się wspaniałymi bukietami w wazonach. Aby jednak ścięte róże zachowały świeżość jak najdłużej, warto w odpowiedni sposób je ścinać i pielęgnować.

Dowiedz się, jak ścinać róże do wazonu i jak o nie dbać? Czy lepiej to robić rano, czy w ciągu dnia?

Spis treści
Jakie odmiany róż warto wybierać na bukiety do wazonów? Jaki jest najlepszy moment na ścięcie róży z ogrodu? Jak dbać o róże w wazonie? W jaki sposób przedłużyć żywotność kwiatów?

Ogrodowe rabaty z krzewami róż na kwiat cięty

W ogrodzie warto tak zaplanować nasadzenia, aby krzewy czy byliny przeznaczone na tzw. kwiat cięty rosły na oddzielnych rabatach. Łatwiej będzie wtedy ścinać kwiaty, a przede wszystkim nie będziemy ogołacać innych krzewów ozdobnych rosnących w ogrodzie.

Jeśli sadzimy krzewy róż z zamiarem ścinania z nich później kwiatów, najlepiej wybrać odmiany wielkokwiatowe (lub rabatowe) o pojedynczych, dość dużych kwiatach – ich odmian mamy ogromny wybór.

Popularne, polecane róże na kwiat cięty odmiany (z trwałymi kwiatami) to między innymi: ALINKA, APHRODITE, MR. LINCOLN, EDDY MITCHELL, BLUE MOON, CASANOVA, FLAMINGO, GRACE AND BEAUTY, EL TORO, VELVET FRAGANCE, MYRIAM, OSIRIA (oryginalne malinowo-srebrzyste płatki).

Warto także pamiętać, aby nie ścinać intensywnie kwiatów w pierwszym sezonie z młodych, świeżo posadzonych krzewów.

Najlepiej poczekać co najmniej jeden lub dwa sezony, żeby krzew najpierw dobrze się ukorzenił, zdążył się zagęścić i wytworzyć jak najwięcej pędów z pąkami kwiatowymi i później z kwiatami. Silne cięcie kwiatów z młodych krzewów róż może powodować, że będą one miały mniej energii w kolejnych sezonach.

Jak i kiedy ścinać róże do wazonu?

  • Przede wszystkim należy pamiętać, że róże do wazonu powinno się ścinać rano lub wieczorem, a nie w ciągu dnia. Dzięki temu róże najdłużej zachowają świeżość (energię); cięcie w ciągu dnia, szczególnie latem powoduje, że kwiat zdecydowanie szybciej zwiędnie. 
  • Poza tym warto ścinać pędy z pąkami w odpowiednim stadium rozwoju, czyli wyraźnie nabrzmiałe, ale jeszcze nie rozwinięte, tak by rozwinęły się w wazonie w naszych domach.
  • Dobrym momentem na cięcie kwiatów róż jest faza, gdy zielone działki kielich obejmujące kwiat już się odgięły na zewnątrz i widoczne są już pierwsze płatki kwiatu (kwiat zaczyna się otwierać).

Wszystko zależy jednak jeszcze od typu kwiatu, ponieważ kwiaty pojedyncze lub półpełne, czyli z mniejszą ilością płatków można ścinać nawet w pąku. Z kolei odmiany z kwiatami dużymi, pełnymi, które ściśle i gęsto wypełnione są płatkami (np. róże angielskie) lepiej ścinać, gdy kwiat już lekko się otworzy.

kobieta przycinająca sekatorem pęd róży do wazonu i skracająca pęd pod skosem
Fot. Вадим Каштанов, yuriygolub / AdobeStock
Na bukiety do wazonów ścinaj róże nie w pełni rozwinięte. Pęd utnij pod skosem i obetnij liście z dolnej jego części (tej, która będzie zanurzona w wodzie)

Przy ścinaniu kwiatów warto pozostawić możliwie jak najdłuższy pęd i jak najwięcej liści choć z części pędu zanurzonej w wodzie należy liście usunąć. Z dolnej części pędu usuwamy także kolce (na reszcie lepiej je pozostawić), a pęd zawsze nacinamy skośnie (najlepiej ostrym nożem, by nie miażdżyć łodyg).

Aby w trakcie cięcia powietrze nie dostawało się do naczynek roślin, skośne cięcie wykonuje się pod wodą (róże są podatne na zapychanie się naczyń).

Stosuje się też inną metodę na usunięcie powietrza, które dostanie się do naczyń ściętych pędów – końcówki pędów zanurza się na kilka-kilkanaście sekund we wrzątku. Po tych zabiegach róże wstawiamy bezpośrednio do wazonu z letnią (nie zimną) wodą (zawiera ona wtedy mniej pęcherzyków powietrza).

Wazon z ciętymi różami najlepiej ustawić z dala od bardzo nasłonecznionych miejsc czy parapetów lub kaloryferów. Najdłużej kwiaty zachowają świeżość w wazonie, gdy ustawimy je lekko zacienionym i raczej chłodniejszym pomieszczeniu.

czerwone, żółte i łososiowe róże w szklanym wazonie
Fot.  Walter46 / Pixabay, Olga Korowacka /AdobeStock
Róże pięknie prezentują się w szklanych wazonach – w swoim towarzystwie, jak również w kompozycjach z innymi roślinami. By długo cieszyły oko, warto co dzień zmieniać wodę w wazonie

Jak pielęgnować cięte róże w wazonie, aby zachowały świeżość?

Wodę w wazonie najlepiej zmieniać codziennie, a przynajmniej co 2-3 dni i przy okazji myć dokładnie wazon, aby usuwać wszelkie osady i naloty, które są pożywką dla bakterii (przyspieszają one gnicie pędów i zamieranie kwiatów). Istnieje też teoria niektórych kwiaciarzy, iż wcale nie ma potrzeby wymieniać wody codziennie, a jedynie uzupełniać jej ubytki w wazonie i lekko podcinać skośnie pędy róż.

Woda wymieniana w wazonie nie powinna być nalewana bezpośrednio z kranu, a lekko odstana i w temperaturze pokojowej.

Aby kwiaty zachowały świeżość do wody można dodać odrobinę kwasku cytrynowego (ok. 5 g) lub posłużyć się dostępnymi obecnie w sprzedaży preparatami, które przedłużają trwałość kwiatów (ułatwiają pobieranie wody oraz zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów powodujących gnicie tkanek roślin).

Dodatkowo, co kilka dni można lekko skracać (przycinać skośnie) końcówki łodyg. Odpowiednio ścięte i pielęgnowane róże mogą zdobić nasze wnętrza w wazonach nawet około dwóch tygodni, a czasem i dłużej.

Czy można ożywić przywiędłe róże?

  • Jeśli róże w wazonie tracą już atrakcyjny wygląd, można spróbować je lekko ożywić i pobudzić. W tym celu najlepiej przenieść wazon z kwiatami w chłodne, zacienione miejsce.
  • Warto przyciąć ponownie końcówki pędów, by tkanka na przekroju była wyraźnie żywa (zielona) oraz usunąć wszelkie uschnięte płatki czy liście. Przycięte i oczyszczone róże umieszczamy w umytym wazonie z bardzo zimną wodą i pozostawiamy w zacienionym miejscu.
  • Można też spryskać liście i kwiaty mgiełką (małym ręcznym opryskiwaczem) z zimnej wody.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe: Hajo100, K.-U. Häßler, Fotos 593, Maryviolet / AdobeStock

Autor
Róże na bukiety do wazonów | Jakie odmiany będą najlepsze? Kiedy ścinać i jak o nie dbać?
Róże na bukiety do wazonów | Jakie odmiany będą najlepsze? Kiedy ścinać i jak o nie dbać?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl