Ogrodowe rabaty z krzewami róż na kwiat cięty
W ogrodzie warto tak zaplanować nasadzenia, aby krzewy czy byliny przeznaczone na tzw. kwiat cięty rosły na oddzielnych rabatach. Łatwiej będzie wtedy ścinać kwiaty, a przede wszystkim nie będziemy ogołacać innych krzewów ozdobnych rosnących w ogrodzie.
Jeśli sadzimy krzewy róż z zamiarem ścinania z nich później kwiatów, najlepiej wybrać odmiany wielkokwiatowe (lub rabatowe) o pojedynczych, dość dużych kwiatach – ich odmian mamy ogromny wybór.
Warto także pamiętać, aby nie ścinać intensywnie kwiatów w pierwszym sezonie z młodych, świeżo posadzonych krzewów.
Najlepiej poczekać co najmniej jeden lub dwa sezony, żeby krzew najpierw dobrze się ukorzenił, zdążył się zagęścić i wytworzyć jak najwięcej pędów z pąkami kwiatowymi i później z kwiatami. Silne cięcie kwiatów z młodych krzewów róż może powodować, że będą one miały mniej energii w kolejnych sezonach.
Jak i kiedy ścinać róże do wazonu?
- Przede wszystkim należy pamiętać, że róże do wazonu powinno się ścinać rano lub wieczorem, a nie w ciągu dnia. Dzięki temu róże najdłużej zachowają świeżość (energię); cięcie w ciągu dnia, szczególnie latem powoduje, że kwiat zdecydowanie szybciej zwiędnie.
- Poza tym warto ścinać pędy z pąkami w odpowiednim stadium rozwoju, czyli wyraźnie nabrzmiałe, ale jeszcze nie rozwinięte, tak by rozwinęły się w wazonie w naszych domach.
- Dobrym momentem na cięcie kwiatów róż jest faza, gdy zielone działki kielich obejmujące kwiat już się odgięły na zewnątrz i widoczne są już pierwsze płatki kwiatu (kwiat zaczyna się otwierać).
Wszystko zależy jednak jeszcze od typu kwiatu, ponieważ kwiaty pojedyncze lub półpełne, czyli z mniejszą ilością płatków można ścinać nawet w pąku. Z kolei odmiany z kwiatami dużymi, pełnymi, które ściśle i gęsto wypełnione są płatkami (np. róże angielskie) lepiej ścinać, gdy kwiat już lekko się otworzy.
Przy ścinaniu kwiatów warto pozostawić możliwie jak najdłuższy pęd i jak najwięcej liści choć z części pędu zanurzonej w wodzie należy liście usunąć. Z dolnej części pędu usuwamy także kolce (na reszcie lepiej je pozostawić), a pęd zawsze nacinamy skośnie (najlepiej ostrym nożem, by nie miażdżyć łodyg).
Aby w trakcie cięcia powietrze nie dostawało się do naczynek roślin, skośne cięcie wykonuje się pod wodą (róże są podatne na zapychanie się naczyń).
Wazon z ciętymi różami najlepiej ustawić z dala od bardzo nasłonecznionych miejsc czy parapetów lub kaloryferów. Najdłużej kwiaty zachowają świeżość w wazonie, gdy ustawimy je lekko zacienionym i raczej chłodniejszym pomieszczeniu.
Jak pielęgnować cięte róże w wazonie, aby zachowały świeżość?
Wodę w wazonie najlepiej zmieniać codziennie, a przynajmniej co 2-3 dni i przy okazji myć dokładnie wazon, aby usuwać wszelkie osady i naloty, które są pożywką dla bakterii (przyspieszają one gnicie pędów i zamieranie kwiatów). Istnieje też teoria niektórych kwiaciarzy, iż wcale nie ma potrzeby wymieniać wody codziennie, a jedynie uzupełniać jej ubytki w wazonie i lekko podcinać skośnie pędy róż.
Aby kwiaty zachowały świeżość do wody można dodać odrobinę kwasku cytrynowego (ok. 5 g) lub posłużyć się dostępnymi obecnie w sprzedaży preparatami, które przedłużają trwałość kwiatów (ułatwiają pobieranie wody oraz zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów powodujących gnicie tkanek roślin).
Dodatkowo, co kilka dni można lekko skracać (przycinać skośnie) końcówki łodyg. Odpowiednio ścięte i pielęgnowane róże mogą zdobić nasze wnętrza w wazonach nawet około dwóch tygodni, a czasem i dłużej.
Czy można ożywić przywiędłe róże?
- Jeśli róże w wazonie tracą już atrakcyjny wygląd, można spróbować je lekko ożywić i pobudzić. W tym celu najlepiej przenieść wazon z kwiatami w chłodne, zacienione miejsce.
- Warto przyciąć ponownie końcówki pędów, by tkanka na przekroju była wyraźnie żywa (zielona) oraz usunąć wszelkie uschnięte płatki czy liście. Przycięte i oczyszczone róże umieszczamy w umytym wazonie z bardzo zimną wodą i pozostawiamy w zacienionym miejscu.
- Można też spryskać liście i kwiaty mgiełką (małym ręcznym opryskiwaczem) z zimnej wody.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe: Hajo100, K.-U. Häßler, Fotos 593, Maryviolet / AdobeStock