Logo
Logo

Jak odróżnić nawłoć kanadyjską od pospolitej i późnej?

Nawłoć niejedno ma imię. Najpopularniejsze gatunki to nawłoć pospolita, kanadyjska i późna. Są do siebie podobne, ale łatwo można je odróżnić. Sprawdź!

Jak odróżnić od siebie różne gatunki nawłoci?

Nawłocie (Solidago) to byliny z rodziny astrowatych, które dzielą się na około sto gatunków. Niektóre z nich mogą stanowić wielkie zagrożenie dla uprawianych w ogrodach roślin i należy się ich błyskawicznie pozbyć, kiedy tylko je zauważymy. Tym razem skupimy się na nawłoci pospolitej, późnej i kanadyjskiej. Jak je od siebie odróżnić?

Jak wygląda nawłoć pospolita?

Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea) jest naszym jedynym rodzimym gatunkiem nawłoci. Można się na nią natknąć na polanach, w lasach i na niezbyt wilgotnych łąkach. Ma do stu centymetrów wysokości, a  jej łodyga jest słabo rozgałęziona. Jest ona wyposażona w dużą ilość liści odziomkowych, które mają ogonki i eliptyczny kształt, podczas gdy liście górne są lancetowate. Ten gatunek wyróżnia się również w okresie kwitnienia, kiedy pojawiają się na nim sporej wielkości kwiaty w kolorze żółtym, które tworzą wiechowate kwiatostany.
Dowiedz się więcej o nawłoci pospolitej i jej właściwościach prozdrowotnych

Łukasz Łuczaj / YouTube


Jak wygląda nawłoć kanadyjska?

Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) została do nas sprowadzona z Ameryki i przepada za słonecznymi stanowiskami. Gatunek ten jest często mylony z nawłocią pospolitą, ale wystarczy bliżej się im przyjrzeć, żeby zauważyć wiele różnic. Kwiaty nawłoci kanadyjskiej są nieco mniejsze, a ponadto jej łodygi są szorstko owłosione, a liście są od spodu pokryte puszystym meszkiem. Nawłoć kanadyjska może osiągnąć nawet 250 centymetrów wysokości, a jej obecność stanowi spore zagrożenie dla innych roślin. Ten gatunek ma niezwykłe zdolności aklimatyzacyjne i bardzo szybko wypiera z danego obszaru rośliny rodzimy. Jest gatunkiem inwazyjnym, a jeśli pojawi się na jakimś obszarze, dostępność innych gatunków roślin spada nawet do 10 procent. 
Dowiedz się więcej o nawłoci kanadyjskiej i jej szkodliwym wpływie na rodzimą florę

Jak wygląda nawłoć późna?

Nawłoć późna, zwana także olbrzymią (Solidago gigantea) podobnie jak nawłoć kanadyjska, przybyła do nas z Ameryki. Najpewniej doszło do tego podczas sprowadzania roślin ozdobnych. Jest gatunkiem inwazyjnym w większości państw europejskich. Ma owłosioną tylko oś i gałązki kwiatostanu, a jej wysokość to nawet 230 centymetrów. W czasie kwitnienia pojawiają się na niej wiechowate kwiatostany, które składają się z kwiatów rurkowatych w kolorze żółtym.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: lublin_bee / Pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu