Herbata z nawłoci | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

Napar - herbata z nawłoci fot. zetat - Depositphotos

Spróbuj herbaty z suszonych liści nawłoci! Ta pospolita roślina to źródło zdrowia. Dowiedz się, jakie ma właściwości zdrowotne i dlaczego warto ją pić. Przygotowanie naparu z nawłoci jest bardzo łatwe – sprawdź, jak to zrobić!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
15

Herbata / napar z nawłoci

Nawłoć pospolita (nie mylić z nawłocią kanadyjską) to dosyć niepozorna roślina należąca do rodziny astrowatych. Zdarza się, że jest traktowana jako chwast, którego należy czym prędzej się pozbyć. W rzeczywistości jest to jednak roślina, która od dawna wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Jej wspaniałe zdrowotne właściwości sprawiają, że sięga się po nią w różnych okolicznościach.

Co zawiera?

Przede wszystkim jest bardzo dobrym źródłem kwercetyny, czyli związku o bardzo mocnych właściwościach przeciwzapalnych. Stanowi warstwę ochronną dla komórek nerwowych i zajmuje się również stymulacją pracy niektórych enzymów.

Warto również wspomnieć, że nawłoć wyposażona jest w wiele wartościowych kwasów organicznych oraz flawonoidy, które z kolei dbają o bardzo dobrą kondycję naczyń krwionośnych. Dostarcza również kwasów wielofenolowych i umożliwia pozyskiwanie dobroczynnych olejków eterycznych, które są stosowane w aromaterapii. Można wobec tego powiedzieć, że jest to roślina niezwykle pożyteczna i nic dziwnego w tym, że sięga się po nią w konkretnych sytuacjach.

Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z nawłoci pospolitej

Przygotowanie zdrowego naparu z nawłoci jest bardzo proste. Wystarczy jedną łyżkę wsypać do kubka i zalać wrzątkiem. Napar powinien parzyć się pod przykryciem około piętnastu minut. Po upływie tego czasu będzie gotowy do spożycia. 

Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?

  • Napar z nawłoci to doskonały środek na stany zapalne. Działa zarówno przeciwzapalnie, jak i przeciwbakteryjnie. Odznacza się właściwościami moczopędnymi, dlatego zaleca się jego picie osobom zmagającym się z konkretnymi dolegliwościami nerek. Działa oczyszczająco i odtruwająco.
  • Napar z nawłoci powoduje wzrost produkcji soków trawiennych, a zatem powinny po niego sięgać osoby zmagające się z niestrawnościami i zaburzeniami związanymi z trawieniem. Dzięki niemu można znacząco poprawić przemianę materii, co będzie miało wielkie znaczenie dla osób, które znajdują się na diecie redukcyjnej.
  • Warto dodać, że napar w takiej postaci zaleca się również osobom, które borykają się z dolegliwościami stawowymi, schorzeniami dróg moczowych oraz kolką nerkową.
Ziele nawłoci (Solidaginis herba) kupuj tylko w sprawdzonych sklepach zielarskich lub w aptece. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Stosowanie niektórych ziół, zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki, może być niebezpieczne!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: zetat / Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Nawłoć pospolita Solidago virgaurea

Nawłoć kanadyjska Solidago canadensis

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści