Jak odróżnić nawłoć kanadyjską od pospolitej i późnej? Zobacz FILM!

jaka to nawłoć fot. lublin_bee - Pixabay

Nawłoć niejedno ma imię. Najpopularniejsze gatunki to nawłoć pospolita, kanadyjska i późna. Są do siebie podobne, ale łatwo można je odróżnić. Sprawdź!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
52

Jak odróżnić od siebie różne gatunki nawłoci?

Nawłocie (Solidago) to byliny z rodziny astrowatych, które dzielą się na około sto gatunków. Niektóre z nich mogą stanowić wielkie zagrożenie dla uprawianych w ogrodach roślin i należy się ich błyskawicznie pozbyć, kiedy tylko je zauważymy. Tym razem skupimy się na nawłoci pospolitej, późnej i kanadyjskiej. Jak je od siebie odróżnić?

Jak wygląda nawłoć pospolita?

Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea) jest naszym jedynym rodzimym gatunkiem nawłoci. Można się na nią natknąć na polanach, w lasach i na niezbyt wilgotnych łąkach. Ma do stu centymetrów wysokości, a  jej łodyga jest słabo rozgałęziona. Jest ona wyposażona w dużą ilość liści odziomkowych, które mają ogonki i eliptyczny kształt, podczas gdy liście górne są lancetowate. Ten gatunek wyróżnia się również w okresie kwitnienia, kiedy pojawiają się na nim sporej wielkości kwiaty w kolorze żółtym, które tworzą wiechowate kwiatostany.
Dowiedz się więcej o nawłoci pospolitej i jej właściwościach prozdrowotnych

Łukasz Łuczaj / YouTube


Jak wygląda nawłoć kanadyjska?

Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) została do nas sprowadzona z Ameryki i przepada za słonecznymi stanowiskami. Gatunek ten jest często mylony z nawłocią pospolitą, ale wystarczy bliżej się im przyjrzeć, żeby zauważyć wiele różnic. Kwiaty nawłoci kanadyjskiej są nieco mniejsze, a ponadto jej łodygi są szorstko owłosione, a liście są od spodu pokryte puszystym meszkiem. Nawłoć kanadyjska może osiągnąć nawet 250 centymetrów wysokości, a jej obecność stanowi spore zagrożenie dla innych roślin. Ten gatunek ma niezwykłe zdolności aklimatyzacyjne i bardzo szybko wypiera z danego obszaru rośliny rodzimy. Jest gatunkiem inwazyjnym, a jeśli pojawi się na jakimś obszarze, dostępność innych gatunków roślin spada nawet do 10 procent. 
Dowiedz się więcej o nawłoci kanadyjskiej i jej szkodliwym wpływie na rodzimą florę

Jak wygląda nawłoć późna?

Nawłoć późna, zwana także olbrzymią (Solidago gigantea) podobnie jak nawłoć kanadyjska, przybyła do nas z Ameryki. Najpewniej doszło do tego podczas sprowadzania roślin ozdobnych. Jest gatunkiem inwazyjnym w większości państw europejskich. Ma owłosioną tylko oś i gałązki kwiatostanu, a jej wysokość to nawet 230 centymetrów. W czasie kwitnienia pojawiają się na niej wiechowate kwiatostany, które składają się z kwiatów rurkowatych w kolorze żółtym.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: lublin_bee / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Nawłoć kanadyjska Solidago canadensis

Nawłoć pospolita Solidago virgaurea

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści