Wszystko o wrzosach
Odpowiedzi na najszczęśniejszej zadawane pytania
Kiedy kwitną wrzosy?
Wrzosy kwitną od sierpnia do października (przy ciepłej jesieni nawet dłużej). Zwykle pełnia kwitnienia przypada na wrzesień. Aby kwitnienie było długie należy łączyć różne odmiany, np. wczesne i późne. Przy okazji można wybierać wrzosy o różnej barwie kwiatów.
Jakie odmiany wrzosów wybrać do ogrodu?
W ogrodzie można uprawiać różnorodne odmiany wrzosów – to sprawa gustu. W naszych warunkach klimatycznych dobrze radzą sobie m.in. ‘Boskoop' (fioletowe), 'J.H. Hamilton' (różowe), 'Velvet Fascination' (białe) i 'Darkness' (czerwonoróżowe).
▶ Dowiedz się więcej
Jakie wymagania mają wrzosy?
Wrzosy lubią miejsca słoneczne oraz lekko zacienione o dużej ilości światła rozproszonego. W pierwszym przypadku nieco obficiej kwitną, w drugim są mniej narażone na wysychanie. Radzą sobie w miejscach bardziej zacienionych, ale kwitnienie jest słabe. Podłoże powinno być kwaśne (pH 3,5-5,0), torfowe, z dodatkiem piasku i drenażem.
▶ Dowiedz się więcej
Jak sadzić wrzosy?
Wrzosy optymalnie sadzi się wiosną (koniec marca, kwiecień) lub jesienią (koniec września, październik). W praktyce krzewinki z uformowaną bryłą korzeniową można umieszczać w gruncie przez cały sezon. Zwykle odległość sadzenia wynosi 20-30 cm (zależy to od siły wzrostu konkretnej odmiany). Wrzosy sadzi się w gruncie nieco głębiej niż rosły w doniczce.
▶ Dowiedz się więcej
Jak pielęgnować wrzosy?
Wrzosy są wrażliwe na wysuszenie, dlatego w okresie bezdeszczowej pogody powinno się je podlewać. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja na wrzosowisku automatycznego nawadniania. 2-3 razy w sezonie (wiosna, lato) można zastosować nawozy dla roślin kwasolubnych. Przed nadejściem zimy rośliny zaleca się okryć warstwą ściółki.
▶ Dowiedz się więcej
Jak ciąć wrzosy?
Wrzosy powinno się przycinać każdego roku – najlepiej wiosną. Zwykle cięcie wykonuje się w kwietniu. Pędy należy skrócić nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim roku wyrastały kwiaty. Pędy są delikatne i z powodzeniem można usuwać je przy użyciu nożyc.
▶ Dowiedz się więcej
Jak rozmnażać wrzosy?
Wrzosy rozmnaża się przez ukorzenianie półzdrewniałych sadzonek pędowych. Powinno się pozyskiwać je jeszcze przed kwitnieniem, np. w sierpniu. Należy przyciąć 6-8 cm sadzonki. U podstawy (np. na wysokości do 1,5cm) usuwa się listki. Warto także nieznacznie skrócić delikatne wierzchołki. Sadzonki sadzi się w pojemnikach z torfem na głębokości 1 cm. Podstawę pędów warto wcześniej zanurzyć w ukorzeniaczu. Do gruntu wrzosy wysadza się w kolejnym roku. Starsze krzewinki można rozmnażać przez podział.
▶ Dowiedz się więcej
Co zrobić z wrzosami na zimę?
Wrzosy przed zimą należy ściółkować, a także obficie podlać. Jeśli w okresie zimy podłoże jest bardzo suche, sporadyczne podlewanie jest wskazane. Wybiera się dni z umiarkowanie ciepłą pogodą (tj. bez mrozu i bez śniegu).
▶ Dowiedz się więcej
Jak osłaniać wrzosy w doniczkach?
Wrzosy wraz z pojemnikami można zadołować (zakopać) w ziemi lub przenieść do chłodnego pomieszczenia. Opcjonalnym rozwiązaniem jest także zabezpieczenie donic ciepłym materiałem, np. workami jutowymi, agrowłókniną. Oprócz tego ściółkuje się podłoże. Nie należy dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża. Wrzosy mogą wymagać sporadycznego nawadniania także zimą.
▶ Dowiedz się więcej
Dlaczego wrzosy słabo rosną i kwitną?
Jeśli wrzosy nie chcą kwitnąć przyczyną może być niedobór światła, brak cięcia w nowym sezonie, niewłaściwe, zbyt drastyczne cięcie lub słaba pobieralność składników pokarmowych (gdy nie rosną w kwaśnym podłożu). W ostatnim przypadku zamiast je intensywnie nawozić lepiej zaaplikować szczepionkę mikoryzową. Korzenie wrzosowatych mają mało włośników i tym samym w porównaniu z innymi roślinami słabo pobierają „zasoby” z gleby. Symbioza z grzybami uskutecznia ten proces.
▶ Dowiedz się więcej
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż – 3908119 / Pixabay