Logo
Logo

Wrzosy od A do Z | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach

Masz wrzosy w ogrodzie lub w doniczkach? Zastanawiasz się, jak je uprawiać, by pięknie i zdrowo rosły? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik w pytaniach i odpowiedziach, z którego dowiesz się wszystkiego o wrzosach.

Artykuł jest stale aktualizowany i uzupełniany o odpowiedzi na Wasze pytania!

Spis treści
Wszystko o wrzosach Kwitnienie Odmiany Wymagania Sadzenie Pielęgnacja Przycinanie Rozmnażanie Zimowanie Problemy

Wszystko o wrzosach
Odpowiedzi na najszczęśniejszej zadawane pytania

Kiedy kwitną wrzosy?

Wrzosy kwitną od sierpnia do października (przy ciepłej jesieni nawet dłużej). Zwykle pełnia kwitnienia przypada na wrzesień. Aby kwitnienie było długie należy łączyć różne odmiany, np. wczesne i późne. Przy okazji można wybierać wrzosy o różnej barwie kwiatów.

Jakie odmiany wrzosów wybrać do ogrodu?

W ogrodzie można uprawiać różnorodne odmiany wrzosów – to sprawa gustu. W naszych warunkach klimatycznych dobrze radzą sobie m.in. ‘Boskoop' (fioletowe), 'J.H. Hamilton' (różowe), 'Velvet Fascination' (białe) i 'Darkness' (czerwonoróżowe).
Dowiedz się więcej

 

Jakie wymagania mają wrzosy?

Wrzosy lubią miejsca słoneczne oraz lekko zacienione o dużej ilości światła rozproszonego. W pierwszym przypadku nieco obficiej kwitną, w drugim są mniej narażone na wysychanie. Radzą sobie w miejscach bardziej zacienionych, ale kwitnienie jest słabe. Podłoże powinno być kwaśne (pH 3,5-5,0), torfowe, z dodatkiem piasku i drenażem.
Dowiedz się więcej

Jak sadzić wrzosy?

Wrzosy optymalnie sadzi się wiosną (koniec marca, kwiecień) lub jesienią (koniec września, październik). W praktyce krzewinki z uformowaną bryłą korzeniową można umieszczać w gruncie przez cały sezon. Zwykle odległość sadzenia wynosi 20-30 cm (zależy to od siły wzrostu konkretnej odmiany). Wrzosy sadzi się w gruncie nieco głębiej niż rosły w doniczce.
Dowiedz się więcej

Podłoże do wrzosów
Podłoże do wrzosów
Ziemia do wrzosów, borówek i innych roślin kwasolubnych zapewnia ich prawidłowy wzrost oraz sprawia, że stają się o wiele odporniejsze na różne choroby. Dzięki odpowiedniej mieszance minerałów zapewnia lepsze i obfite kwitnienie. Odpowiednie podłoże często przyśpiesza również owocowanie krzewów.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak pielęgnować wrzosy?

Wrzosy są wrażliwe na wysuszenie, dlatego w okresie bezdeszczowej pogody powinno się je podlewać. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja na wrzosowisku automatycznego nawadniania. 2-3 razy w sezonie (wiosna, lato) można zastosować nawozy dla roślin kwasolubnych. Przed nadejściem zimy rośliny zaleca się okryć warstwą ściółki.
Dowiedz się więcej

Jak ciąć wrzosy?

Wrzosy powinno się przycinać każdego roku – najlepiej wiosną. Zwykle cięcie wykonuje się w kwietniu. Pędy należy skrócić nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim roku wyrastały kwiaty. Pędy są delikatne i z powodzeniem można usuwać je przy użyciu nożyc.
Dowiedz się więcej

Jak rozmnażać wrzosy?

Wrzosy rozmnaża się przez ukorzenianie półzdrewniałych sadzonek pędowych. Powinno się pozyskiwać je jeszcze przed kwitnieniem, np. w sierpniu. Należy przyciąć 6-8 cm sadzonki. U podstawy (np. na wysokości do 1,5cm) usuwa się listki. Warto także nieznacznie skrócić delikatne wierzchołki. Sadzonki sadzi się w pojemnikach z torfem na głębokości 1 cm. Podstawę pędów warto wcześniej zanurzyć w ukorzeniaczu. Do gruntu wrzosy wysadza się w kolejnym roku. Starsze krzewinki można rozmnażać przez podział.
Dowiedz się więcej

Co zrobić z wrzosami na zimę?

Wrzosy przed zimą należy ściółkować, a także obficie podlać. Jeśli w okresie zimy podłoże jest bardzo suche, sporadyczne podlewanie jest wskazane. Wybiera się dni z umiarkowanie ciepłą pogodą (tj. bez mrozu i bez śniegu).
Dowiedz się więcej

Jak osłaniać wrzosy w doniczkach?

Wrzosy wraz z pojemnikami można zadołować (zakopać) w ziemi lub przenieść do chłodnego pomieszczenia. Opcjonalnym rozwiązaniem jest także zabezpieczenie donic ciepłym materiałem, np. workami jutowymi, agrowłókniną. Oprócz tego ściółkuje się podłoże. Nie należy dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża. Wrzosy mogą wymagać sporadycznego nawadniania także zimą.
Dowiedz się więcej

Mikoryza do wrzosów
Mikoryza do wrzosów
RHODOVIT® to mikoryza ericoidalna (ERM), czyli produkt oparty na wyjątkowych zdolnościach grzybów mikoryzowych dla roślin wrzosowatych (np. rododendronów, wrzosów, borówek i żurawin). Produkt zawiera wyłącznie naturalnie występujące w przyrodzie grzyby i nie zostawia żadnych chemicznych pozostałości w glebie. Jest bardzo łatwy w użyciu w formie roztworu po rozrobieniu z wodą. Warto zaznaczyć, że jedna aplikacja na całe życie rośliny!
KUP W NASZYM SKLEPIE

Dlaczego wrzosy słabo rosną i kwitną?

Jeśli wrzosy nie chcą kwitnąć przyczyną może być niedobór światła, brak cięcia w nowym sezonie, niewłaściwe, zbyt drastyczne cięcie lub słaba pobieralność składników pokarmowych (gdy nie rosną w kwaśnym podłożu). W ostatnim przypadku zamiast je intensywnie nawozić lepiej zaaplikować szczepionkę mikoryzową. Korzenie wrzosowatych mają mało włośników i tym samym w porównaniu z innymi roślinami słabo pobierają „zasoby” z gleby. Symbioza z grzybami uskutecznia ten proces.
Dowiedz się więcej

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż – 3908119 / Pixabay

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl