Logo
Logo

Zimowanie wrzosów | Jak je chronić przed mrozem?

Pytanie czytelnika: Mam wrzosy w donicach, które przez wiele tygodni przepięknie kwitły. Nie chcę ich wyrzucać! Czy można je jakoś bezpiecznie przezimować? Czy przed zimą lepiej je wsadzić do gruntu? Czy można je skutecznie ochronić przez mrozem i je pielęgnować w zimę?

Spis treści
Czy wrzosy są odporne na mróz? Jak przezimować wrzosy? Jak je ochronić na zimę?

Czy wrzosy są odporne na mróz?

Wrzosy są dość odporne na mróz, ale w niewłaściwym miejscu i w trakcie bezśnieżnej i wietrznej zimy mogą przemarzać. Rośliny najlepiej będą zimować w gruncie. W doniczkach na tarasie raczej nie dadzą rady przetrwać zimy. Warto także pamiętać, że wiele doniczkowych wrzosów, które kupujemy w supermarketach to rośliny, które mają małe szanse przezimować w naszym klimacie. Często są to sadzonki z przyspieszonej uprawy oraz "zachodnie" odmiany, które choć bardzo dekoracyjne, to nie posiadają wystarczającej odporności na mróz. Mimo, to warto spróbować je przezimować?

Jak przezimować wrzosy? Jak je ochronić na zimę?

Najlepiej posadzić je w grupie (w kwaśnej i przepuszczalnej ziemi) w miejscu osłoniętym przed zimnymi wiatrami i zabezpieczyć dopiero po pierwszych przymrozkach (zwykle dopiero w połowie listopada). Warto do tego użyć gałązek roślin iglastych lub siatki cieniującej - tkanina musi "oddychać". Zapobiega to wysychaniu (transpiracji) roślin w mroźne, słoneczne dni.

Dobra rada
Trzeba też pamiętać o obfitym podlaniu przed zimą, jednak wrzosy nie mogą rosnąć w zbyt wilgotnej glebie, bo szybko zgniją! Okrycie trzeba zdjąć na przedwiośniu (zwykle w połowie marca).

Tekst: Redakcja Zielonyogrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Olga_Fil / Pixabay oraz PIVISO / Flickr - Public Domain

Autor
Zimowanie wrzosów | Jak je chronić przed mrozem?
Zimowanie wrzosów | Jak je chronić przed mrozem?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (21)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ciekawy

16-09-2020 22:30

Chodzi mi na zime .

Gość Ciekawy

16-09-2020 22:28

Niemam ogrodu czy moge wrzosy postawic na klatce schodowej ?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl