Pytanie czytelnika: Mam wrzosy w donicach, które przez wiele tygodni przepięknie kwitły. Nie chcę ich wyrzucać! Czy można je jakoś bezpiecznie przezimować? Czy przed zimą lepiej je wsadzić do gruntu? Czy można je skutecznie ochronić przez mrozem i je pielęgnować w zimę?
Czy wrzosy są odporne na mróz? Czy przetrwają zimę bez naszej pomocy?
Wrzosy są dość odporne na mróz, ale w niewłaściwym miejscu i w trakcie bezśnieżnej i wietrznej zimy mogą przemarzać. Rośliny najlepiej będą zimować w gruncie. W doniczkach na tarasie (bez dodatkowej ochrony) raczej nie dadzą rady przetrwać zimy.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Warto także pamiętać, że wiele doniczkowych wrzosów, które kupujemy w supermarketach to rośliny, które mają małe szanse przezimować w naszym klimacie. Często są to sadzonki z przyspieszonej uprawy oraz "zachodnie" odmiany, które choć bardzo dekoracyjne, to nie posiadają wystarczającej odporności na mróz. Mimo, to warto spróbować je przezimować?
Jak przezimować wrzosy? Jak je ochronić na zimę?
Najlepiej posadzić je w grupie (w kwaśnej i przepuszczalnej ziemi) w miejscu osłoniętym przed zimnymi wiatrami i zabezpieczyć dopiero po pierwszych przymrozkach (zwykle dopiero w połowie listopada).
Warto do tego użyć gałązek roślin iglastych lub siatki cieniującej – tkanina musi "oddychać". Zapobiega to wysychaniu (transpiracji) roślin w mroźne, słoneczne dni.
Aby ochronić wrzosy w doniczkach na balkonie lub tarasie przed mrozem, ustaw je w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru, na przykład przy ścianie budynku. Doniczki warto ustawić na grubym styropianie. Dodatkowo można owinąć je agrowłókniną, słomą lub jutą, co pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę podłoża. Warto na ziemię wokół wrzosów wysypać ściółkę: warstwę kory lub suchych liści, co dodatkowo zabezpieczy korzenie przed przemarznięciem, a glebę przed uratą wilgoci.
Dobra rada
Trzeba też pamiętać o obfitym podlaniu przed zimą, jednak wrzosy nie mogą rosnąć w zbyt wilgotnej glebie, bo szybko zgniją! Okrycie trzeba zdjąć na przedwiośniu (zwykle w połowie marca).
Tekst: Redakcja Zielonyogrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Gioia / Adobe Stock, Olga_Fil / Pixabay oraz PIVISO / Flickr - Public Domain