Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
42
Okazje

Błędy w uprawie wrzosów | Sprawdź, co robisz źle!

Wrzosy, to piękne, kolorowe rośliny, które w okresie późnego lata, oraz wczesnej jesieni, stanowią piękną dekorację ogrodu, tarasu i domu. Doskonale nadają się do uprawy w donicy, skrzyni, oraz glebie. Aby jednak kwitły, i rosły przez wiele lat, konieczne jest, przestrzeganie warunków uprawy, gdyż roślina ta, nie jest łatwa i tolerancyjna.

 
Wrzosy, choć nie są łatwą w uprawie rośliną, chętnie uprawiane są w przydomowych ogrodach, gdzie stanowią przepiękne dekoracje, w formie wrzosowisk, lub jagodników, z kwiatowymi wstawkami. Stosując się do warunków uprawy, każdy z powodzeniem będzie mógł stworzyć swoje wyjątkowe wrzosowisko.

 

Najczęstsze błędy, popełniane podczas uprawy wrzosów

Choć w sklepach, kwiaciarniach i centrach ogrodowych nie brakuje wrzosów, w przydomowych ogrodach, trudno je dostrzec. Najczęściej, stanowią one tylko dekorację parapetu lub stołu. Dlaczego? Powodem są liczne błędy popełniane podczas uprawy, które mają niekorzystny wpływ na wzrost rośliny.

Błąd: Niewłaściwe stanowisko

Ogromne znaczenie, podczas uprawy wrzosów, ma stanowisko. Błędem jest, posadzenie ich w cieniu, lub półcieniu, gdyż rośliny te, uwielbiają ciepło i słońce. Równie istotne jest miejsce, w jakim sadzimy wrzosy. Powinno być one nie tylko nasłonecznione, ale również osłonięte od wiatru, gdyż roślina źle znosi chłód.

Rada: Wrzosy najlepiej posadzić w nasłonecznionym, osłonięty miejscu.

Błąd: Niewłaściwa gleba

Duże znaczenie podczas uprawy wrzosów, ma rodzaj gleby. Roślina ta, preferuje lekką, przepuszczalną glebę, w której korzenie mają odpowiedni drenaż. Co w tym przypadku najczęściej robione jest źle? Sadzenie rośliny w ciężkiej, zbitej glebie, w dodatku nie odchwaszczonej. W ten sposób, roślina może obumierać, lub chorować.

Rada: Aby roślina pięknie rosła, należy sadzić ją w lekkich i przepuszczalnych glebach. Najlepiej, przed posadzeniem wrzosów, wykopać dołek, i wypełnić go mieszanką ziemi z piaskiem. Takie podłoże zapewni roślinie warunki do wzrostu, oraz zapobiegnie niszczeniu systemu korzeniowego.

Błąd: Pora sadzenia

Już latem, w sklepach pojawiają się pierwsze, kolorowe wrzosy. Różnią się od siebie kolorami, ale również wielkością. Niezależnie jednak od tego, w jaką roślinę kupimy, ważne jest odpowiednie sadzenie rośliny, czyli nie tylko stanowisko, gleba, ale również odpowiednia pora sadzenia. Wrzosy, powinny zostać posadzone odpowiednio wcześnie, by zdążyły się ukorzenić, przed nadejściem zimy.

Pora sadzenia, ma też wpływ na żywotność wrzosów, ich kolor, oraz rozrost. Dużo osób sadzi wrzosy w listopadzie (po kilku tygodniach spędzonych w doniczce, gdzie zdobiły nasze balkony lub tarasy), co niestety nie jest wskazane, i uznawana jest za duży błąd. W tym miesiącu, nie tylko pojawiają się przymrozki w nocy, ale również gleba jest na tyle zbita i mokra, że wrzosy mają duży problem z ukorzenieniem się, a ponadto, ich system korzeniowy narażony jest na gnicie.

Rada: Aby wrzosy stanowiły piękną, wieloletnią ozdobę ogrodu, zaleca się sadzenie jej do gruntu na już we wrześniu (a najlepiej wiosną). Roślina, ma wtedy wystarczająco dużo czasu, aby się ukorzenić, a podłoże jest na tyle suche, że roślina ma odpowiednie warunki do wzrostu.

Błąd: Niewłaściwe podlewanie

Kolejnym, niewłaściwym postępowaniem z wrzosami, jest sposób ich podlewania. Często, woda podczas podlewania, jest kierowana bezpośrednio na roślinę, a system korzeniowy, w pełni przelany. W ten sposób, dochodzi do gnicia systemy korzeniowego, oraz rozwoju grzybów i pleśni, które mogą doprowadzić do obumarcia rośliny.

Rada: Podczas podlewania, strumień wody, należy skierować nie na roślinę, a bezpośrednio na ziemię. Nie należy również podlewać wrzosów intensywnie, gdyż rośliny te, nie tolerują mokrego podłoża.

Błąd: Złe zabezpieczenie rośliny

Ostatnim, ale chyba najczęściej popełnianym błędem podczas uprawy wrzosów, jest brak zastosowania osłony na zimę. Wrzosy (zwłaszcza odmiany ozdobne), są roślinami wrażliwymi na mróz. Aby na następny rok ponownie zakwitły, konieczne jest zastosowanie osłony. Mogą być nią świerkowe gałązki, włóknina, lub słoma. Roślinę, należy starannie okryć, jednak nie należy ograniczać jej dostępu do powietrza, by nie zamarła.

Rada: Wrzosy należy starannie osłonić, przed nadejściem mrozów. Wrzosy, uprawiane w donicy i skrzyniach, nie przetrwają zimy nawet, gdy zastosuje się jego odpowiednie zabezpieczenie, poprzez okrycie włókniną czy słomą. Zaleca się, aby na czas zimy, schować go w chłodne miejsce, na przykład do domu czy garażu, i wiosną, przenieść je ponownie na zewnątrz.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: iMarzi/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT