Logo
Logo

5 błędów, które mogą zaszkodzić Twoim wrzosom | Sprawdź, co robisz źle! Jak zapobiegać problemom?

Wrzosy to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych roślin, które mogą zdobić nasz ogród czy taras. Jednak ich uprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Czy wiesz, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas pielęgnacji tych roślin? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci cieszyć się pięknem wrzosów przez wiele lat.

Spis treści
Zanim posadzisz wrzosy w swoim ogrodzie, poznaj 5 błędów, których warto unikać! Czy twoje wrzosy rzeczywiście są na właściwym stanowisku? Zła gleba może zniszczyć twoje wrzosy! Sprawdź, jakiej unikać Kiedy sadzić wrzosy? Wybierz odpowiednią porę, by uniknąć problemów Podlewasz wrzosy nieprawidłowo? Oto, jak to zmienić Zabezpiecz swoje wrzosy na zimę! Unikaj tych błędów

Najczęstsze błędy, popełniane podczas uprawy wrzosów

Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które w okresie późnego lata oraz wczesnej jesieni stanowią piękną dekorację ogrodu, tarasu i domu. Doskonale nadają się do uprawy w donicy, skrzyni, oraz glebie. Aby jednak kwitły i rosły przez wiele lat, konieczne jest przestrzeganie warunków uprawy.

Choć w sklepach, kwiaciarniach i centrach ogrodowych nie brakuje wrzosów, w przydomowych ogrodach, trudno je dostrzec. Najczęściej, stanowią one tylko dekorację parapetu lub stołu. Dlaczego? Powodem są liczne błędy popełniane podczas uprawy, które mają niekorzystny wpływ na wzrost rośliny.

Wrzosy, choć nie są łatwą w uprawie rośliną, chętnie uprawiane są w przydomowych ogrodach, gdzie stanowią przepiękne dekoracje, w formie wrzosowisk, lub jagodników, z kwiatowymi wstawkami. Stosując się do warunków uprawy, każdy z powodzeniem będzie mógł stworzyć swoje wyjątkowe wrzosowisko.

Błąd: Niewłaściwe stanowisko

Ogromne znaczenie, podczas uprawy wrzosów, ma stanowisko. Błędem jest, posadzenie ich w cieniu, lub półcieniu, gdyż rośliny te, uwielbiają ciepło i słońce. Równie istotne jest miejsce, w jakim sadzimy wrzosy. Powinno być one nie tylko nasłonecznione, ale również osłonięte od wiatru, gdyż roślina źle znosi chłód.

Rada: Wrzosy najlepiej posadzić w nasłonecznionym, osłonięty miejscu.

Błąd: Niewłaściwa gleba

Duże znaczenie podczas uprawy wrzosów, ma rodzaj gleby. Roślina ta, preferuje lekką, przepuszczalną glebę, w której korzenie mają odpowiedni drenaż. Co w tym przypadku najczęściej robione jest źle? Sadzenie rośliny w ciężkiej, zbitej glebie, w dodatku nie odchwaszczonej. W ten sposób, roślina może obumierać, lub chorować.

Rada: Aby roślina pięknie rosła, należy sadzić ją w lekkich i przepuszczalnych glebach. Najlepiej, przed posadzeniem wrzosów, wykopać dołek, i wypełnić go mieszanką ziemi z piaskiem. Takie podłoże zapewni roślinie warunki do wzrostu, oraz zapobiegnie niszczeniu systemu korzeniowego.

Błąd: Pora sadzenia

Już latem, w sklepach pojawiają się pierwsze, kolorowe wrzosy. Różnią się od siebie kolorami, ale również wielkością. Niezależnie jednak od tego, w jaką roślinę kupimy, ważne jest odpowiednie sadzenie rośliny, czyli nie tylko stanowisko, gleba, ale również odpowiednia pora sadzenia. Wrzosy, powinny zostać posadzone odpowiednio wcześnie, by zdążyły się ukorzenić, przed nadejściem zimy.

Pora sadzenia, ma też wpływ na żywotność wrzosów, ich kolor, oraz rozrost. Dużo osób sadzi wrzosy w listopadzie (po kilku tygodniach spędzonych w doniczce, gdzie zdobiły nasze balkony lub tarasy), co niestety nie jest wskazane, i uznawana jest za duży błąd. W tym miesiącu, nie tylko pojawiają się przymrozki w nocy, ale również gleba jest na tyle zbita i mokra, że wrzosy mają duży problem z ukorzenieniem się, a ponadto, ich system korzeniowy narażony jest na gnicie.

Rada: Aby wrzosy stanowiły piękną, wieloletnią ozdobę ogrodu, zaleca się sadzenie jej do gruntu na już we wrześniu (a najlepiej wiosną). Roślina, ma wtedy wystarczająco dużo czasu, aby się ukorzenić, a podłoże jest na tyle suche, że roślina ma odpowiednie warunki do wzrostu.

Błąd: Niewłaściwe podlewanie

Kolejnym, niewłaściwym postępowaniem z wrzosami, jest sposób ich podlewania. Często, woda podczas podlewania, jest kierowana bezpośrednio na roślinę, a system korzeniowy, w pełni przelany. W ten sposób, dochodzi do gnicia systemy korzeniowego, oraz rozwoju grzybów i pleśni, które mogą doprowadzić do obumarcia rośliny.

Rada: Podczas podlewania, strumień wody, należy skierować nie na roślinę, a bezpośrednio na ziemię. Nie należy również podlewać wrzosów intensywnie, gdyż rośliny te, nie tolerują mokrego podłoża.

Błąd: Złe zabezpieczenie rośliny na zimę

Ostatnim, ale chyba najczęściej popełnianym błędem podczas uprawy wrzosów, jest brak zastosowania osłony na zimę. Wrzosy (zwłaszcza odmiany ozdobne), są roślinami wrażliwymi na mróz. Aby na następny rok ponownie zakwitły, konieczne jest zastosowanie osłony. Mogą być nią świerkowe gałązki, włóknina, lub słoma. Roślinę, należy starannie okryć, jednak nie należy ograniczać jej dostępu do powietrza, by nie zamarła.

Rada: Wrzosy należy starannie osłonić, przed nadejściem mrozów. Wrzosy, uprawiane w donicy i skrzyniach, nie przetrwają zimy nawet, gdy zastosuje się jego odpowiednie zabezpieczenie, poprzez okrycie włókniną czy słomą. Zaleca się, aby na czas zimy, schować go w chłodne miejsce, na przykład do domu czy garażu, i wiosną, przenieść je ponownie na zewnątrz.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: iMarzi/Depositphotos

Autor
5 błędów, które mogą zaszkodzić Twoim wrzosom | Sprawdź, co robisz źle! Jak zapobiegać problemom?
5 błędów, które mogą zaszkodzić Twoim wrzosom | Sprawdź, co robisz źle! Jak zapobiegać problemom?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI