Logo
Logo
16
Okazje

Rozmnażanie wrzosów | 5 sprawdzonych sposobów

Wrzosy, to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale nadają się do kompozycji jesiennych, bukietów, oraz jako wieloletnie rośliny ozdobne. Choć są bardzo wymagające oraz kapryśne, przy właściwej pielęgnacji, z powodzeniem można uprawiać je w domu oraz w ogrodzie.

Aby rośliny pięknie prezentowały się na wrzosowiskach czy skalniakach, najlepiej jest, posadzić wiele roślin, by tworzyły bajeczne, niewielkie krzaczki, różniące się od siebie przede wszystkim kolorem. W tym celu, można udać się do sklepu, zakupić gotowe sadzonki, lub spróbować własnych sił w pozyskaniu nowych sadzonek.

 

Rozmnażanie wrzosów domowymi sposobami. Jak to zrobić?

Rozmnażanie roślin, zwłaszcza wrzosów, nie musi być trudne. Wystarczy odrobina pozyskanej wiedzy, chęci i czas, by z jednej rośliny, powstało kilka sadzonek. Istnieje aż 5, sprawdzonych metod rozmnażania wrzosów. Zalicza się do nich podział rośliny, odkłady, kopczykowanie, sadzonki wierzchołkowe oraz wysiew nasion.

Która z nich okaże się dla Ciebie wygodniejsza? Sprawdź, jak wyglądają poszczególne metody rozmnażania wrzosów.

1. Rozmnażanie wrzosów przez sadzonki

Rozmnażanie przez pobranie sadzonki wierzchołkowej, jest chyba metoda najprostszą. Zabieg ten, wykonuje się w lipcu i sierpniu. Z matczynej rośliny, pobiera się półzdrewniałe łodygi, o długości około 8 cm. Następnie należy usunąć dolne liście, oraz umieścić łodygę w lekko wilgotnym podłożu, stanowiącym mieszankę ziemi i piasku.

2. Rozmnażanie wrzosów przez odkłady

Drugą metodą, równie popularną, jest rozmnażanie poprzez odkłady. Aby rozmnożyć roślinę, należy położyć na ziemi odgiętą od rośliny łodygę, oraz zasypać ją ziemią, blisko matczynej rośliny. Jesienią, ukorzenione szczepki, odcina się i przesadza na miejsce stałe.

3. Rozmnażanie wrzosów przez kopczykowanie

Kopczykowanie, to już trzecia metoda rozmnażania wrzosów. Zabieg ten, przeprowadza się wiosna, pobierając półzdrewniałą gałązkę. Następnie, umieszcza się ją pionowo w ziemi, i wraz ze wzrostem, podsypuje ziemią, tworząc kopczyk. Jesienią, dobrze ukorzenione rośliny, można przesadzić.

4. Rozmnażanie wrzosów przez podział

Jednym z prostszych metod rozmnażania wrzosów, jest podział. Zabieg ten, nie jest trudny, i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy wykopać wrzos, oraz podzielić jego korzeń na pół, w celu pozyskania nowej sadzonki. Rośliny, przesadza się do mieszanki torfu z piaskiem, w celu lepszego ukorzenienia się.

5. Rozmnażanie wrzosów z nasion

Ostatnią, najtrudniejszą metodą rozmnażania wrzosów, jest rozmnażanie z nasion. Nasiona, należy namoczyć, a następnie umieścić w mieszance torfu z piaskiem. Odpowiednia temperatura do wschodu rośliny, to 20 stopni. Okres wzrostu, może wynosić aż 3 miesiące, a roślina w pierwszym roku, powinna być uprawiana w domu, lub pod osłonami. Ten sposób rozmnażania jest trudny, i nie daje gwarancji osiągnięcia sukcesu.

Każda metoda rozmnażania wrzosów, może okazać się skuteczna. Aby jednak nie rozwinęły się grzyby i pleśnie, a system korzeniowy dobrze się rozwinął, zaleca się zamoczenie pobranej sadzonki w specjalnym ukorzeniaczu, który zmniejsza ryzyko uszkodzenia rośliny. Podczas sadzenia, zaleca się wymieszanie torfu z piaskiem, w stosunku 3:1, by roślina miała odpowiednio zdrenowane podłoże.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: arti4077 / Depositphotos
G.T.

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu