Szczepionki mikoryzowe do stosowania w ogrodzie. Jakie wybrać? Jak stosować?
Mikoryza to symbioza grzybów z korzeniami roślin, która może znacząco poprawić kondycje i odporność roślin ogrodowych. Dzięki niej rośliny rosną lepiej, mają mniejsze zapotrzebowanie na zasilanie nawozami i lepiej znoszą niekorzystne warunki uprawy w ogrodzie. Obecnie w sprzedaży znaleźć można różnego rodzaju preparaty mikoryzowe, którymi warto wspomagać rośliny. Ważne jednak jest, aby dobrać odpowiednią szczepionkę do danej grupy roślin i odpowiednio ją zaaplikować. Co jeszcze warto wiedzieć o mikoryzie i jej zastosowaniu w ogrodzie?
Po co stosować szczepionki mikoryzowe?
Dzięki mikoryzie grzyby korzystają ze związków organicznych wytwarzanych przez rośliny, a korzenie roślin, za pomocą grzybni są zaopatrywane w niezbędne im związki mineralne – makro i mikroelementy, a także ważne hormony (auksyny, gibereliny i cytokininy) wpływające na wzrost i rozwój roślin. Ponadto, dzięki strzępkom grzybni powierzchnia chłonna korzeni roślin zwiększa się wielokrotnie – mogą o wiele sprawnej pobierać i przyswajać wodę i substancje odżywcze. Wpływa to na szybszy wzrost, lepszą kondycję i wygląd roślin.
Przykład ektomykoryzy |
Rodzaje mikoryzy
Ważne jest, by przed zakupem dobrać odpowiedni typ mikoryzy, który będzie odpowiedni dla wybranych roślin w naszym ogrodzie.
• Endomykoryza – najbardziej rozpowszechniona, występująca u większości roślin. Strzępki grzybni przenikają przez ściany komórkowe tkanek roślinnych i stykają się bezpośrednio z błoną komórkową roślin. Tego typu szczepionki stosuje się w uprawie wielu różnych gatunków roślin, np. niektórych iglaków (żywotniki, cisy, jałowce), drzew i krzewów owocowych, a także warzyw.
• Ektomykoryza – dotyczy mniejszej grupy gatunków, głównie korzeni popularnych drzew - zarówno iglastych, jak i liściastych (np. świerk, sosna, jodła, daglezja, modrzew, dąb brzoza, buk, kasztanowiec, grab, lipa, wierzba); w tym przypadku strzępki grzybni oplatają korzenie roślin i wnikają do ich wnętrza wypełniając przestwory międzykomórkowe, przejmując funkcje włośników
• Ektendomykoryza, czyli mykoryza erikoidalna – występuje u roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae) i w tym przypadku strzępki grzybni zarówno wnikają do komórek roślinnych, jak i tworzą zewnętrzną sieć (tzw. opilśń) na korzeniach. Preparaty tego rodzaju służą do wzmacniania popularnych w ogrodach roślin wrzosowatych – np. azalii, różaneczników, wrzosów, wrzośców, borówki. Tego typu mikoryza jest szczególnie pomocna w uprawie wspomnianych roślin, ponieważ mają one bardzo delikatne korzenie, są wrażliwe na warunki uprawy (np. pH gleby) oraz poziom wilgotności gleby. Dzięki mikoryzie są odporniejsze i potrzebują o wiele mniej zabiegów pielęgnacyjnych.
• Mykoryza storczykowata – specyficzny sposób symbiozy występujący pomiędzy korzeniami storczyków (Orchidea), a grzybami. W sprzedaży można znaleźć obecnie specjalnie wyselekcjonowane preparaty (szczepionki) mikoryzowe w formie żeli.
|
Jak stosować szczepionki mikoryzowe?
Preparaty (szczepionki) mikoryzowe mają postać żelu (lub zestawu do jego przygotowania), ponieważ aby były skuteczne muszą zawierać żywą grzybnię mikoryzową w postaci płynnej. Najkorzystniej jest bezpośrednio po przygotowaniu żelu, nanosić grzybnię na korzenie roślin w czasie sadzenia, ale można szczepić także rośliny już rosnące. W takim przypadku przygotowany żel należy wprowadzić do otworów wykonanych w ziemi, w okolicy zasięgu systemu korzeniowego rośliny – tak, by grzybnia miała styczność z korzeniami.
Najważniejszą zaletą takich szczepionek i przewagą nad innymi roślinnymi nawozami jest fakt, iż grzybnię mikoryzową stosujemy raz i pozostaje ona w glebie i współpracuje z korzeniami roślin przez następne sezony i lata – podobnie, jak w naturze.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: augustojunior843/Pixabay, zdjęcia mikoryzy: Thomas Pruß, CC BY-SA 3.0, Link / André-Ph. D. Picard, CC BY-SA 3.0, Link/ Silk666, CC BY-SA 3.0, Link
Komentarze