Logo
Logo

Zwalczanie mrówek w domu i w ogrodzie | Wszystko, co powinieneś wiedzieć!

W domu nawet niewielka kolonia mrówek szybko staje się utrapieniem domowników. W ogrodzie, w zależności od miejsca, gdzie przebywają oraz skali występowania traktowane są jako owady szkodliwe lub pożyteczne. Dowiedz się więcej o mrówkach – jak żyją? co jedzą? i jak je zwalczać?

Spis treści
Co warto wiedzieć o mrówkach nim rozpoczniemy ich zwalczanie? Co jedzą mrówki? Jakie mrówki możesz spotkać w ogrodzie? Jak pozbyć się mrówek w domu? Jakie preparaty zwalczają (zabijają) mrówki? Jakich roślin nie lubią mrówki?

mrówkiZorganizowane społeczeństwo

Mrówki należą do rodziny mrówkowatych (Formicidae). Na świecie jest ponad 12 tysięcy gatunków tych owadów. W Polsce występują aż 103 gatunki mrówek.

Mrówki tworzą duże społeczeństwa, gdzie każdy osobnik wykonuje ściśle określoną funkcję. Założycielką kolonii jest zapłodniona samica – królowa. Uskrzydlone królowe mrówek kopulują tylko jeden raz w życiu, a jaja składają przez resztę życia. Zadaniem samców jest tylko zapładnianie samic.

Najliczniejszą grupę w gnieździe stanowią robotnice – niepłodne samice bez skrzydeł. Młode robotnice pozostają w gnieździe, gdzie karmią larwy i królową oraz sprzątają gniazdo. Starsze zbierają pokarm poza gniazdem – to właśnie je widzimy w naszych domach i ogrodach.

mrówki fot. Julia Borysewicz Freeimages
Fot. Julia Borysewicz/Freeimages

Mrówki w dojrzałej kolonii – robotnice, samce i skrzydlate królowe.

mrówkaCo jedzą mrówki?

Mrówki pobierają pokarmy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ale najbardziej lubią żywność bogatą w cukry i białko. Niektóre gatunki mrówek są drapieżne i nawet 30% ich diety stanowią owady. Robotnice rozdrabniają pokarm stały za pomocą mocnych żuwaczek, przerabiają ze śliną i częściowo trawią. Płynną masę przenoszą do gniazda i karmią nią królową i larwy.

mrówki w domu fot. Vjeran Lisjak Freeimages
Fot. Vjeran Lisjak/Freeimages

Mrówki podążające sprawdzonym, bezpiecznym szlakiem zapachowym.

mrówkaGatunki mrówek w naszych ogrodach

W ogrodzie, w zależności od miejsca, gdzie przebywają oraz skali występowania traktowane są jako owady szkodliwe lub pożyteczne. Najczęściej pojawiają się: 

  • hurtnica czarna (Lasius niger),
  • gmachówka (Camponotus)
  • murawka darniowa (Tetramorium caespitum).

mrówkiZwalczanie mrówek w domu

W blokowiskach, rzadziej w domach wolnostojących, bardzo często pojawiają się mrówki faraona (Monomorium faraonis). Samica zakłada gniazdo w miejscach wilgotnych i niedostępnych, w pobliżu źródeł ciepła. W dużych gniazdach jest do 350 tysięcy robotnic i 800 królowych.

Nawet niewielka kolonia mrówek faraona szybko staje się utrapieniem domowników. Owady zanieczyszczają produkty spożywcze i pomieszczenia

Najskuteczniejsza metoda zwalczania mrówek w domu polega na wykładaniu zatrutej przynęty (np. specjalne proszki i granulaty). Można także zastosować spray na owady biegające lub wyłożyć bardzo skuteczne płytki na owady.

mrówkiChemiczne zwalczanie

Aby skutecznie i na długo pozbyć się mrówek w ogrodzie należy zlokalizować gniazdo i zastosować jeden ze sprawdzonych preparatów (Mrówkiller, AgrEvo, Expel, Bros, Globol czy ANT-STOP).

Pułapka na mrówki
Pułapka na mrówki
Fastion pułapka na mrówki to trutka w postaci gotowej do wyłożenia pułapki przeznaczona do zwalczania insektów w domach, mieszkaniach, pomieszczeniach gospodarczych oraz na zewnątrz budynków. Preparat zwalcza: mrówki zwykłe i mrówki faraona.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Proszek na mrówki
Proszek na mrówki
Proszek MAX na mrówki to produkt do długotrwałego zwalczania mrówek w postaci bezzapachowego mikrogranulatu. Wykazuje szeroki zakres stosowania: rozsypywanie, opryskiwanie i polewanie. Zapewnia szybki i długotrwały efekt. Efekt bójczy osiągany jest po 10 min od zastosowania produktu i utrzymuje się aż do 90 dni.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Spray na mrówki
Spray na mrówki
Preparat w formie gotowego do użycia płynu. Skutecznie zwalcza mrówki i inne owady biegające i pełzające. Do stosowania na tarasach, ścieżkach i podjazdach. Można także stosować w pomieszczeniach domowych oraz biurowych. Wygodny w użyciu. Efekt skutecznego działania produktu jest widoczny po około 30 minutach i utrzymuje się do 48 godzin.
KUP W NASZYM SKLEPIE

mrówkaOdstraszający zapach roślin

Jeśli nie chcemy zabijać mrówek, możemy je odstraszać, zapachami niektórych roślin ogrodowych. W miejscach gdzie pojawiają się mrówki warto posadzić tymianek (Thymus vulgaris), lawendę (Lavandula angustifolia), majeranek (Origanum majorana) oraz miętę (Mentha ×piperita).

Nawet jeśli mrówki nie przestraszą się zapachu tych roślin, to przynajmniej zioła przydadzą się w kuchni. Mrówki nie lubią także zapachu liści pomidora – można je układać na szlakach wędrówki mrówek.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Marcin Morawiec/Freeimages

Autor
Zwalczanie mrówek w domu i w ogrodzie | Wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Zwalczanie mrówek w domu i w ogrodzie | Wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu