Porzeczka agrest zwyczajowo nazywana po prostu agrestem (Ribes uva-crispa) należy do tej samej rodziny roślin co znane i lubiane przez nas porzeczki (do rodziny agrestowatych).
Owocami porzeczki są jagody – zależnie od odmiany mogą być barwy żółtej, czerwonawej, lub najbardziej znanej – zielonej. Zwykle są pokryte włoskami gruczołowymi, ale są na rynku odmiany o gładkiej skórce. Ma lekko przezroczysty miąższ.
Wymagania agrestu
Roślina ta będzie najlepiej owocować na słonecznym stanowisku, choć znosi też lekki półcień. Dobre doświetlenie owoców jest niezbędne do ich prawidłowego dojrzewania.
Agrestowi powinniśmy zapewnić żyzną, próchniczą i średnio wilgotną. Krzewy można sadzić w ziemi piaszczysto gliniastej, ale musimy pamiętać, że rośliny te źle znoszą suszę. Tak jak w przypadku większości roślin jagodowych, dla agrestu odpowiednie jest lekko kwaśne pH podłoża (ok. 6,5).
Sadzenie
Z racji tego, że rośliny będą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat, postarajmy się jak najlepiej zaopatrzyć ziemie w składniki odżywcze i zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu. Przed sadzeniem porządnie przekopujemy glebę usuwając ze szczególną uwagą chwasty wieloletnie.
Porzeczkę agrest można obecnie dostać w większości sklepów ogrodniczych w formie sadzonek w doniczkach. Takie rośliny możemy sadzić cały sezon (najlepszym terminem sadzenia jest jednak niezmiennie jesień).
Staramy się posadzić roślinę odrobinę niżej w gruncie niż były dotychczas (ok. 5 cm). Będzie to sprzyjać jej lepszemu ukorzenianiu się. Krzewy sadzimy tak, aby miały wystarczająco miejsca na wzrost oraz żeby nie "zabierały sobie" światła słonecznego – w rozstawie ok. 1,5 m.
Pielęgnacja agrestu
Musimy pamiętać o systematycznym podlewaniu krzewów – tylko te, które będą miały dostateczną ilość wody urodzą dorodne owoce. Agresty nie lubią jednak zbyt dużej wilgotności – uważajmy, aby nie przelewać roślin.
Cięcie
- Rośliny tniemy przed ruszeniem wegetacji – w lutym i w marcu.
- Krzew prowadzimy (czyli formujemy) tak, aby miał lekko luźny pokrój.
- Agrest najlepiej owocuje na krótkopędach wyrastających z 2 i 3-letnich pędach, dlatego starsze pędy należy usuwać.
- Usuwamy też pędy słabe – mogą być łatwo porażane przez choroby i pokładać się na ziemi.
- Idealną sytuacją jest taka, aby krzew miał tyle samo pędów w różnym wieku – najlepiej po cztery sztuki pędów jedno-, dwu-, trzy- i czteroletnich.
Cięcie krzewów owocowych to najistotniejsza i najbardziej skomplikowana część w ich pielęgnacji. Jest niezwykle istotne, aby cięcie przeprowadzać odpowiednio i nie uszkodzić przy tym rośliny. W przypadku agrestu cięcie jest niezbędne dla uzyskania dobrego plonowania rośliny.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Robbert Nooijen/Pixabay