Jak ozdobić balkon i taras wrzoścami? Wybierz krwisty i darlejski – będą ozdobne aż do stycznia!

Wrzośce na balkon

Zimowy balkon nie musi być szary i smutny. Wrzośce, zwanymi zimowymi wrzosami, potrafią przemienić każdą przestrzeń w kolorowy raj, nawet w najchłodniejsze miesiące roku. Czy wiesz, jakie sekrety kryją wrzosiec krwisty i darlejski? Jak je pielęgnować, by cieszyć się ich urokiem przez cały rok? Odkryj magię wrzośców i pozwól, by stały się ozdobą Twojego balkonu!

Posłuchaj
00:00
42
Spis treści
Odkryj magię wrzośców: Twój balkon w roli głównej! Wrzosiec krwisty i wrzosiec darlejski. Jak wyglądają? Czym się od siebie różnią? Tajniki pielęgnacji wrzośców: Jak dbać o nie przez cały rok? Jak przycinać wrzośce?

Jak przyciągnąć wzrok sąsiadów? Postaw na wrzośce!

Wrzosiec (Erica) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae), do której należą inne znane rośliny ogrodowe, m.in. wrzos (Calluna), pieris (Pieris), różanecznik (Rhododendron), azalia (Azalea) i golteria (Gaultheria). To piękne rośliny, które dobrze się ze sobą komponują, ponieważ wymagają mniej więcej tych samych warunków uprawowych i pielęgnacji. Wrzosiec i wrzos są czasami mylone, bo są bardzo do siebie podobne. Łatwo je rozróżnić: listki wrzośca to igły, zaś wrzos ma je w kształcie łusek.

Każdy, kto wyruszy na wrzosowisko, od razu ulegnie czarowi wrzośca – zwanego zimowym wrzosem. Piękny, prawie niekończący się dywan roślin z kwiatami, które wprowadzają kolor w chłodnych miesiącach. A któż nie chciałby tego samego w we wrześniu, a nawet w styczniu swoim ogrodzie lub na tarasie albo balkonie?

Wrzośce na balkon
Fot. Flower Council Holland

Poznaj gwiazdy zimowego balkonu: Wrzosiec krwisty i darlejski

Wrzośce to setki gatunków, z których większość pochodzi z południowej Afryki. Dwa podstawowe gatunki: wrzosiec krwisty (E. carnea) i wrzosiec darlejski (E. darleyensis), to prawdziwe "zimowe wrzosy", wytwarzające kwiaty od grudnia do marca, a nawet początku kwietnia!

Wrzosiec krwisty ma bardziej zwarty pokrój, a darlejski jest luźniejszy, mniej uporządkowany. Obydwa gatunki wyglądają atrakcyjnie w nasadzeniach grupowych na rabatach lub w donicach. Każdy z nich ma wiele odmian o kwiatach różowych, liliowych albo białych. Liście także mają różne kolory: zielony, żółty, pomarańczowy i brązowy.

Wrzośce w ogrodzie i w doniczkach

Krok po kroku: Jak dbać o wrzośce na balkonie?

  • Gleba
    Wrzosiec potrzebuje kwaśnej gleby. Możesz użyć specjalnej ziemi do roślin wrzosowatych lub zakwasić glebę torfem albo częściowo przekompostowanymi igłami (liśćmi roślin iglastych). Wrzosiec krwisty wytrzyma również w mniej kwaśnej glebie – zniesie glebę kredową. Ważne, aby ziemia była wilgotna i przepuszczalna.

  • Stanowisko
    Wrzośce dobrze sobie radzą w pełnym słońcu, sprawdzą się także w półcieniu. Świetnie łączą się w nasadzeniach z innymi kwaśnolubnymi roślinami – drzewami iglastymi i roślinami z rodziny wrzosowatych.

  • Pielęgnacja
    Po zakończeniu kwitnienia wrzosiec jest równie atrakcyjnym dodatkiem w ogrodzie: zimozielonym, gęsto pokrywającym ziemię i łatwym w uprawie. Brązowe, przekwitnięte kwiaty usuniesz, przeczesując roślinę ręką. Dzięki temu wrzośce będą nadal dobrze wyglądać.

Wrzośce w ogrodzie i w doniczkach - kolaż

Sekrety przycinania: Jak zachować piękno wrzośców przez cały rok?

Na naturalnych wrzosowiskach ważną rolę w utrzymaniu wrzośców pod kontrolą mają zwierzęta, np. nasze poczciwe owce. Zjadają one wierzchołki roślin, czyli jakby je przycinały. To dobra wskazówka, jak traktować wrzośce uprawiane w ogrodzie. Jeśli nie będą regularnie przycinane, kwiaty zaczną się pojawiać tylko na długich, zdrewniałych pędach – wygląda to mniej atrakcyjnie. Poza tym rośliny przestaną być kompaktowe i ładnym, gęstym dywanem zakrywać ziemię. Próba naprawy stanu rzeczy przez przycięcie wrzośców do starego drewna z reguły niewiele daje – nowe pędy raczej z niego nie wyrosną.

Konieczne jest regularne, coroczne przycinanie wrzośców. Rób to po zakończeniu kwitnienia w marcu. W przypadku wrzośców kwitnących zimą najlepiej przyciąć je w kwietniu lub w maju.

Do cięcia najłatwiej użyć sekatora, aby roślina była starannie przycięta. Jeśli wrzośce rosną masowo, sprawdzą się również nożyce ogrodnicze. Przycinanie gwarantuje, że rośliny będą dalej dobrze rosły, wytworzą dużo kwiatów następnej zimy oraz pozostaną zdrowe i pełne wigoru.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, zdjęcie tytułowe: iMarzi / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wrzosiec Erica

Wrzosiec czerwony 'Vivelii' Erica carnea 'Vivelii'

Wrzosiec czerwony 'Snow Queen' Erica carnea 'Snow Queen'

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści