Jak rozsądnie nawadniać ogród w czasie suszy?
3 zasady, o których warto pamiętać
- Pierwsza, znana i dobra zasada mówi, aby w czasie gorących, słonecznych dni podlewać rośliny albo wcześnie rano albo wieczorem.
- Najkorzystniej jest nawadniać rośliny letnią wodą, by uniknąć szoku termicznego, na jaki narażone są rośliny (także trawniki) przy podlewaniu bardzo zimną wodą wodociągową.
- Najlepiej także podlewać nasadzenia bezpośrednio do gleby i nie moczyć liści (igieł) lub całej rośliny (podlewanie roślin w ciągu upalnego dnia w samo południe, może szybko prowadzić do poparzeń słonecznych, ale również do strat wody, gdyż część z niej będzie szybko wyparowywać).
Jeśli ogród podlewamy za pomocą automatycznego systemu nawadniającego (spryskiwacze, zraszacze itp.), najlepiej zaprogramować jego działanie w nocy albo nad ranem lub pomyśleć o nawadnianiu kropelkowym. Dzięki systemowi nawadniania kropelkowego (kroplowniki rozmieszczone są na specjalnych przewodach rozłożonych wśród roślin), możemy znacząco ograniczyć niepotrzebne straty wody, zaplanować porę podlewania i dostarczyć roślinie optymalną ilość dostępnej dla roślin wody w strefę korzeni.
Jakie rośliny są odporne na brak wody?
Wybór roślin odpornych na suszę
Ogrody silnie nasłonecznione, a dodatkowo założone na lekkich, przepuszczalnych glebach wymagają szczególnej troski w czasie letnich upałów. W takiej sytuacji rozsądnym wydaje się przede wszystkim wybrać gatunki roślin niewybrednych co do gleby i odpornych na okresowe susze. Jeśli rozsądnie dobierzemy rośliny, pielęgnacja ogrodu będzie z pewnością mniej uciążliwa i pracochłonna. Istnieje wiele gatunków roślin ogrodowych, dających sobie radę na mocno słonecznych i suchych stanowiskach.
Które gatunki są warte polecenia?
- Drzewa i krzewy: berberysy, brzozy, żarnowiec miotlasty i szczodrzeniec, jałowce, lilaki (bzy), surmia (katalpa), karagana syberyjska, tamaryszki, złotokap, rokitnik, róża pomarszczona, róże okrywowe, perukowiec podolski, sosny (np. sosna górska, s. bośniacka, s. czarna) czy też świerk kłujący.
- Krzewinki i byliny: lawenda wąskolistna, rozmaryn, jukka ogrodowa, trawy ozdobne (np. kostrzewa, wydmuchrzyca piaskowa), zawciąg nadmorski, macierzanka, mikołajek, rozchodniki i rojniki oraz smagliczka.
- Oraz nieliczne rośliny jedno- i dwuletnie takie jak aksamitki i nagietki.
Które rośliny potrzebują więcej wody?
Intensywnego nawadniania w czasie gorącego lata potrzebują gatunki wytwarzające płytki system korzeniowy i lubiące wilgoć, jak np. popularne rośliny z rodziny wrzosowatych – azalie, borówki i różaneczniki, a także hortensje i magnolie.
Nie można zapominać także o roślinach uprawianych w donicach i innych pojemnikach. Przede wszystkim, kiedy nadejdą słoneczne i gorące dni, lepiej przestawić je w zacienione miejsca i unikać ustawiania nowych nasadzeń w donicach w mocno nasłonecznionych miejscach. Pod wpływem silnego działania słońca i temperatury powietrza, podłoże w pojemnikach bardzo szybko wysycha. Z tego względu w czasie upałów rośliny doniczkowe i balkonowe (szczególnie jednoroczne kwitnące) wymagają podlewania nawet dwa razy dziennie.
Jak ekologiczne i ekonomicznie podlewać ogród?
Zbieraj i wykorzystuj deszczówkę
W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o zmianach klimatu, niedostatku opadów i kurczących się zasobach wody na Ziemi. Są to wystarczające powody, aby pomyśleć o nawet najprostszych sposobach pozyskiwania tzw. deszczówki.
W czasie opadów wiele wody po prostu tracimy – spływa z dachów, trafia do kanalizacji lub paruje. Wystarczy ustawić przy rynnach pojemniki, w których będzie zbierała się woda. Obecnie można kupić już gotowe, estetyczne i funkcjonalne zbiorniki do zbierania deszczówki, dzięki którym z pewnością zyskamy wiele wody do podlewania i zaoszczędzimy tę z kranu. Jeśli w ogrodzie lub na działce nie mamy rynien przy budynkach, warto o tym pomyśleć i wyposażyć je choćby w jedną.
Jak ograniczać wysychanie gleby?
Stosuj ściółki i hydrożele
Jednym z najprostszych sposobów ograniczania ubytków wilgoci z podłoża jest ściółkowanie przestrzeni pod roślinami grubszą (3-5 cm) warstwą kory sosnowej, trocin, zrębków lub po prostu kompostu.
Praktycznym rozwiązaniem problemu niedostatku wilgoci w glebie jest również stosowanie hydrożeli ogrodniczych. Preparaty najpierw magazynują, a następnie stopniowego uwalniają wodę ze swojego wnętrza. Hydrożele należy wymieszać w postaci suchej z glebą w czasie sadzenia roślin (np. w pojemnikach). Dzięki stosowaniu hydrożeli:
- poprawiamy właściwości gleby (hydrożel napowietrza i spulchnia podłoże)
- i zwiększamy zdolności gleby do magazynowania wody,
- dzięki czemu rośliny rosną większe i zdrowsze,
- oraz wydłuża się okres ich kwitnienia i owocowania.
Jak pielęgnować trawnik w czasie suszy?
Koszenie na odpowiednią wysokość i nawadnianie
Okresowe susze w lecie to czas, kiedy nie należy kosić trawników zbyt krótko, aby nie narażać źdźbeł na wysychanie.
- Wysokość koszenia najlepiej ustawić 2-3 cm wyżej niż zwykle.
- Nie kosimy także murawy w czasie, gdy słońce operuje najsilniej w ciągu dnia.
- W czasie upałów trawnik najlepiej nawadniać codziennie (najlepiej wcześnie rano) i obficie, tak by woda przesiąkała na głębokość około 15 cm.
W czasie zakładania ogrodu warto zastanowić się, czy na pewno konieczny jest trawnik, ponieważ wymaga on stałej pielęgnacji i nawadniania. Być może lepszym rozwiązaniem będzie założenie łąki kwietnej (mniej koszenia, nawożenia i nawadniania) lub zastąpienie murawy roślinami okrywowymi.
Jakich prac ogrodowych unikać w czasie suszy?
Nie przycinamy i nie sadzimy roślin
W czasie gorących letnich dni, lepiej unikać mocnego przycinania i strzyżenia roślin. Aby odsłonięte po cięciu części roślin nie ulegały poparzeniu i nie zasychały, rozsądniej będzie przełożyć te zabiegi na chłodniejsze, lekko pochmurne dni.
Upały to także nie najlepszy czas na przesadzanie i sadzenie nowych roślin – ekstremalne warunki i ograniczona ilość wilgoci mogą wpłynąć na trudniejsze ukorzenianie i przyjmowanie się roślin lub wręcz ich zamieranie.
Jak pielęgnować oczka wodne?
Walka z glonami w czasie upałów
Upały to także czas, gdy w ogrodowych oczkach wodnych lub stawach mogą pojawić się glony. Aby temu zapobiec, potrzebne jest stałe filtrowanie wody – trzeba dobrać odpowiedni filtr i pompę odpowiedniej mocy. Obecność glonów można także ograniczyć poprzez odławianie ich siatką lub zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, dedykowanych do użytku w ogrodzie.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe: Albertttt, tawan7996 / Depositphotos