Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak pielęgnować ogród w czasie suszy? | Poznaj najważniejsze zasady

Słoneczna, wakacyjna pogoda zachęca do spędzania większej ilości czasu w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że lato i dłuższe okresy suszy to wyjątkowo trudny czas dla roślin. Jak rozsądnie nawadniać rośliny i jednocześnie oszczędzać wodę?

Spis treści
Jak radzić sobie z suszą w ogrodzie? Które rośliny znoszą suszę? Jak mądrze podlewać rośliny? Jak zadbać o glebę? Co z trawnikiem w czasie suszy? Czego nie robić? Jak dbać o oczko wodne?

Jak rozsądnie nawadniać ogród w czasie suszy?
3 zasady, o których warto pamiętać

  1. Pierwsza, znana i dobra zasada mówi, aby w czasie gorących, słonecznych dni podlewać rośliny albo wcześnie rano albo wieczorem.

  2. Najkorzystniej jest nawadniać rośliny letnią wodą, by uniknąć szoku termicznego, na jaki narażone są rośliny (także trawniki) przy podlewaniu bardzo zimną wodą wodociągową.

  3. Najlepiej także podlewać nasadzenia bezpośrednio do gleby i nie moczyć liści (igieł) lub całej rośliny (podlewanie roślin w ciągu upalnego dnia w samo południe, może szybko prowadzić do poparzeń słonecznych, ale również do strat wody, gdyż część z niej będzie szybko wyparowywać).

Jeśli ogród podlewamy za pomocą automatycznego systemu nawadniającego (spryskiwacze, zraszacze itp.), najlepiej zaprogramować jego działanie w nocy albo nad ranem lub pomyśleć o nawadnianiu kropelkowym. Dzięki systemowi nawadniania kropelkowego (kroplowniki rozmieszczone są na specjalnych przewodach rozłożonych wśród roślin), możemy znacząco ograniczyć niepotrzebne straty wody, zaplanować porę podlewania i dostarczyć roślinie optymalną ilość dostępnej dla roślin wody w strefę korzeni.

Jakie rośliny są odporne na brak wody?
Wybór roślin odpornych na suszę

Ogrody silnie nasłonecznione, a dodatkowo założone na lekkich, przepuszczalnych glebach wymagają szczególnej troski w czasie letnich upałów. W takiej sytuacji rozsądnym wydaje się przede wszystkim wybrać gatunki roślin niewybrednych co do gleby i odpornych na okresowe susze. Jeśli rozsądnie dobierzemy rośliny, pielęgnacja ogrodu będzie z pewnością mniej uciążliwa i pracochłonna. Istnieje wiele gatunków roślin ogrodowych, dających sobie radę na mocno słonecznych i suchych stanowiskach.

Które gatunki są warte polecenia?

Które rośliny potrzebują więcej wody?

Intensywnego nawadniania w czasie gorącego lata potrzebują gatunki wytwarzające płytki system korzeniowy i lubiące wilgoć, jak np. popularne rośliny z rodziny wrzosowatychazalie, borówki i różaneczniki, a także hortensje i magnolie.

Nie można zapominać także o roślinach uprawianych w donicach i innych pojemnikach. Przede wszystkim, kiedy nadejdą słoneczne i gorące dni, lepiej przestawić je w zacienione miejsca i unikać ustawiania nowych nasadzeń w donicach w mocno nasłonecznionych miejscach. Pod wpływem silnego działania słońca i temperatury powietrza, podłoże w pojemnikach bardzo szybko wysycha. Z tego względu w czasie upałów rośliny doniczkowe i balkonowe (szczególnie jednoroczne kwitnące) wymagają podlewania nawet dwa razy dziennie.

Jak ekologiczne i ekonomicznie podlewać ogród?
Zbieraj i wykorzystuj deszczówkę

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o zmianach klimatu, niedostatku opadów i kurczących się zasobach wody na Ziemi. Są to wystarczające powody, aby pomyśleć o nawet najprostszych sposobach pozyskiwania tzw. deszczówki.

W czasie opadów wiele wody po prostu tracimy – spływa z dachów, trafia do kanalizacji lub paruje. Wystarczy ustawić przy rynnach pojemniki, w których będzie zbierała się woda. Obecnie można kupić już gotowe, estetyczne i funkcjonalne zbiorniki do zbierania deszczówki, dzięki którym z pewnością zyskamy wiele wody do podlewania i zaoszczędzimy tę z kranu. Jeśli w ogrodzie lub na działce nie mamy rynien przy budynkach, warto o tym pomyśleć i wyposażyć je choćby w jedną. 

Po intensywnych opadach można zebrać w pojemnikach (beczkach) nawet do kilkuset litrów miękkiej, lepiej przyswajalnej dla roślin wody.

Jak ograniczać wysychanie gleby?
Stosuj ściółki i hydrożele

Jednym z najprostszych sposobów ograniczania ubytków wilgoci z podłoża jest ściółkowanie przestrzeni pod roślinami grubszą (3-5 cm) warstwą kory sosnowej, trocin, zrębków lub po prostu kompostu.

Praktycznym rozwiązaniem problemu niedostatku wilgoci w glebie jest również stosowanie hydrożeli ogrodniczych. Preparaty najpierw magazynują, a następnie stopniowego uwalniają wodę ze swojego wnętrza. Hydrożele należy wymieszać w postaci suchej z glebą w czasie sadzenia roślin (np. w pojemnikach). Dzięki stosowaniu hydrożeli:

  • poprawiamy właściwości gleby (hydrożel napowietrza i spulchnia podłoże)
  • i zwiększamy zdolności gleby do magazynowania wody,
  • dzięki czemu rośliny rosną większe i zdrowsze,
  • oraz wydłuża się okres ich kwitnienia i owocowania.

Jak pielęgnować trawnik w czasie suszy?
Koszenie na odpowiednią wysokość i nawadnianie

Okresowe susze w lecie to czas, kiedy nie należy kosić trawników zbyt krótko, aby nie narażać źdźbeł na wysychanie.

  • Wysokość koszenia najlepiej ustawić 2-3 cm wyżej niż zwykle.

  • Nie kosimy także murawy w czasie, gdy słońce operuje najsilniej w ciągu dnia.

  • W czasie upałów trawnik najlepiej nawadniać codziennie (najlepiej wcześnie rano) i obficie, tak by woda przesiąkała na głębokość około 15 cm.

W czasie zakładania ogrodu warto zastanowić się, czy na pewno konieczny jest trawnik, ponieważ wymaga on stałej pielęgnacji i nawadniania. Być może lepszym rozwiązaniem będzie założenie łąki kwietnej (mniej koszenia, nawożenia i nawadniania) lub zastąpienie murawy roślinami okrywowymi.

Jakich prac ogrodowych unikać w czasie suszy?
Nie przycinamy i nie sadzimy roślin

W czasie gorących letnich dni, lepiej unikać mocnego przycinania i strzyżenia roślin. Aby odsłonięte po cięciu części roślin nie ulegały poparzeniu i nie zasychały, rozsądniej będzie przełożyć te zabiegi na chłodniejsze, lekko pochmurne dni.

Upały to także nie najlepszy czas na przesadzanie i sadzenie nowych roślin – ekstremalne warunki i ograniczona ilość wilgoci mogą wpłynąć na trudniejsze ukorzenianie i przyjmowanie się roślin lub wręcz ich zamieranie.

Jak pielęgnować oczka wodne?
Walka z glonami w czasie upałów

Upały to także czas, gdy w ogrodowych oczkach wodnych lub stawach mogą pojawić się glony. Aby temu zapobiec, potrzebne jest stałe filtrowanie wody – trzeba dobrać odpowiedni filtr i pompę odpowiedniej mocy. Obecność glonów można także ograniczyć poprzez odławianie ich siatką lub zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, dedykowanych do użytku w ogrodzie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe: Albertttt, tawan7996 / Depositphotos

Autor
Jak pielęgnować ogród w czasie suszy? | Poznaj najważniejsze zasady
Jak pielęgnować ogród w czasie suszy? | Poznaj najważniejsze zasady
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ewa

07-04-2022 13:58

Jestem posiadaczką dużych ogrodów, o które przyszło mi dbać samej :) jest to też moja wielka pasja więc nie mam na co narzekać. Postanowiłam w tym roku wybrać się na studia podyplomowe na WSKZ na kierunek kształtowanie, projektowanie i pielęgnacja terenów zieleni. Studia są ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl