Logo
Logo
87
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jak pielęgnować ogród w czasie suszy?

Słoneczna, wakacyjna pogoda zachęca do spędzania większej ilości czasu w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że lato i dłuższe okresy suszy to wyjątkowo trudny czas dla roślin. Jak rozsądnie nawadniać rośliny i jednocześnie oszczędzać wodę?

 

Jak rozsądnie nawadniać ogród w czasie suszy?
3 zasady, o których warto pamiętać

  1. Pierwsza, znana i dobra zasada mówi, aby w czasie gorących, słonecznych dni podlewać rośliny albo wcześnie rano albo wieczorem.

  2. Najkorzystniej jest nawadniać rośliny letnią wodą, by uniknąć szoku termicznego, na jaki narażone są rośliny (także trawniki) przy podlewaniu bardzo zimną wodą wodociągową.

  3. Najlepiej także podlewać nasadzenia bezpośrednio do gleby i nie moczyć liści (igieł) lub całej rośliny (podlewanie roślin w ciągu upalnego dnia w samo południe, może szybko prowadzić do poparzeń słonecznych, ale również do strat wody, gdyż część z niej będzie szybko wyparowywać).

Jeśli ogród podlewamy za pomocą automatycznego systemu nawadniającego (spryskiwacze, zraszacze itp.), najlepiej zaprogramować jego działanie w nocy albo nad ranem lub pomyśleć o nawadnianiu kropelkowym. Dzięki systemowi nawadniania kropelkowego (kroplowniki rozmieszczone są na specjalnych przewodach rozłożonych wśród roślin), możemy znacząco ograniczyć niepotrzebne straty wody, zaplanować porę podlewania i dostarczyć roślinie optymalną ilość dostępnej dla roślin wody w strefę korzeni.

Jakie rośliny są odporne na brak wody?
Wybór roślin odpornych na suszę

Ogrody silnie nasłonecznione, a dodatkowo założone na lekkich, przepuszczalnych glebach wymagają szczególnej troski w czasie letnich upałów. W takiej sytuacji rozsądnym wydaje się przede wszystkim wybrać gatunki roślin niewybrednych co do gleby i odpornych na okresowe susze. Jeśli rozsądnie dobierzemy rośliny, pielęgnacja ogrodu będzie z pewnością mniej uciążliwa i pracochłonna. Istnieje wiele gatunków roślin ogrodowych, dających sobie radę na mocno słonecznych i suchych stanowiskach.

Które gatunki są warte polecenia?

Które rośliny potrzebują więcej wody?

Intensywnego nawadniania w czasie gorącego lata potrzebują gatunki wytwarzające płytki system korzeniowy i lubiące wilgoć, jak np. popularne rośliny z rodziny wrzosowatychazalie, borówki i różaneczniki, a także hortensje i magnolie.

Nie można zapominać także o roślinach uprawianych w donicach i innych pojemnikach. Przede wszystkim, kiedy nadejdą słoneczne i gorące dni, lepiej przestawić je w zacienione miejsca i unikać ustawiania nowych nasadzeń w donicach w mocno nasłonecznionych miejscach. Pod wpływem silnego działania słońca i temperatury powietrza, podłoże w pojemnikach bardzo szybko wysycha. Z tego względu w czasie upałów rośliny doniczkowe i balkonowe (szczególnie jednoroczne kwitnące) wymagają podlewania nawet dwa razy dziennie.

Jak ekologiczne i ekonomicznie podlewać ogród?
Zbieraj i wykorzystuj deszczówkę

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o zmianach klimatu, niedostatku opadów i kurczących się zasobach wody na Ziemi. Są to wystarczające powody, aby pomyśleć o nawet najprostszych sposobach pozyskiwania tzw. deszczówki.

W czasie opadów wiele wody po prostu tracimy – spływa z dachów, trafia do kanalizacji lub paruje. Wystarczy ustawić przy rynnach pojemniki, w których będzie zbierała się woda. Obecnie można kupić już gotowe, estetyczne i funkcjonalne zbiorniki do zbierania deszczówki, dzięki którym z pewnością zyskamy wiele wody do podlewania i zaoszczędzimy tę z kranu. Jeśli w ogrodzie lub na działce nie mamy rynien przy budynkach, warto o tym pomyśleć i wyposażyć je choćby w jedną. 

Po intensywnych opadach można zebrać w pojemnikach (beczkach) nawet do kilkuset litrów miękkiej, lepiej przyswajalnej dla roślin wody.

Jak ograniczać wysychanie gleby?
Stosuj ściółki i hydrożele

Jednym z najprostszych sposobów ograniczania ubytków wilgoci z podłoża jest ściółkowanie przestrzeni pod roślinami grubszą (3-5 cm) warstwą kory sosnowej, trocin, zrębków lub po prostu kompostu.

Praktycznym rozwiązaniem problemu niedostatku wilgoci w glebie jest również stosowanie hydrożeli ogrodniczych. Preparaty najpierw magazynują, a następnie stopniowego uwalniają wodę ze swojego wnętrza. Hydrożele należy wymieszać w postaci suchej z glebą w czasie sadzenia roślin (np. w pojemnikach). Dzięki stosowaniu hydrożeli:

  • poprawiamy właściwości gleby (hydrożel napowietrza i spulchnia podłoże)
  • i zwiększamy zdolności gleby do magazynowania wody,
  • dzięki czemu rośliny rosną większe i zdrowsze,
  • oraz wydłuża się okres ich kwitnienia i owocowania.

Jak pielęgnować trawnik w czasie suszy?
Koszenie na odpowiednią wysokość i nawadnianie

Okresowe susze w lecie to czas, kiedy nie należy kosić trawników zbyt krótko, aby nie narażać źdźbeł na wysychanie.

  • Wysokość koszenia najlepiej ustawić 2-3 cm wyżej niż zwykle.

  • Nie kosimy także murawy w czasie, gdy słońce operuje najsilniej w ciągu dnia.

  • W czasie upałów trawnik najlepiej nawadniać codziennie (najlepiej wcześnie rano) i obficie, tak by woda przesiąkała na głębokość około 15 cm.

W czasie zakładania ogrodu warto zastanowić się, czy na pewno konieczny jest trawnik, ponieważ wymaga on stałej pielęgnacji i nawadniania. Być może lepszym rozwiązaniem będzie założenie łąki kwietnej (mniej koszenia, nawożenia i nawadniania) lub zastąpienie murawy roślinami okrywowymi.

Jakich prac ogrodowych unikać w czasie suszy?
Nie przycinamy i nie sadzimy roślin

W czasie gorących letnich dni, lepiej unikać mocnego przycinania i strzyżenia roślin. Aby odsłonięte po cięciu części roślin nie ulegały poparzeniu i nie zasychały, rozsądniej będzie przełożyć te zabiegi na chłodniejsze, lekko pochmurne dni.

Upały to także nie najlepszy czas na przesadzanie i sadzenie nowych roślin – ekstremalne warunki i ograniczona ilość wilgoci mogą wpłynąć na trudniejsze ukorzenianie i przyjmowanie się roślin lub wręcz ich zamieranie.

Jak pielęgnować oczka wodne?
Walka z glonami w czasie upałów

Upały to także czas, gdy w ogrodowych oczkach wodnych lub stawach mogą pojawić się glony. Aby temu zapobiec, potrzebne jest stałe filtrowanie wody – trzeba dobrać odpowiedni filtr i pompę odpowiedniej mocy. Obecność glonów można także ograniczyć poprzez odławianie ich siatką lub zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, dedykowanych do użytku w ogrodzie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: tawan7996/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!