Logo
Logo

Czy kwiaty borówek amerykańskich wytrzymają przymrozki? Oto jak zapobiec uszkodzeniom

Przymrozki wiosenne mogą stanowić poważne zagrożenie dla kwitnących borówek, negatywnie wpływając na jakość i wielkość przyszłych plonów. Zrozumienie metod ochrony ich delikatnych kwiatów przed niskimi temperaturami jest kluczowe. Oto metody, które mogą pomóc zabezpieczyć borówki przed skutkami wiosennych przymrozków oraz zapewnić obfite i zdrowe zbiory.

Czy kwiaty borówki są odporne na mróz? Sprawdź, jak je chronić

Wiosenne przymrozki często stają się problemem dla plantatorów borówek, szczególnie w okresie, gdy rośliny są w pełni kwitnienia. Borówki, choć odporne na mróz, są wrażliwe na przymrozki, które mogą wystąpić w tym właśnie czasie. Temperatury spadające poniżej -2°C mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia kwiatów borówki, co bezpośrednio przekłada się na ilość i jakość przyszłych plonów.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Metody ochrony borówki przed przymrozkami (stosowane na plantacjach)

 1. Deszczowanie roślin
  Jest to popularna metoda ochrony, gdzie przez cały okres niskich temperatur rośliny są zraszane wodą, która zamarzając, wydziela ciepło krzepnięcia, chroniąc rośliny przed zimnem.

 2. Wiatraki i mieszanie powietrza
  W Polsce stosuje się wiatraki, które mieszają zimne powietrze przy gruncie z cieplejszym powietrzem z wyższych warstw atmosfery. To podnosi temperaturę w okolicy roślin o 1-3°C, co może być kluczowe w ochronie przed przymrozkami.

 3. Ogrzewanie powietrza
  Na niektórych plantacjach stosuje się ogrzewanie powietrza przez spalanie różnego rodzaju biomasy, jak słoma czy trociny. To lokalnie podnosi temperaturę, chroniąc rośliny przed mrozem.

 4. Zastosowanie pulsfogów
  Są to urządzenia produkujące duże ilości dymu, który zatrzymuje ciepło wokół roślin. Dym tworzy barierę izolacyjną, która minimalizuje straty ciepła w chłodne noce.

e-sadownictwo / YouTube


Prognozowanie i odpowiednie przygotowanie

Kluczową kwestią w ochronie borówek przed przymrozkami jest odpowiednie przygotowanie i reagowanie na prognozy pogodowe. Monitorowanie prognozy i szybka reakcja na zmiany, czyli okrywanie krzewów na noc, kiedy spodziewane są przymrozki, a odkrywanie ich rano, gdy temperatura wzrasta, pomoże zminimalizować ryzyko uszkodzenia roślin przez niskie temperatury.

Zimujące krzewy borówek amerykańskich są odporne na mrozy (nawet do ponad -30 stopni). Jednak w okresie pełnego kwitnienia , już temperatura spadająca do -2 stopni Celsjusza, może doprowadzić do trwałych uszkodzeń kwiatów, co ma wpływ na znaczne pogorszenie plonu.

Jak zabezpieczyć borówki w ogrodzie?

Gdy prognozowane są przymrozki, ogrodnicy-amatorzy, którzy nie dysponują specjalistycznymi narzędziami i sprzętem używanym na dużych plantacjach, mogą zastosować kilka prostszych metod, aby ochronić swoje borówki przed zimnem. Oto praktyczne sposoby, jak można zabezpieczyć krzewy borówki amerykańskiej przed przymrozkami:

1. Użycie agrowłókniny

Agrowłóknina to lekki, ale efektywny materiał, który świetnie nadaje się do ochrony roślin przed przymrozkami. Można nią okryć krzewy borówki, tworząc tymczasową osłonę, która zatrzyma ciepło wydzielane przez ziemię i rośliny, jednocześnie umożliwiając dostęp światła i powietrza. Ważne jest, aby materiał był na tyle duży, aby pokryć całą roślinę, ale nie opierał się bezpośrednio na liściach i pąkach. 

Czy oszczędzanie wody podczas podlewania jest możliwe? Tak, z tymi zraszaczami nie zmarnujesz ani kropli
Przeczytaj także
Czy oszczędzanie wody podczas podlewania jest możliwe? Tak, z tymi zraszaczami nie zmarnujesz ani kropli

2. Wykorzystanie pojemników z wodą

Rozstawienie wokół roślin otwartych pojemników z wodą może pomóc zwiększyć wilgotność powietrza i ograniczyć spadek temperatury wokół roślin. Woda, ochładzając się wolniej niż powietrze, może działać jak naturalny bufor termiczny.

3. Budowa tymczasowego tunelu foliowego

Na mniejszych powierzchniach, gdzie rośnie kilka krzewów borówki, warto rozważyć zbudowanie prostego tunelu foliowego. Użycie przezroczystej folii pozwoli na stworzenie efektu mini-szklarni, który ochroni rośliny przed zimnem, a jednocześnie zapewni dostęp światła słonecznego.

4. Okrywanie roślin workami jutowymi

Jeżeli nie posiadasz agrowłókniny, możesz użyć starych worków jutowych lub bawełnianych. Worki te należy delikatnie rozłożyć na krzewach tak, aby nie uszkodziły delikatnych pąków i gałązek. Worki te są dobrym izolatorem, a ich naturalny materiał jest bezpieczny dla roślin.

Choć niektóre z tych metod mogą wydawać się proste, są one skuteczne w ochronie borówek przed wiosennymi przymrozkami, szczególnie w mniejszych ogrodach. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim czasie na zastosowanie tych metod, a także o ich usunięciu, gdy tylko minie zagrożenie mrozem, aby rośliny mogły swobodnie rosnąć i rozwijać się w odpowiednich warunkach.

Odpowiednio przeprowadzone działania ochronne mogą znacząco zwiększyć szansę na przeżycie kwiatów borówki podczas wiosennych przymrozków. Dzięki zastosowaniu opisanych metod, nawet niespodziewane spadki temperatur nie muszą oznaczać katastrofy dla plantacji. Zaplanowanie i przemyślane działania są kluczowe, aby zminimalizować ryzyko i zapewnić wysokiej jakości plony.


Zdjęcie tytułowe: heidi, Надія Коваль / AdobeStock

Autor
Czy kwiaty borówek amerykańskich wytrzymają przymrozki? Oto jak zapobiec uszkodzeniom
Czy kwiaty borówek amerykańskich wytrzymają przymrozki? Oto jak zapobiec uszkodzeniom
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny