Logo
Logo

Borówki amerykańskie pod osłonami | Uprawa w szklarni lub tunelu foliowym

Pytanie czytelnika: Chciałbym na własne potrzeby w ogródku uprawiać borówki amerykańskie pod osłonami. Planuję postawić dla nich tunel foliowy. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy?

Spis treści
Czy borówkę można sadzić w szklarni lub tunelu foliowym? Jakie odmiany borówek nadają się szklarni i do tunelu foliowego? Jakich warunków potrzebują borówki pod osłonami? Jak dbać o borówki w szklarni i tunelu?

Uprawa borówek amerykańskich pod osłonami

Borówki amerykańskie z powodzeniem można uprawiać pod osłonami. Posadzenie ich w tunelu foliowym to świetny sposób na: przyspieszenie dla odmian wczesnych (lub znacznie rzadziej opóźnienie owocowania), a także ochronę plonów przed przymrozkami, deszczem, gradem, wiatrem i ptakami a także ograniczenie ryzyka ataku szkodników i chorób. Taką uprawę stosuje się głównie w ogrodnictwie wielkopowierzchniowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by doświadczenia plantatorów (w mniejszej skali) przenieść do ogródka. 

 

O czym warto pamiętać podczas uprawy borówki amerykańskiej w szklarni lub tunelu foliowym?

  • Wybierz odmiany wczesne, np.: 'Bluetta', 'Duke', 'Earlyblue', 'Nui', 'Puru', 'Sunrise' lub późne: 'Brigitta Blue', 'Darrow', 'Elizabeth', 'Elliott'. (Źródło)
  • Przygotuj dla krzewów borówek odpowiednie podłoże: lekkie, przepuszczalne i kwaśne. Zapewni ono odpowiedni wzrost i owocowanie.
  • Posadź rośliny w co 60-80 cm w rzędach oraz co 2 metry między rzędami. Pamiętaj, że krzewy muszą mieć dużo miejsca do swobodnego wzrostu.
  • Wietrz szklarnię, gdyż zbyt wysoka temperatura może prowadzić do zahamowania wzrostu, kwitnienia i owodowania. 
  • Zamocuj podpory dla krzewów, gdyż borówki rosnące pod osłonami często są "wybiegnięte" i potrzebują wsparcia, by pędy się nie uginały. 
  • Kontroluj uprawy regularnie, by jak najwcześniej wykryć szkodniki lub choroby i wdrożyć ich zwalczanie. 
  • Zasilaj borówki najlepiej wraz z podlewaniem. Warto rozważyć ułożenie systemu automatycznego nawadniania wraz z fertygacją (czyli dostarczanie składników pokarmowych wraz z wodą). 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Diego / Adobe Stock

Autor
Borówki amerykańskie pod osłonami | Uprawa w szklarni lub tunelu foliowym
Borówki amerykańskie pod osłonami | Uprawa w szklarni lub tunelu foliowym
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl