Borówki amerykańskie pod osłonami | Uprawa w szklarni lub tunelu foliowym

Uprawa borówek amerykańskich pod osłonami

Pytanie czytelnika: Chciałbym na własne potrzeby w ogródku uprawiać borówki amerykańskie pod osłonami. Planuję postawić dla nich tunel foliowy. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy?

Posłuchaj
00:00
20
Spis treści
Czy borówkę można sadzić w szklarni lub tunelu foliowym? Jakie odmiany borówek nadają się szklarni i do tunelu foliowego? Jakich warunków potrzebują borówki pod osłonami? Jak dbać o borówki w szklarni i tunelu?

Uprawa borówek amerykańskich pod osłonami

Borówki amerykańskie z powodzeniem można uprawiać pod osłonami. Posadzenie ich w tunelu foliowym to świetny sposób na: przyspieszenie dla odmian wczesnych (lub znacznie rzadziej opóźnienie owocowania), a także ochronę plonów przed przymrozkami, deszczem, gradem, wiatrem i ptakami a także ograniczenie ryzyka ataku szkodników i chorób. Taką uprawę stosuje się głównie w ogrodnictwie wielkopowierzchniowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by doświadczenia plantatorów (w mniejszej skali) przenieść do ogródka. 

 

O czym warto pamiętać podczas uprawy borówki amerykańskiej w szklarni lub tunelu foliowym?

  • Wybierz odmiany wczesne, np.: 'Bluetta', 'Duke', 'Earlyblue', 'Nui', 'Puru', 'Sunrise' lub późne: 'Brigitta Blue', 'Darrow', 'Elizabeth', 'Elliott'. (Źródło)
  • Przygotuj dla krzewów borówek odpowiednie podłoże: lekkie, przepuszczalne i kwaśne. Zapewni ono odpowiedni wzrost i owocowanie.
  • Posadź rośliny w co 60-80 cm w rzędach oraz co 2 metry między rzędami. Pamiętaj, że krzewy muszą mieć dużo miejsca do swobodnego wzrostu.
  • Wietrz szklarnię, gdyż zbyt wysoka temperatura może prowadzić do zahamowania wzrostu, kwitnienia i owodowania. 
  • Zamocuj podpory dla krzewów, gdyż borówki rosnące pod osłonami często są "wybiegnięte" i potrzebują wsparcia, by pędy się nie uginały. 
  • Kontroluj uprawy regularnie, by jak najwcześniej wykryć szkodniki lub choroby i wdrożyć ich zwalczanie. 
  • Zasilaj borówki najlepiej wraz z podlewaniem. Warto rozważyć ułożenie systemu automatycznego nawadniania wraz z fertygacją (czyli dostarczanie składników pokarmowych wraz z wodą). 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Diego / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Borówka wysoka Vaccinium corymbosum

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści