W ogrodzie wciąż coś przycinamy – drzewa i krzewy owocowe, rośliny ozdobne czy żywopłoty. Czasem z pozyskanych w ten sposób gałęzi powstają stosy tak duże, że trudno powiązać je w odpowiedniej wielkości pęczki i przekazać do recyklingu. Nie każdy ma rozdrabniacz do gałęzi, który umożliwi szybkie przekompostowanie drewna lub zrobienie zrębków. Zamiast więc traktować zebrane gałęzie jako bezużyteczny odpad, wykorzystaj ich potencjał, aby wzbogacić swój ogród.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ekologiczne podejście do gałęzi
Przyjęcie ekologicznego podejścia do ogrodnictwa i stosowanie zasady zero waste jest coraz bardziej popularne. Wykorzystanie gałęzi po przycinaniu roślin to doskonały sposób na minimalizowanie odpadów i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Gałęzie, które mogą wydawać się na pierwszy rzut oka niepotrzebne, można przetworzyć w ogrodzie na użyteczne i estetycznie atrakcyjne elementy.
Wykorzystywanie ściętych gałęzi to sposób na zagospodarowanie odpadów z ogrodu. Duża konstrukcja, taka jak gęste ogrodzenie z gałęzi, może stać się schronieniem dla owadów, drobnych ssaków, ptaków czy gadów. Gęsty, wypleciony z gałęzi płot może chronić też rosnące w jego pobliżu delikatne rośliny przed zimnym wiatrem. Po takim rusztowaniu mogą wspinać się rośliny pnące, można wykorzystać pleciony płot jako ścianę i uprawiać na niej warzywa w doniczkach lub powiesić na niej solarne lampki czy inne dekoracje.
Ogrodzenie z gałęzi krok po kroku
Tworzenie ogrodzenia to świetny sposób na ekologiczne wykorzystanie gałęzi, które często uważamy za odpad. Ten prosty, tani i łatwy w wykonaniu projekt DIY nie tylko doda uroku ogrodowi, ale także będzie przyjazny dla środowiska. Pamiętaj, że giętkość i wytrzymałość gałęzi zależy od tego, z jakiego gatunku gałęzie pochodzą. Elastyczne gałęzie ma np. leszczyna, brzoza, dereń biały i wierzba. Oto krok po kroku, jak zrobić ogrodzenie.
Potrzebne materiały i narzędzia:
- gałęzie (najlepiej o zbliżonej średnicy i długości)
- kilka mocniejszych słupków (mogą być drewniane lub metalowe)
- młotek
- gwoździe lub śruby (opcjonalnie)
- piła (ręczna lub elektryczna) lub sekator ramieniowy
- rękawice robocze
- drut (opcjonalnie)
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
- Przygotuj materiał – gałęzie powinny być mniej więcej tej samej długości i grubości. Usuń z gałęzi wszelkie boczne odnogi oraz liście, aby pozostawić tylko długie gładkie żerdzie.
- Przygotuj teren – wytycz linię, wzdłuż której będzie przebiegało ogrodzenie.
- Wykop otwory pod słupki. Powinny być umieszczone w równych odstępach, zależnych od długości i elastyczności gałęzi.
- Zamontuj słupki – wbij słupki w przygotowane otwory. Upewnij się, że są one stabilne i równe. W razie potrzeby możesz dodatkowo zabezpieczyć słupki, używając betonu lub kotew.
- Układaj gałęzie – rozpocznij układanie gałęzi między słupkami. Możesz je ułożyć poziomo lub tworzyć wzory, np. plecionkę. Upewnij się, że gałęzie mocno przylegające do siebie; wówczas ogrodzenie będzie stabilne.
- Zabezpiecz gałęzie przed działaniem wiatru – możesz przybić je gwoździami do słupków, aby zapewnić dodatkową stabilność. Alternatywnie, możesz użyć sznurka lub drutu, aby przymocować gałęzie do słupków.
- Przytnij nadmiar gałęzi, w razie potrzeby, aby ogrodzenie miało równy i estetyczny wygląd. Upewnij się, że wszystkie elementy są dobrze zabezpieczone i stabilne.
- Regularnie sprawdzaj stabilność ogrodzenia, szczególnie po silnych wiatrach, silnych opadach deszczu lub śniegu. W razie potrzeby dokonuj napraw i wymiany uszkodzonych gałęzi.
Tworzenie ogrodzenia z gałęzi to nie tylko praktyczny sposób na wykorzystanie "odpadów" ogrodowych, ale także możliwość dodania naturalnego i rustykalnego akcentu do ogrodu. Takie ogrodzenie to piękne tło dla krzewów lub nawet rabaty bylinowej w stylu leśnym, naturalistycznym czy angielskim.
Sposoby na wykorzystanie gałęzi w ogrodzie
Do czego można jeszcze wykorzystać gałęzie z cięcia roślin? Gałęzie oferują niezliczone możliwości dekoracyjne. Możesz je wykorzystać także do stworzenia mnóstwa innych konstrukcji, wszystko zależy od twojej wyobraźni i potrzeb.
Gałęzie, patyki, pnie i karpy nadają się do tworzenia:
- płotków różnej wysokości, niskich obwódek wokół rabat lub obramowania kompostownika
- labiryntów ogrodowych dla dzieci lub szałasu
- trejaży i pergoli dla ozdobnych gatunków pnączy
- ścieżek ogrodowych (z grubych gałęzi pociętych na krótkie odcinki i powbijanych pionowo w ziemię)
- podpórek (wigwamów) do jednorocznych roślin pnących, ozdobnych i jadalnych, np. w warzywniku
- unikatowych rzeźb ogrodowych (plecionych lub wykonanych z oryginalnie pogiętych konarów lub nawet całych karp)
- mebli ogrodowych (ławek lub stolików ogrodowych)
- domków dla ptaków czy hoteli dla owadów (wykorzystać można drobne gałązki lub pnie z otworami)
- dekoracji na Boże Narodzenie lub Wielkanoc (wianki, wieńce, koszyczki, bukiety, plecionki)
- podpór dla młodych, nowo posadzonych drzewek lub podpórek dla wysokich bylin, które mają tendencję do przeginania się
Ze względu na kolor i naturalny wygląd gałęzie wykorzystywane do ogrodowych konstrukcji wspaniale stapiają się z tłem oraz z otaczającą roślinnością.
Wykorzystanie gałęzi w ogrodzie to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również sposób na dodanie unikalnego, naturalnego charakteru Twojemu zielonemu zakątkowi. Jest to także działanie wspierające zrównoważone i ekologiczne ogrodnictwo.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe Klemenso, Wirestock Creators, Felicytka, PRI / AdobeStock, Alicja / Pixabay