Logo
Logo

Masz dużo gałęzi po przycinaniu drzew i krzewów? Zrób ogrodzenie zero waste, a przyroda Ci podziękuje

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co zrobić z gałęziami, które pozostają po przycinaniu roślin w waszym ogrodzie? Zamiast postrzegać gałęzie jako odpad, ten pozornie niepotrzebny materiał może stać się kluczem do stworzenia czegoś naprawdę oryginalnego i ekologicznego.

Odkryj inspirujące i kreatywne sposoby na wykorzystanie gałęzi w ogrodzie. Zrób ogrodzenie lub coś wyjątkowego z pożytkiem dla przyrody!

Spis treści
Skąd bierze się nadmiar gałęzi w ogrodzie? Jakie korzyści ma wykorzystanie gałęzi w ogrodzie? Jak zrobić ogrodzenie z gałęzi? Jak je wypleść? Do czego jeszcze można wykorzystać gałęzie?

W ogrodzie wciąż coś przycinamy – drzewa i krzewy owocowe, rośliny ozdobne czy żywopłoty. Czasem z pozyskanych w ten sposób gałęzi powstają stosy tak duże, że trudno powiązać je w odpowiedniej wielkości pęczki i przekazać do recyklingu. Nie każdy ma rozdrabniacz do gałęzi, który umożliwi szybkie przekompostowanie drewna lub zrobienie zrębków. Zamiast więc traktować zebrane gałęzie jako bezużyteczny odpad, wykorzystaj ich potencjał, aby wzbogacić swój ogród.

W tym artykule, odkryjesz kreatywne i ekologiczne sposoby na przekształcenie gałęzi w przydatne, a nawet artystyczne elementy ogrodu, przy okazji działając zgodnie z zasadą zero waste.
gałęzie do wykorzystania na ogrodzenia i konstrukcje ogrodowe
Fot. Małgorzata Wójcik, Irina_kukuts, Alicja, 792746 / Pixabay
1 – gałęzie z drzew owocowych, 2 – gałęzie brzozowe, 3 – pędy winorośli, 4 – suche karpy
 

Ekologiczne podejście do gałęzi

Przyjęcie ekologicznego podejścia do ogrodnictwa i stosowanie zasady zero waste jest coraz bardziej popularne. Wykorzystanie gałęzi po przycinaniu roślin to doskonały sposób na minimalizowanie odpadów i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Gałęzie, które mogą wydawać się na pierwszy rzut oka niepotrzebne, można przetworzyć w ogrodzie na użyteczne i estetycznie atrakcyjne elementy.

Wykorzystywanie ściętych gałęzi to sposób na zagospodarowanie odpadów z ogrodu. Duża konstrukcja, taka jak gęste ogrodzenie z gałęzi, może stać się schronieniem dla owadów, drobnych ssaków, ptaków czy gadów. Gęsty, wypleciony z gałęzi płot może chronić też rosnące w jego pobliżu delikatne rośliny przed zimnym wiatrem. Po takim rusztowaniu mogą wspinać się rośliny pnące, można wykorzystać pleciony płot jako ścianę i uprawiać na niej warzywa w doniczkach lub powiesić na niej solarne lampki czy inne dekoracje.

Pamiętaj, by podczas pracy nad tworzeniem konstrukcji i dekoracji z gałęzi przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Załóż odpowiedniej grubości odzież ochronną i rękawice ogrodowe, aby uniknąć drzazg i skaleczeń. Zadbaj też o ochronę oczu.

Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe
Przeczytaj także
Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe
ogrodzenia i obwódki z gałęzi
Fot. Medialne-Centrum.Pl, PRI, Klemenso, Heroc / AdobeStock, Małgorzata Wójcik
1 – ogrodzenie wyplatane między pionowo powbijanymi w ziemię słupkami, 2 – ogrodzenie z luźno ułożonych gałęzi między pniami rosnących drzew, 3 – ażurowe ogrodzenie z pionowo przybitych drągów do dawnej konstrukcji, 4 – niska obwódka rabaty wypleciona z gałęzi, 5 – płotek z brzozowych drągów maskujący murek oporowy z kamieni

Ogrodzenie z gałęzi krok po kroku

Tworzenie ogrodzenia to świetny sposób na ekologiczne wykorzystanie gałęzi, które często uważamy za odpad. Ten prosty, tani i łatwy w wykonaniu projekt DIY nie tylko doda uroku ogrodowi, ale także będzie przyjazny dla środowiska. Pamiętaj, że giętkość i wytrzymałość gałęzi zależy od tego, z jakiego gatunku gałęzie pochodzą. Elastyczne gałęzie ma np. leszczyna, brzoza, dereń biały i wierzba. Oto krok po kroku, jak zrobić ogrodzenie.

Potrzebne materiały i narzędzia:

 • gałęzie (najlepiej o zbliżonej średnicy i długości)
 • kilka mocniejszych słupków (mogą być drewniane lub metalowe)
 • młotek
 • gwoździe lub śruby (opcjonalnie)
 • piła (ręczna lub elektryczna) lub sekator ramieniowy
 • rękawice robocze
 • drut (opcjonalnie)
 1. Przygotuj materiał – gałęzie powinny być mniej więcej tej samej długości i grubości. Usuń z gałęzi wszelkie boczne odnogi oraz liście, aby pozostawić tylko długie gładkie żerdzie.
 2. Przygotuj teren – wytycz linię, wzdłuż której będzie przebiegało ogrodzenie.
 3. Wykop otwory pod słupki. Powinny być umieszczone w równych odstępach, zależnych od długości i elastyczności gałęzi.
 4. Zamontuj słupki – wbij słupki w przygotowane otwory. Upewnij się, że są one stabilne i równe. W razie potrzeby możesz dodatkowo zabezpieczyć słupki, używając betonu lub kotew.
 5. Układaj gałęzie – rozpocznij układanie gałęzi między słupkami. Możesz je ułożyć poziomo lub tworzyć wzory, np. plecionkę. Upewnij się, że gałęzie mocno przylegające do siebie; wówczas ogrodzenie będzie stabilne.
 6. Zabezpiecz gałęzie przed działaniem wiatru – możesz przybić je gwoździami do słupków, aby zapewnić dodatkową stabilność. Alternatywnie, możesz użyć sznurka lub drutu, aby przymocować gałęzie do słupków.
 7. Przytnij nadmiar gałęzi, w razie potrzeby, aby ogrodzenie miało równy i estetyczny wygląd. Upewnij się, że wszystkie elementy są dobrze zabezpieczone i stabilne.
 8. Regularnie sprawdzaj stabilność ogrodzenia, szczególnie po silnych wiatrach, silnych opadach deszczu lub śniegu. W razie potrzeby dokonuj napraw i wymiany uszkodzonych gałęzi.

Tworzenie ogrodzenia z gałęzi to nie tylko praktyczny sposób na wykorzystanie "odpadów" ogrodowych, ale także możliwość dodania naturalnego i rustykalnego akcentu do ogrodu. Takie ogrodzenie to piękne tło dla krzewów lub nawet rabaty bylinowej w stylu leśnym, naturalistycznym czy angielskim.

Sposobów na zaplatanie gałęzi jest wiele, wszystko zależy od tego, jaki chcemy uzyskać efekt i jakiej długości mamy gałęzie oraz jakiego rodzaju. W poniższym filmie znajdziesz metodę zaplatania gałęzi leszczynowych.

Muzeum Rolnictwa / YT

Sposoby na wykorzystanie gałęzi w ogrodzie

Do czego można jeszcze wykorzystać gałęzie z cięcia roślin? Gałęzie oferują niezliczone możliwości dekoracyjne. Możesz je wykorzystać także do stworzenia mnóstwa innych konstrukcji, wszystko zależy od twojej wyobraźni i potrzeb.

konstrukcje ogrodowe i schronienia dla zwierząt z gałęzi
Fot. Wirestock Creators, Peter,  Robert, Lois GoBe, Adam Wasilewski, Felicytka, Daniela Baumann / AdobeStock
1 – metalowa bramka obłożona cienkimi gałązkami, 2 – pergola z długich i giętkich pędów leszczyny, 3 – podpórki pod fasolę lub groszek w warzywniku, 4 – stos pni i grubych gałęzi jako schronienie dla owadów, płazów czy gadów, 5 – miniaturowy hotel dla owadów z drobnych patyczków, 6 – konar brzozowy w roli domku dla owadów, 7 – puste pnie drzew jako hotel dla owadów

Gałęzie, patyki, pnie i karpy nadają się do tworzenia: 

 • płotków różnej wysokości, niskich obwódek wokół rabat lub obramowania kompostownika
 • labiryntów ogrodowych dla dzieci lub szałasu
 • trejaży i pergoli dla ozdobnych gatunków pnączy
 • ścieżek ogrodowych (z grubych gałęzi pociętych na krótkie odcinki i powbijanych pionowo w ziemię)
 • podpórek (wigwamów) do jednorocznych roślin pnących, ozdobnych i jadalnych, np. w warzywniku
 • unikatowych rzeźb ogrodowych (plecionych lub wykonanych z oryginalnie pogiętych konarów lub nawet całych karp)
 • mebli ogrodowych (ławek lub stolików ogrodowych)
 • domków dla ptaków czy hoteli dla owadów (wykorzystać można drobne gałązki lub pnie z otworami)
 • dekoracji na Boże Narodzenie lub Wielkanoc (wianki, wieńce, koszyczki, bukiety, plecionki)
 • podpór dla młodych, nowo posadzonych drzewek lub podpórek dla wysokich bylin, które mają tendencję do przeginania się

Ze względu na kolor i naturalny wygląd gałęzie wykorzystywane do ogrodowych konstrukcji wspaniale stapiają się z tłem oraz z otaczającą roślinnością.

Wykorzystanie gałęzi w ogrodzie to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również sposób na dodanie unikalnego, naturalnego charakteru Twojemu zielonemu zakątkowi. Jest to także działanie wspierające zrównoważone i ekologiczne ogrodnictwo.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe Klemenso, Wirestock Creators, Felicytka, PRI / AdobeStock, Alicja / Pixabay

Autor
Masz dużo gałęzi po przycinaniu drzew i krzewów? Zrób ogrodzenie zero waste, a przyroda Ci podziękuje
Masz dużo gałęzi po przycinaniu drzew i krzewów? Zrób ogrodzenie zero waste, a przyroda Ci podziękuje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl