Logo
Logo

Rozdrabniacze do gałęzi i łodyg | Czy warto kupić do ogrodu?

Pozbycie się resztek roślinnych przez ich kompostowanie wymaga wcześniejszego rozdrobnienia sztywniejszych łodyg czy gałęzi. Dzięki temu proces kompostowania przebiega szybciej, a kompostownik zajmuje znacznie mniej miejsca.

Budowa i działanie rozdrabniaczy

Rozdrabniacze do gałęzi i łodyg to urządzenia służące do mechanicznego rozdrabniania i redukcji rozmiaru gałęzi, łodyg i innych odpadów roślinnych. Są one wykorzystywane w ogrodach, parkach, leśnictwie oraz przemyśle drzewnym.

Istnieją różne rodzaje rozdrabniaczy, w tym:

  1. Rozdrabniacze tarczowe - działają na zasadzie mechanicznego kruszenia gałęzi i łodyg za pomocą tarczy z ostrzami. Są one zazwyczaj mniejsze i bardziej przenośne niż rozdrabniacze bębnowe.

  2. Rozdrabniacze bębnowe - używają bębna z ostrzami do rozdrabniania materiału. Są one bardziej wydajne niż rozdrabniacze tarczowe i lepiej radzą sobie z większymi gałęziami.

  3. Rozdrabniacze bijakowe - działają na zasadzie uderzania gałęzi i łodyg o metalowe bijaki, co powoduje ich rozdrobnienie.

Rozdrabniacze przyśpieszają proces kompostowania. Dzięki nim wszystkie sztywniejsze łodygi i gałęzie są poddane rozdrobnieniu i ulegają szybszemu rozłożeniu.

Maszyny z mechanizmem nożowym przeznaczone są głównie do cięcia miękkich resztek roślinnych i dość łatwo się zapychają. W przypadku zapchania się maszyny, włączenie wstecznych obrotów umożliwia łatwe jej odblokowanie. Oferowane są też modele z dwustopniowym mechanizmem rozdrabniającym. Najpierw materiał jest miażdżony przez walce zębate lub ślimak i następnie przesuwany na szybko obracającą się tarczę z nożami. W efekcie uzyskujemy bardzo dobre rozdrobnienie resztek roślinnych. Niektóre rozdrabniacze mogą być również wyposażone w funkcję rozdrabniania innych odpadów roślinnych, takich jak liście czy trawy.

Ceny rozdrabniaczy

Przed zakupem rozdrabniacza należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, takie jak moc silnika, średnicę maksymalnej gałęzi, pojemność zbiornika, rodzaj noży i wiele innych czynników.

Ceny rozdrabniaczy nożowych to 350-600 zł, walcowych 500-1200 zł.

▶ Zobacz także: Kompost - co, jak i gdzie kompostować?

Autor
Rozdrabniacze do gałęzi i łodyg | Czy warto kupić do ogrodu?
Rozdrabniacze do gałęzi i łodyg | Czy warto kupić do ogrodu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl