Każdy ogród wymaga pielęgnacji – duży i mały, pełen roślin i ten całkowicie obsiany trawą. Nie wystarczą jednak chęci i sprawne ręce – trzeba zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia.
Praktycznie na każdej działce niezbędna jest kosiarka, a jeśli teren jest nierówny albo trawy nie kosi się systematycznie – kosa spalinowa. Miłośnicy zieleni i ogrodów wypełnionych rozmaitymi okazami roślin powinni zaopatrzyć się w mechaniczne nożyce do cięcia krzewów, a ci, którzy mają zadrzewioną działkę i sami przygotowują drewno do kominka – w pilarkę łańcuchową.
Najlepiej od razu zdecydować się na zakup urządzeń wysokiej jakości, niż kilkakrotne kupować tani, nietrwały i niewygodny w użytkowaniu sprzęt. Nowoczesne narzędzia projektowane są tak, by minimalizowały zarówno wysiłek podczas pracy, jak i obciążenie kręgosłupa. Pamiętajmy jednak, że sprzęt zawsze należy dobierać odpowiednio do własnych możliwości fizycznych.
NARZĘDZIA DO PRAC RĘCZNYCH
► SZPADEL, ŁOPATA, WIDŁY AMERYKAŃSKIE
Sprzęt tego typu wyposaża się obecnie w specjalnie wyprofilowane trzonki – ergonomiczne narzędzia są wygodniejsze i lżejsze. Ważne jest jednak dopasowanie długości trzonka do wzrostu użytkownika;
Warto korzystać z dobrych narzędzi ogrodowych, odpowiednio wyprofilowanych, z trzonkami o długości dostosowanej do naszego wzrostu. |
Widły mają w ogrodzie bardzo dużo różnorodnych zastosowań – nie zapominajmy o nich! |
► GRABIE
Mogą mieć rozmaitą szerokość i zęby sztywne lub elastyczne. Modele o twardych zębach mają ogólne zastosowanie (grabienie liści, wyrównanie ziemi itd.), te o miękkich (tzw. pazurki) służą do grabienia trawy i liści, natomiast wąskie – do pielęgnacji rabat, bo łatwo manewrować nimi między roślinami;
Grabie to prawdziwie niezbędne ogrodowe narzędzie! |
W grabiach też można wybierać – wato wybrać odpowiednie do typu prac, do jakich będą wykorzystywane. |
► GRACE, MOTYKA, PAZURKI
Narzędzie o rróżnej szerokości i rozstawie zębów – do spulchniania gleby i usuwania chwastów na grządkach;
► PIŁY, SEKATORY
Niezbędne na każdej działce. Piła z łukowatym brzeszczotem (zwana lisim ogonem) przyda się do usuwania konarów, sekator oburęczny – do cięcia grubszych gałęzi i żywopłotu, zaś mały, jednoręczny – do przycinania cienkich pędów.
Małym sekatorem jednoręcznym możemy ciąć pędy o średnicy do 1,5 cm. |
Model dwuręczny wyposażony w dźwignię wspomagającą siłę cięcia poradzi sobie z gałęziami o średnicy 4 cm. |
KOSIARKI
Przed zakupem kosiarki, warto przeanalizować wady i zalety urządzeń o odmiennym napędzie. Sposób ścinania trawy oraz budowa kosiarek elektrycznych i spalinowych – oprócz silnika – praktycznie się nie różni. Istotną różnicę stanowi natomiast moc i efektywność sprzętu różnego typu.
...dopasowana do wielkości trawnika
Kosiarkę dobiera się przede wszystkim do wielkości murawy (powierzchni wymagającej systematycznego koszenia). Do dużych trawników – powyżej 500 m2 – polecane są kosiarki spalinowe, najlepiej z napędem, które najczęściej wyposażone są w silnik o mocy 3,5-6 kM.
Mogą efektywnie kosić wysoką trawę i napędzać koła jezdne. W przypadku trawników o powierzchni powyżej 3000 m2 najtrafniejszym wyborem są kosiarki traktorowe – z silnikiem o mocy 10-18 kM.
Na trawnikach o powierzchni do 500 m² sprawdzają się kosiarki elektryczne – z silnikiem o mocy 700–1600 W. Są tańsze niż modele spalinowe lecz szerokość koszenia wynosi zaledwie 30–40 cm. Niewielkie (do 50 m²) reprezentacyjne trawniki we frontowej części ogrodu kosi się niekiedy za pomocą kosiarek ręcznych, których nie trzeba podłączać do prądu, ani zasilać paliwem.
Szerokość robocza to maksymalnie 30 cm, ale urządzenia są tanie, mają nieskomplikowaną budowę (noże zamontowane na bębnie) i pozwalają uzyskać efekt trawnika dywanowego (angielskiego), ponieważ koszenie przypomina ścinanie za pomocą nożyczek. Źdźbła nie mają poszarpanych końców, dzięki czemu nie żółkną i są odporniejsze na choroby.
...łatwa w obsłudze
Uruchomienie kosiarki spalinowej wymaga wysiłku, jeśli wyposażona jest w rozrusznik ręczny (konieczne jest energiczne pociągnięcie za linkę rozruchową). Dogodniejszym rozwiązaniem jest rozrusznik elektryczny – zasilany z niewielkiego akumulatora.
Ponadto urządzenia spalinowe są dosyć ciężkie, więc trudno nimi operować, np. wjechać pod górkę z napełnionym koszem, gdy nie mają napędu na koła. W porównaniu z kosiarkami elektrycznymi są także znacznie głośniejsze i wymagają złożonej konserwacji – musimy pamiętać o zaopatrzeniu się w paliwo i regularnej wymianie oleju silnikowego.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Aby uruchomić kosiarkę elektryczną, wystarczy podłączyć przewód zasilający do gniazda i nacisnąć (po odblokowaniu) dźwignię bezpieczeństwa. Obszar użytkowania ogranicza jednak długość przewodu. Podczas pracy trzeba też uważać, aby go nie splątać lub, co gorsza, nie przejechać.
Kosiarkę należy podłączać do gniazd zabezpieczonych wyłącznikiem różnicowoprądowym (gdy stoi się bezpośrednio na ziemi, porażenie jest szczególnie niebezpieczne). Niektóre modele wyposażone są w akumulator, który zapewnia energię na kilka godzin. Ręczne kosiarki bębnowe są ciche i ekologiczne, jednak pchanie urządzenia wymaga sporo siły.
...gromadzi lub wyrzuca trawę
Kosiarki o napędzie elektrycznym umożliwiają gromadzenie ściętej trawy w koszu z tyłu urządzenia. W ten sposób postępuje się przeważnie w obrębie regularnie koszonych trawników przydomowych. W przypadku kosiarek spalinowych opcji jest kilka:
- gromadzenie pokosu w zbiorniku;
- wyrzucanie go przez boczną osłonę – wyrzut sprawdza się na trawnikach rzadko koszonych, bo zapobiega zapychaniu się kosiarki (pokos trzeba jednak zgrabić);
- mielenie trawy – w obrębie trawników często koszonych można korzystać z kosiarki mielącej. Rozdrobniony pokos pozostawiony na trawniku stanowi zielony nawóz. Rozwiązanie to nie może być jednak stosowane ciągle, gdyż sprzyja rozwojowi chorób roślin – po 2–3 zabiegach trawa powinna być skoszona i zebrana do kosza.
KOSY, PODKASZARKI
Tam, gdzie trudno wjechać kosiarką (teren nierówny, zakamarki), używa się kosy mechanicznej (tzw. wykaszarki). Zastosowanie tego urządzenia to czasem jedyny sposób na usunięcie chwastów, zarośli i wysokiej trawy z dużej działki, na której nie prowadzi się systematycznej pielęgnacji zieleni.
Kosy wyposażone w wał sztywny mają sporą moc. Po zamontowaniu tarczy zębatej albo specjalnych noży, umożliwiają ścinanie gęstych zarośli. Urządzenia z wałem giętkim mają głowicę żyłkową i mogą kosić jedynie trawę i chwasty o miękkich pędach. Urządzenia oferowane są z napędem elektrycznym lub spalinowym. Użytkowanie ciężkich kos – szczególnie spalinowych – ułatwia zawieszenie ich na specjalnych szelkach.
Mniejsze od kos – podkaszarki – to poręczne urządzenia, dzięki którym można przystrzyc trawę w trudno dostępnych miejscach. Noże kosiarki nie obetną bowiem trawy pod ławkami, wokół drzew czy wzdłuż murków. Elementem tnącym podkaszarki jest żyłka nylonowa, przymocowana do głowicy.
NOŻYCE
Przycinanie krzewów może stać się znacznie łatwiejsze dzięki zastosowaniu nożyc mechanicznych – elektrycznych lub spalinowych. Szczególnie gdy wybierzemy lekki model – do 3 kg – z systemem antywibracyjnym i obrotową głowicą, umożliwiającą cięcie w pionie i w poziomie. Zębata listwa nożowa wykonuje szybkie ruchy posuwisto-zwrotne, a ścinanie następuje pomiędzy nożami ruchomymi a stałymi przeciwostrzami.
Do formowania tzw. rzeźb roślinnych, o skomplikowanym kształcie, najlepsze są nożyce akumulatorowe, z krótką listwą tnącą. Sprzęt wyposażony w akumulator pracuje cicho. Ponadto nie ogranicza nas długość przewodu. Do strzyżenia dużych, równych powierzchni, np. żywopłotów, polecane są urządzenia z długą listwą.
W przypadku wysokich krzewów, można zastosować nożyce na teleskopowym wysięgniku. Praca nożycami spalinowymi jest bardzo wydajna i umożliwia cięcie grubszych gałązek (o średnicy do 2 cm), ale przeznaczone są one raczej dla profesjonalistów (np. do pielęgnacji zieleni w parkach), ze względu na duży ciężar, emitowany hałas i wysoką cenę.
PILARKI
Pilarka łańcuchowa to sprzęt niezbędny do licznych prac wokół domu – od usuwania gałęzi i ścinania drzew do cięcia drewna na opał i prac ciesielskich. Długotrwała praca urządzeniem będzie mniej męcząca, jeśli wybierzemy model lekki, dobrze wyważony, z ergonomicznie wyprofilowanymi uchwytami i opcją redukcji drgań.
Jeśli pilarki zamierzamy używać w pobliżu domu, najlepiej wybrać poręczny model zasilany elektrycznie. Urządzenia spalinowe pracują głośniej i dość mocno wibrują w rękach. |
Decydując się na zakup wydajnej pilarki spalinowej, pamiętajmy, że jest to sprzęt masywny i głośny. Dość uciążliwa jest jego obsługa – rozruch silnika i utrzymanie go na pożądanych obrotach, przygotowywanie właściwego paliwa, czyli mieszanki benzyny i oleju, według proporcji zalecanych przez producenta pilarki.
Do użytku domowego w zupełności wystarczy pilarka wyposażona w dwusuwowy silnik spalinowy o mocy 2-3 kM – nie kupujmy masywnego sprzętu dla profesjonalistów (jest droższy, a my nie wykorzystamy w pełni jego potencjału).
W niewielkich przydomowych ogrodach świetnie sprawdzają się pilarki elektryczne – proste w obsłudze i gotowe do pracy po podłączeniu do gniazda elektrycznego.
Są dość ciche i nie emitują spalin, dlatego z powodzeniem można nimi pracować także w pomieszczeniach gospodarczych czy drewutniach (modeli spalinowych nie wolno natomiast używać w zamkniętych pomieszczeniach).
Można też zdecydować się na zakup pilarki akumulatorowej, która jest bardzo komfortowa w obsłudze, bo podczas pracy przewód elektryczny nie ogranicza ruchów. Pamiętajmy jednak, że mocą i wydajnością nie dorównuje ona pozostałym pilarkom.
PRZECHOWYWANIE
Narzędzia ogrodowe posłużą dłużej, jeśli będą właściwie przechowywane. Po skończonej pracy trzeba je oczyścić z ziemi i schować do pomieszczenia, gdzie nie będą narażone na wilgoć.
Pomieszczenie do przechowywania narzędzi warto wyposażyć w systemy wieszaków mocowanych do ścian – przechowywane w ten sposób szpadle, grabie czy motyki nie będą zajmowały wiele miejsca. Przydadzą się też proste regały o wytrzymałej konstrukcji. |
Najlepiej, w projekcie domu przewidzieć pomieszczenie gospodarcze z bieżącą wodą i wejściem od strony ogrodu, gdzie będzie można składować zarówno narzędzia, jak i meble ogrodowe, parasole, donice i inne sprzęty (te z tworzywa sztucznego lub gumy, np. zraszacze czy węże ogrodowe, mogą popękać, gdy narażone są na działanie ujemnej temperatury).
Na składzik można także przeznaczyć część garażu lub postawić w ogrodzie domek na narzędzia – najprościej kupić gotowy model w hipermarkecie lub centrum ogrodniczym. Dobrze jeśli składzik ma powierzchnię przynajmniej 6 m² i dość szerokie drzwi – minimum 90 cm – przez które łatwo przejechać kosiarką.
|