Przycinanie roślin
Jedną z bardziej niebezpiecznych prac ogrodniczych jest przycinanie drzew i krzewów, gdyż podczas wykonywania tego zabiegu, jesteśmy narażeni na szereg zagrożeń.
Nieodpowiedni, nieostry lub uszkodzony sprzęt (sekator, piła), może ześlizgnąć się z gałęzi lub konara i uderzyć nas w rękę bądź inną część ciała, powodując mniej lub bardziej dotkliwe urazy. Na uszkodzenie narażone są także oczy. Jeśli nie osłonimy ich okularami, spadające lub wystające gałęzie mogą uderzyć nas w twarz, uszkadzając oczy.
Aby uniknąć podobnych zagrożeń, przed przystąpieniem do pracy, powinniśmy wybrać odpowiednie narzędzia (inne do cięcia grubych konarów, inne do przycinania żywopłotu, a jeszcze inne do cięcia gałęzi lub pnączy) i sprawdzić ich stan techniczny. Podczas cięcia należy też osłonić twarz specjalnymi, plastikowymi maskami lub użyć okularów ochronnych, które zabezpieczą nas przed ewentualnymi urazami.
Fot. hiphoto39 / Fotolia |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Prace na wysokości
Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków podczas wykonywania prac ogrodniczych jest korzystanie z drabiny (przycinanie drzew, bielenie dachów szklarni, cięcie wysokich żywopłotów).
Źle ustawiona, uszkodzona lub nieodpowiednia drabina, może łatwo się przewrócić, narażając nas na bardzo poważne urazy jak np. złamania czy uszkodzenia kręgosłupa lub głowy. Dlatego też zanim skorzystamy z drabiny, sprawdźmy jej stan techniczny i ustawmy ją na równej, twardej powierzchni. Postarajmy się też o pomoc drugiej osoby, która przytrzyma drabinę, zabezpieczając ją przed ewentualnym przechyleniem lub przewróceniem.
Fot. Domena Publiczna |
Ochrona roślin
Rośliny uprawiane w ogrodzie, często narażone są na atak szkodników i chorób, dlatego wymagają przeprowadzania zabiegów ochronnych w postaci oprysku preparatami ochrony roślin.
Środki chemiczne pomagają skutecznie zabezpieczyć rośliny przed chorobami i szkodnikami, ale nie są obojętne dla naszego zdrowia. Zawarte w nich substancje, mogą być przyczyną licznych kłopotów zdrowotnych i jeśli nie będziemy się z nimi obchodzić we właściwy sposób, możemy narazić się na podrażnienie układu oddechowego, poparzenia skóry, uszkodzenie wzroku oraz rozmaite reakcje alergiczne np. w postaci wysypki.
Dlatego też przed przystąpieniem do oprysku roślin środkami chemicznymi powinniśmy bezwzględnie założyć maskę przeciwpyłową, okulary ochronne i gumowe rękawice.
Warto również zaopatrzyć się w specjalny kombinezon ochronny, zabezpieczający pozostałe części ciała. Jeśli go nie posiadamy, po pracy powinniśmy jak najszybciej zdjąć i wyprać ubranie robocze, gdyż mogą się na nim znajdować pozostałości substancji chemicznych.
Preparaty chemiczne musimy też zawsze używać zgodnie z zaleceniami producenta i systematyczne sprawdzać ich termin ważności. Opakowania z środkami musimy również przechowywać w miejscu suchym i bezpiecznym, niedostępnym dla osób trzecich oraz dzieci.
Fot. Domena Publiczna |
Inne prace ogrodnicze
Podczas pracy w ogrodzie na urazy możemy być też narażeni podejmując się pozornie niegroźnych zajęć jak pielenie czy spulchnianie ziemi. Podczas ich wykonywania, możemy łatwo się skaleczyć i zakazić ranę groźnymi bakteriami znajdującymi się na narzędziach lub w podłożu.
Możemy też doznać poparzeń włoskami bądź sokiem roślin (np. przed dyptam jesionolistny) lub podrażnić oczy, przecierając je brudną ręką. Przed podobnymi zagrożeniami możemy się ochronić, zabezpieczając dłonie grubymi rękawiczkami gumowymi lub rękawicami ogrodniczymi.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Z pewnym ryzykiem związane jest również przenoszenie ciężkich skrzynek lub wiader z wodą. Jeśli w nieodpowiedni sposób je podniesiemy, możemy narazić się na uszkodzenie kręgosłupa, prowadzące do kłopotów z chodzeniem.
Warto też pamiętać, że zagrożeniem mogą być dla nas także pozostawione w ogrodzie narzędzia, gdyż możemy na nie niechcący nadepnąć i skaleczyć się o wystające zęby grabi lub uderzyć o trzonek przewróconego szpadla. Dlatego po zakończonej pracy, starajmy się zawsze odstawić je w bezpieczne miejsce.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: alexshyripa / Fotolia