Co siać i sadzić w styczniu? | Lista roślin

Jakie rośliny można wysiewać w styczniu

Już od stycznia możemy wysiewać pod osłonami nasiona warzyw oraz jednorocznych kwiatów o najdłuższym okresie wegetacji. Rośliny zaliczane do tzw. piątki szklarniowej, wysiane w styczniu będą cieszyły kwiatami już w drugiej połowie maja. Jakie gatunki należą do „piątki szklarniowej” i jak je wysiewać?

Posłuchaj
00:00
45
Spis treści
Jakie kwiaty wysiewamy w styczniu? Jakie warzywa wysiewamy w styczniu? Jak uprawiać rośliny wysiewane w styczniu? Styczniowe wysiewanie rozsady Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach

Jakie kwiaty wysiewamy w styczniu?

Bardzo popularne, kwitnące rośliny jednoroczne, które ze względu na długi okres wegetacji wysiewa się najwcześniej (w styczniu lub lutym), nazywane są powszechnie tzw. "piątką szklarniową" i najczęściej zaliczane się do nich:

  1. begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens),
  2. lobelia przylądkowa (Lobelia erinus),
  3. petunia ogrodowa (Petunia x hybrida),
  4. szałwia błyszcząca (Salvia splendens)
  5. żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum).

Piątka szklarniowa - begonia, lobelia, petunia, szałwia, żeniszek
Fot. kolaż Pixabay

Oprócz wspomnianych gatunków, w styczniu można wysiewać także nasiona pelargonii rabatowych (Pelargonium hortorum), czy heliotropu peruwiańskiego (Heliotropium peruvianum).

Jakie warzywa wysiewamy w styczniu?

Ponadto, styczeń to także dobry czas na rozpoczęcie wysiewu nasion niektórych warzyw, np.: pora, papryki, pomidorów i ogórków przeznaczonych do uprawy w szklarniach lub ogrzewanych tunelach.

Wysiew nasion w styczniu musi odbywać się pod osłonami (lub w ciepłym inspekcie), co przyśpiesza kiełkowanie i skraca okres wegetacji.

 

Uprawa roślin wysiewanych w styczniu

Rośliny wysiewane w styczniu są wrażliwe na niskie temperatury, a okres ich kiełkowania jest dość długi, dlatego należy wysiewać je do skrzynek w szklarniach, tunelach lub w inspektach, by otrzymać rozsadę, którą wysadza się do gruntu po 15 maja. Gdybyśmy wysiali je bezpośrednio do gruntu wiosną, kwitłyby bardzo późno (pod koniec lata), a po drugie po wzejściu byłyby najpierw narażone na wiosenne przymrozki i uszkodzone przez mróz.

Begonia stale kwitnąca, lobelia i petunia

Nasiona gatunków takich, jak begonia stale kwitnąca, lobelia i petunia, wysiewamy do skrzynek z przygotowanym podłożem (równomiernie na całej powierzchni), ale nie przysypujemy ich ziemią, a jedynie delikatnie zagłębiamy (wciskamy) je w podłożu. Można jedynie lekko przysypać je piaskiem, dla utrzymania wilgotności. Wysiane w skrzynkach nasiona można także nakryć folią lub szkłem.

Dla wschodów nasion potrzebna jest odpowiednia temperatura (zwykle około 20-25 °C) i wówczas pierwsze kiełki powinny pojawić się po około 20 dniach. Gdy rośliny wykształcą dwa-trzy liście właściwe, należy je przepikować. Podobnie w kolejnych miesiącach, gdy liście siewek zaczynają stykać się ze sobą należy je ponownie przepikować (w większej rozstawie do skrzynek lub doniczek) i w takiej formie dalej pielęgnować aż do wysadzenia na miejsce stałe. 

Dzięki zachowaniu odpowiednich przestrzeni pomiędzy roślinami będą one silniejsze, zdrowsze oraz uzyskają dobrze ukształtowany system korzeniowy.


Wysiane rośliny należy w miarę potrzeby podlewać, a temperaturę regulować i utrzymywać na najkorzystniejszym dla roślin poziomie. Trzeba pamiętać, aby także regularnie wietrzyć lub nawet cieniować inspekty, szklarnie lub tunele, by nie zaparzyć roślin oraz by nie rozwijały się choroby grzybowe siewek.

Szałwia błyszcząca i żeniszek meksykański

Z kolei nasiona szałwii błyszczącej oraz żeniszka meksykańskiego zwykle przysypuje się cienką warstwą gleby. W przypadku szałwii, siew można rozpocząć w styczniu i kontynuować także w lutym. Do wschodów wystarczy jej temperatura około 16-20°C i wschody pojawiają się nawet po około 7 dniach. Podobnie, w uprawie żeniszka, zwykle wysiew można przeprowadzać od stycznia (do połowy lutego) do skrzynek w szklarni lub tunelu w temperaturze nawet 12-15°C.

Pelargonia i heliotrop peruwiański

Przy produkcji rozsady pelargonii, przed wysiewem, najlepiej namoczyć nasiona w wodzie o temperaturze pokojowej przez okres około doby. Po wysiewie nasiona lekko przysypuje się piaskiem, a sama skrzynkę można nakryć folią. Do wschodów potrzebują temperatury w granicach 20-25°C, i jeśli taką im zapewnimy pierwsze kiełki pojawią się po 7-10 dniach. Gdy siewki wykształcą po 2-3 liście należy rozpocząć ich pikowanie.

Nieco inaczej przygotowujemy do wysiewu nasiona heliotropu peruwiańskiego, które najpierw warto przechłodzić przez okres około 7 dni (w temperaturze 1-5°C). Po tym czasie nasiona równomiernie wysiewamy na podłoże i lekko wciskamy (ugniatamy). Potrzebują temperatury w granicach 20-25°C, a pierwszych wschodów można spodziewać po około miesiącu.

Por i inne warzywa na zbiór wczesny

W połowie stycznia wysiewamy nasiona pora na tzw. wczesny zbiór.

  1. Nasiona pora wysiewamy do skrzynek lub innych pojemników na rozsadę.
  2. Nasiona delikatnie przysypujemy warstwą gleby, a skrzynkę można nakryć folią.
  3. Odpowiednia temperatura dla wschodów to około 15-20 °C,
  4. Pierwsze kiełki powinny pojawić się po około 10 dniach.

Styczniowe wysiewanie rozsady. O czym pamiętać?

Skrzynki lub donice z wysianymi nasionami należy ustawić w miejscu, gdzie dociera jak najwięcej światła. Gdy widoczne są już pierwsze wschody (kiełki ponad powierzchnią podłoża), należy zdjąć wszelkie przykrycia (np. folie) i utrzymywać stałą wilgotność podłoża, by nie dopuścić do wyschnięcia gleby (najlepiej i najbezpieczniej nawadniać wtedy poprzez delikatne zraszanie).

Wysiewane w styczniu rozsady sadzi się do gruntu po 15 maja, kiedy minie ryzyko przymrozków, przy czym rośliny najlepiej wcześniej przygotować na zewnętrzne warunki poprze ich zahartowanie (np. przez okres 14 dni). Hartowanie polega na wystawianiu skrzynek z roślinami na kilka godzin na zewnątrz (przy ciepłej pogodzie) lub wietrzeniu szklarni lub tuneli przez podobny okres w ciągu dnia.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Francesco Gallarotti/Unsplash ed.

Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach:

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści