Rojnik murowy Sempervivum tectorum

rojnik murowy fot. Hans Braxmeier - Pixabay
Rojnik murowy (Sempervivum tectorum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
77
Dekoracyjność: rozety liściowe
Gleba: przepuszczalna
Kolor kwiatów: różowe
Pokrój: płożący
Wysokość: do 10 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha, gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: murki, skarpy, ogrody przydomowe, skalniaki

Rojnik murowy (Sempervivum tectorum) to bylina należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W środowisku naturalnym występuje na Półwyspie Iberyjskim, w Alpach, Sudetach i na Kaukazie.

Posiada pokrój płożący osiągając wysokość 5-10 cm. Liście są grube, mięsiste, zebrane w charakterystyczne różyczki. Często mają zielono-bordową barwę. Kwiaty są niezbyt atrakcyjne, drobne, różowe. Pojawiają się latem.

Wymagania i uprawa

Bylina jest łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe. Nie ma dużych wymagań glebowych. Jest mrozoodporna. Podłoże może być niezbyt żyzne, piaszczysto-żwirowe, mocno przepuszczalne. Rojniki nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych (poza pieleniem). Podlewanie i nawożenie z reguły jest zbędne. Wytrzymują długotrwałe susze.

Rośliny zaleca się sadzić wiosną. Przed sadzeniem stanowisko zaleca się dokładnie oczyścić z chwastów. Na 1m² sadzi się kilkanaście sztuk. Po posadzeniu młode okazy można podsypać żwirem i kamieniami. Przy rozmnażaniu z siewu - nasion nie należy przysypywać ziemią.

Zastosowanie

Rojnik murowy to jeden z najcenniejszych gatunków wykorzystywanych do ozdoby skalniaków. Rośliną tą obsadza się nią brzegi ogrodów skalnych, gdzie pięknie komponują się z kamieniami. Można nim także obsadzać szczeliny między murami.

Na stanowiskach suchych gatunek wykorzystuje się jako roślinę okrywową. Coraz częściej spotyka się ją w ogrodach dachowych (np. na altanach) oraz pionowych. Dobrze komponuje się z rozchodnikami, rojniczkami i skalnicami. To gatunek wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Zdjęcia tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay, Malene Thyssen/CC BY-SA 3.0/Link, I/Liné1/CC BY-SA 3.0/Link, Guérin Nicolas/CC BY-SA 3.0/Link

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Rojnik pajęczynowaty ARCTIC WHITE Sempervivum arachnoideum

Rojnik Sempervivum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści