Rodzaj Sempervivum obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin, zaliczanych do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). To ogrodowe sukulenty, które z powodzeniemmożna uprawiać w mniej zasobnym podłożu, na słonecznym stanowisku. W Polsce w stanie dzikim występuje rojnik górski (Sempervivum montanum) m.in. w Babiogórskim Parku Narodowym i jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Wyjątkowa wytrzymałość
Rojniki doskonale sobie radzą na słonecznych stanowiskach i już przy niewielkiej ilości podłoża z sukcesem można je uprawiać m.in. w skalnych zagłębieniach.
Rojniki łatwo się rozmnażają, tworząc poduchowate skupiska. Poza tym większość z uprawianych w naszych ogrodach rojników jest w pełni mrozoodporna i przy zapewnieniu przepuszczalnego podłoża, świetnie sobie radzą także zimą.
Kwitnienie rojników
Rojniki kwitną od maja do sierpnia. Kwiatostany wydają tylko najstarsze rozety, które po kwitnieniu i wytworzeniu nasion zamierają. Zanim to nastąpi, rozeta wyda liczne odrosty zakończone młodymi rozetkami.
Kwiatostan rojników składa się z gwiazdkowatych kwiatów (m.in. żółtych, różowych, purpurowych) osadzonych na grubym, sztywnym pędzie.
Gatunki rojników
Rodzaj Sempervivum obejmuje kilkadziesiąt gatunków, z których tylko nieliczne uprawiane są w naszych ogrodach. Do najczęściej uprawianych gatunków zaliczymy:
- rojnik murowy (Sempervivum tectorum) – charakteryzuje się największymi rozetami. Jego liście są zaostrzone, nagie, zielonkawe (czasem z odcieniem czerwieni). Obficie kwitnie, kwiaty purpurowe, osadzone na pędzie kwiatostanowym, osiągającym do około 30-40 cm wysokości.
- rojnik pajęczynowaty (S. arachnoideum) – ma niewielkie rozety pokryte białą „pajęczyną”; z tego powodu cieszy się dużą popularnością.
- rojnik orzęsiony, czyli wełnisty (S. ciliosum) – jest ciekawym przedstawicielem rodzaju Sempervivum. Charakteryzuje się kulistymi, zwartymi rozetkami. Jego liście pokryte są włoskami, a kwiaty zielonożółte. Występujący także w Polsce rojnik górski, charakteryzuje się zielonymi rozetkami, nie za dużymi, do około 5 cm średnicy. Kwitnie na różowo, a jego wysokość w okresie kwitnienia to około 10-20 cm.
- rojnik wapienny (S. calcareum) – charakteryzuje się szarozielonymi liśćmi z brązowawym zakończeniem. Jego rozety nie są tak duże, jak rojnika murowego i osiągają do około 6 cm średnicy.
W sprzedaży dominują głównie liczne odmiany i mieszańce, będące efektem krzyżowania różnych gatunków i odmian rojników, określane jako rojnik ogrodowy (S. hybridum).
Zróżnicowanie odmianowe rojników
Rojniki dostępne w sprzedaży różnią się przede wszystkim wielkością rozetek (najmniejsze rozetki mają poniżej jednego centymetra, a największe ponad dwadzieścia centymetrów średnicy), kolorem i kształtem liści (m.in. odcienie brązu, czerwieni, purpury, zieleni, dwu i wielokolorowe), a także barwą kwiatów.
Dużymi rozetami charakteryzują się odmiany: ‘Orion’, ‘Donnerlutchen’, ‘Rhubarb Splash’. Odmiany rojnika o niewielkich rozetach to m.in. ‘Minus’, ’Lanin’,’Ali’, ‘Bambini’.
Ze względu na kształt i kolor liści warto wspomnieć o odmianie ‘Oddity’, której liście zwinięte są w rurki. Rurkowatymi liśćmi charakteryzuje się także rojnik ‘Pelora’.
Odmiany o czerwonych liściach to m.in. ‘Georgette’, ‘Delta’, ‘Ertine’. Zielonymi rozetami charakteryzują się odmiany ‘Green Gable’, ‘Elfenzauber’, ‘Iceberg’, ‘Manon’, ‘Green Wheel’. Odmiany rojnika o ciemnych liściach to ‘Plum Frosting’, ‘Traffic Light’, ‘Pacific Wild Wine’.
Mniej bądź bardziej wybarwione liście na żółto występują u odmiany ‘Gelber Stern’, ‘Ronny’, ‘Goldsternchen’. Odmiana ‘Hayling’ charakteryzuje się kontrastowym wybarwieniem liści (ciemnoczerwone z zielonym brzegiem).
Wymagania i pielęgnacja rojników
Podłoże i stanowisko
W uprawie rojników bardzo ważne jest przepuszczalne podłoże, wapienne, nie za żyzne oraz słoneczne stanowisko. W takich warunkach świetnie się aklimatyzują, kwitną, a także zimują. W przypadku zbyt ciężkiego podłoża konieczne będzie jego rozluźnienie drobnym żwirem czy też grubszym piaskiem.
Podlewanie
Zazwyczaj rojniki nie wymagają podlewania, chyba że w razie potrzeby, a także zaraz po posadzeniu w okresie suszy. Nadmiar wody to jedno z podstawowych zagrożeń w uprawie rojników, które może doprowadzić do gnicia korzeni. W uprawie pojemnikowej rojniki mogą wymagać częstszego podlewania, a na zimę zabezpieczenia przed mrozem, choć zazwyczaj bardzo dobrze zimują.
Odmładzanie
Rojniki szybko się rozrastają, tworząc zwarte skupiska. Niestety z czasem część rozetek będzie zamierać, dojdzie do tzw. łysienia, dlatego też co kilka lat, rozetki warto porozdzielać i posadzić na nowo. Przed posadzeniem, pamiętajmy o dokładnym odchwaszczeniu stanowiska przeznaczonego dla rojników, aby nie męczyć się później z usuwaniem chwastów spomiędzy przylegających do siebie rozet.
Rozmnażanie rojników
Metody
Z rozmnożeniem tej niewielkiej byliny nie powinno być żadnych problemów. W naturze rojniki rozmnażają się głównie poprzez młode rozety, które ukorzeniają się przy roślinie matecznej bądź też w mniej bądź bardziej oddalonych miejscach, zależnie od tego, gdzie „zawędruje” oderwana rozeta. Inny sposób rojników na przetrwanie gatunku to rozmnażanie generatywne, a więc poprzez nasiona.
W ogrodach rojniki najczęściej rozmnażamy poprzez oddzielanie od rośliny matecznej młodych rozet z fragmentem korzenia rozłogowego. Można ukorzenić je w gruncie, albo w doniczkach w przepuszczalnym podłożu. Łatwo się ukorzeniają; ważne, aby nie miały za sucho.
Termin
Mimo że rojniki można rozmnażać przez cały sezon, najlepiej zrobić to wiosną bądź późnym latem. W przypadku rozmnażania z nasion należy pamiętać o kilkutygodniowej stratyfikacji nasion. Nasiona wysiewamy wiosną. Są one bardzo drobne, dlatego, aby ułatwić sobie wysiew, warto wymieszać je z drobnym piaskiem. Wysianych nasion nie przysypujemy podłożem, jedynie dociskamy.
Zastosowanie
- Standardowo rojniki sadzimy w ogrodach skalnych, na skarpach, w szczelinach murków, między płytami czy też na rabatach żwirowych.
- To doskonałe byliny do uprawy w różnego rodzaju pojemnikach np. donicach, betonowych czy kamiennych misach, korytach, starych butach, wazach, skrzynkach itp., które mogą dekorować także balkony i tarasy.
- Rojniki można wykorzystać także przy tworzeniu ogrodów wertykalnych oraz przy obsadzaniu zielonych dachów.
- Zależnie od naszej wyobraźni można stworzyć bardzo oryginalne kompozycje, pamiętając o tym, że im liczniejsza grupa rojników, tym lepszy efekt. Wielką zaletą kompozycji z rojników jest ich całoroczna dekoracyjność.
- Idealnym towarzystwem dla rojników będą inne rośliny skalne m.in. zróżnicowane rozchodniki (Sedum) i skalnice (Saxifraga).
Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: Macrossphoto / AdobeStock