Jak filtrować i dotleniać wodę w oczku wodnym?

Jak filtrować i dotleniać wodę w oczku wodnym Michael Gottwald  Pixabay

Niewielki zbiornik wodny szybko zmieni się w błotnistą kałużę, jeśli nie będzie w nim przepływu wody. Dowiedz się jak oczyścić wodę w oczu wodnym.

Posłuchaj
00:00
42

Glony w dużym stawie są typowym zjawiskiem (nitkowate zielenice uznaje się nawet za wskaźnik czystości wody), jednak w przydomowym jeziorku stanowią duży problem, bo zabierają przestrzeń życiową roślinom.

W małym oczku trudno o samooczyszczanie się wody, dlatego konieczne jest zainstalowanie pompy i filtru, które będą pracować w dzień i w nocy (na szczęście nie musi być to sprzęt o dużej mocy, więc i koszty nie są wysokie). Akcesoria (dobrane odpowiednio do ilości wody w zbiorniku) najlepiej zamontować po uszczelnieniu wykopu.

Filtr do oczka wodnego

Usuwa zanieczyszczenia z wody, która przez niego przepływa (jej ruch wymusza pompa). Zarówno do małych, jak i dużych zbiorników nadają się modele skrzynkowe (przepływowe).

Z kolei filtry kubełkowe (ciśnieniowe) przeznaczone są do małych oczek (do kilkunastu m3), ale woda wypływa z nich pod dużym ciśnieniem, więc może być kierowana na kaskadę lub do fontanny.

Filtr z wbudowaną lampą UV, fot. Aquael
Fot. Aquael

Szczotki znajdujące się wewnątrz filtrów zatrzymują grubsze zanieczyszczenia (np. liście), a warstwy profilowanej gąbki – drobne (muł, zawiesiny). Biokulki stanowią podłoże dla bakterii oczyszczających wodę ze związków azotowych.

Filtr (niezależnie od rodzaju) najlepiej umieścić w strefie wody płytkiej (wśród roślin nie będzie widoczny) – na dnie zbiornika łatwiej się zatyka, a gdy chcemy go wyczyścić, dojście jest utrudnione.

Dostępne w sklepach urządzenia mają wbudowane złoże biologiczne (likwiduje głównie związki azotowe rozpuszczone w wodzie), filtr mechaniczny (usuwa glony, szczątki roślin, resztki pokarmu dla ryb oraz ich odchody) i ewentualnie lampę UV (zabija organizmy jednokomórkowe – bakterie i glony – chroniąc ryby przed chorobami; można ją też kupić jako oddzielne urządzenie).

dotlenianie wody w oczku wodnym fot. Gardena
Fot. Gardena
filtr do oczka wodnego fot. Gardena
Fot. Gardena

W celu dotlenienia wody, buduje się kaskady i montuje fontanny. Wymagają one jednak dobrania takiej pompy, która będzie w stanie tłoczyć wodę na odpowiednią wysokość.

Filtr umieszczony w strefie wody płytkiej nie będzie się zatykał (tak jak na dnie zbiornika). Można go tu bez problemu zamaskować roślinami.

Pompa do oczka wodnego

W sprzedaży są jednak gotowe zestawy fontannowe, składające się np. z pompy, kilku dysz i teleskopowej przedłużki. Co istotne, fontannę należy ustawić tak, by woda nie tryskała poza obręb niecki (inaczej trzeba będzie często ją uzupełniać), a wylot dyszy znajdował się na równi z taflą wody.

Specjalnym wężem tłoczy wodę do filtru i ewentualnie fontanny lub kaskady, a wprawiając ją w ruch – również natlenia i przeciwdziała rozwojowi glonów. W zagłębienie w dnie zbiornika najlepiej wpasuje się płaski model z bocznym wyjściem. Pamiętajmy, by urządzenie ustawić na płaskim kamieniu – inaczej będzie zasysało muł.

Tekst: Małgorzata Kolmus, zdjęcie tytułowe: Michael Gottwald/Pixabay

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Emilia
05-09-2019 09:47
Witam. Bardzo mi się podoba oczko wodne ale mam problem . Mam oczko które jest naturalnym" stawikem" wodnym przejęłam go na działce w której brak jest elektryczności.Dolewam codziennie wodę by rybki mogły się "odświeżyć. Jednakże wody jest coraz większy ubytek i ze 110 m wysokości ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści