Fasola to jedno z tych warzyw, które ma największe znaczenie gospodarcze pośród uprawianych w Polsce roślin strączkowych. Jadalne są zarówno mięsiste strąki, jak i znajdujące się w niej nasiona. Jak uprawiać fasolę, aby była dorodna?
Wybór nasion fasoli zwyczajnej nazywanej też fasolką szparagową, jest ogromny – do wyboru mamy nasiona fasoli żółtostrąkowej oraz zielonostrąkowej.
Z fasoli szparagowej polecana jest przede wszystkim zielonostrąkowa Dakota, Malwina, Gracja, Wena, Cropper Teepee i Amelia Zielona. Z kolei z odmian plennych żółtostrąkowych dobrym wyborem jest: Polka, wczesna Erla, Złota Saxa oraz karłowe odmiany Supernano Giallo, Furora Polana, Tara, Basta czy Goldstern.
Decydując się na zakup warto zawsze zakupić dobrej jakości, atestowane nasiona, które zawsze gwarantują obfite plony. W naszym sklepie oferujemy nasiona najwyższej jakości od marki Kiepenkerl.
Zobacz polecane nasiona fasoli i sprawdź, gdzie kupić
Nasiona fasoli 'Primavera'
Odmiana mieszańcowa (F1), średnio wczesna. Cechuje ją odporność na larwy muchówek (połyśnicę marchwiankę). Wytwarza walcowaty korzeń, ma gładką skórkę i jest odporna na pękanie..
Pozbawiona włókien, niebieska fasola, która po ugotowaniu zmienia kolor na zielony. Charakteryzuje się długimi, zaokrąglonymi, mięsistymi strąkami z beżowym ziarnem.
W polskich ogrodach najczęściej uprawiana jest fasola karłowa, o krótkich i sztywnych pędach oraz fasola tyczna, o długich nerkowatych lub walcowatych pędach. Fasolę szparagową powinno się wysiewać od połowy maja do końca drugiej dekady czerwca, a w niektórych rejonach nawet do końca tego miesiąca.
Nasiona zaczynają zazwyczaj kiełkować w temp. powyżej 11 stopni C., po 7 - 14 dniach od siewu. Czas wegetacji odmian karłowych wynosi od 60 do 80 dni, natomiast odmian tycznych od 80 do100 dni. Dojrzewanie fasoli u odmian wczesnych następuje w drugiej połowie sierpnia, a u odmian o dłuższym okresie wegetacji we wrześniu.