Jodła koreańska to gatunek endemiczny występujący na Półwyspie Koreańskim. W naturze jest niewielkim, masywnym drzewem dorastającym do 8-10 m wysokości. Tworzy regularną, stożkowatą koronę, ciemnozielone igły oraz bardzo charakterystyczne, fioletowe lub zielone szyszki, obficie pojawiające się nawet na młodych, kilkuletnich roślinach. Jest jedną z najbardziej dekoracyjnych, wolno rosnących jodeł, przydatnych do uprawy w ogrodach przydomowych na terenie całego kraju. Szkółki i centra ogrodnicze oferują szeroki asortyment odmian tego gatunku. Spośród nich warto zwrócić uwagę na formy miniaturowe o niebieskawym zabarwieniu igieł, takie jak ‘Blue Emperor’.
Jodła koreańska (Abies koreana) ‘Blue Emperor’ to karłowa odmiana o intensywnie niebieskim kolorze igieł, wyselekcjonowana i wprowadzona do uprawy na początku XXI wieku. Roślina charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, dziesięcioletnie egzemplarze osiągają około 80 cm wysokości i szerokości. Początkowo rośnie w formie płaskiego krzewu; z wiekiem tworzy przewodnik i przyjmuje pokrój szerokiego stożka. Pędy są krótkie i sztywne, pokryte promieniście tępo zakończonymi igłami. Igły tej odmiany mają z obu stron szerokie paski białego, woskowego nalotu, który nadaje roślinie charakterystyczną, srebrzystoniebieską barwę, pogłębioną jeszcze bardziej przez fioletowoniebieskie szyszki. Ta odmiana tworzy liczne szyszki, które są wyjątkowo dekoracyjne; dzięki niewielkim rozmiarom rośliny są dobrze wyeksponowane i widoczne. Po dojrzeniu jesienią rozsypują się, uwalniając nieliczne nasiona.
Fot. Grzegorz Falkowski |
Wymagania i pielęgnacja
Jodła koreańska jest łatwa w uprawie, odporna na choroby i szkodniki, w pełni odporna na mróz. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych.
Gdzie posadzić?
Odmiana 'Blue Emperor' najlepiej prezentuje się w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. Nadaje się do uprawy na działkach, cmentarzach oraz w pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji balkonów i tarasów.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |