Logo
Logo

6 drzewek choinkowych: wady i zalety | Porównujemy i wybieramy najlepsze!

Wybór idealnej choinki na święta to nie lada wyzwanie. Wśród wielu gatunków drzewek dostępnych na rynku, które z nich są najpiękniejsze? Czy warto zdecydować się na tradycyjną jodłę, a może lepszym wyborem będzie modrzew czy sosna? Przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie sześciu najpopularniejszych drzewek choinkowych, które pomogą Ci podjąć decyzję. Sprawdź, które z nich najlepiej prezentują się w świątecznym wystroju i jakie mają zalety.

Streszczenie artykułu
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia wielu z nas stoi przed wyborem idealnej choinki. W ostatnich latach popularność zdobywają różne gatunki świerków i jodeł. Świerki charakteryzują się twardymi, kłującymi igłami i różnorodnym pokrojem. Najczęściej wybieranym gatunkiem jest świerk pospolity, choć ma tendencję do szybkiego gubienia igieł. Świerk biały 'Conica' jest kompaktowym drzewkiem o pokroju piramidy, natomiast świerk serbski wyróżnia się smukłym pokrojem. Jodły, z kolei, mają długie, płaskie igły. Jodła kaukaska jest ceniona za piękny kolor igieł, jodła szlachetna 'Glauca' posiada niebieskawy odcień, a jodła koreańska może zawiązywać ciemno-niebieskie szyszki. Przy wyborze choinki warto zwrócić uwagę na jej kształt, zdrowie oraz ewentualne szkodniki.
Spis treści
Jakie drzewko na choinkę do domu? Świerki: wady i zalety Jodły: wady i zalety Na co zwracać uwagę kupując choinkę na Święta?

Jakie drzewko wybrać na choinkę na Święta?

Zróżnicowanie choinek jest ogromne, a dodatkowo każdy gatunek ma swój odmienny charakter. Niektóre rośliny przywodzą na myśl egzotyczne ogrody japońskie, a inne swoim pokładającym się lub zwisającym pokrojem są niczym zdjęte przed chwilą ze sceny teatralne dekoracje. Zarówno z ozdobami świątecznymi jak i bez nich drzewka iglaste wyglądają pięknie i są oazami zieleni naszych ogrodów przez cały rok.

Świerki i jodły to prawdziwe gwiazdy grudnia, ale nie należy o nich zapominać też w pozostałych miesiącach roku. Swoimi wiecznie zielonymi igłami wypełniają ogrody kolorem i często stanowią "centra", do których planujemy dalsze nasadzenia.

Jodły możemy spotkać naturalnie na Kaukazie i Azji mniejszej. Poszczególne gatunki występują też w Korei, Japonii czy Ameryce Północnej. Świerk natomiast jest typowym drzewem Europy północnej, środkowej i wschodniej, jak i w wielu obszarach Azji.

Świerk i jodła - szyszki
Fot. Goran Horvat, morele12/Pixabay

Szyszki świerka (po lewej) i jodły (po prawej).

Świerki jako choinki: wady i zalety

Świerk posiada twarde, kłujące igły, które są najbardziej zbliżone wyglądem do igieł sosnowych. Iglak ten może mieć też typowy dla sosen pokrój – gałęzie wyrastające z pnia w okółkach, jak i spiralnie. Wśród świerków możemy też spotkać gatunki i odmiany o gałęziach zwisających czy też naturalnie układającymi się w kształt piramidy.

 • Najczęściej spotykanym iglakiem na choinki jest świerk pospolity (Picea abies). Drzewko zwykle kupuje się bez korzeni i można je znaleźć już od 50 cm wysokości. Aby ustawić je pionowo, używa się specjalnych, krzyżakowych stojaków. Minusem świerków pospolitych jest dość szybkie gubienie igieł, co możemy nieco regulować umieszczając choinkę w wodzie, albo kupując okaz z korzeniami.

 • Świerk biały (Picea glauca) odmiana 'Conica' jest atrakcyjnym, kompaktowym drzewkiem o pokroju piramidy. Posiada krótkie, rosnące na wszystkie strony, delikatne igły i wolno rośnie. Dodatkowo niektórzy uważają, że pachnie porzeczkami. 'Conica' jest lubiana przez szkodniki (przede wszystkim mszyce) dlatego zwróćmy na to szczególną uwagę przy zakupie. Większe okazy rosną najpierw w gruncie, a później są przesadzane do doniczek. Mniejsze od początku są uprawiane w doniczkach i bywają dostępne nawet w kwiaciarniach.

 • Jeśli szukamy eleganckiego drzewka, świerk serbski (Picea omorica) to najlepszy wybór. Posiada smukły pokrój, a jednocześnie jest gatunkiem kompaktowym. Iglak ma 1,5 centymetrowe igły o jasnej barwie z góry i niebieskawym odcieniu od dołu. Są też one trwalsze i dłużej utrzymują się na roślinie. Świerki serbskie są zwykle sprzedawane w donicach, co pozwala na przesadzenie ich w późniejszym okresie do ogrodu. Posadzone w gruncie dorastają nawet do 10 m wysokości.

Najpiękniejsze drzewka na choinki
Fot. flowercouncil.co.uk

Jodły jako choinki: wady i zalety

Wyróżniają się długimi i płaskimi igłami w kolorze szarej zieleni, które często mają srebrzysty połysk. Szyszki jodeł wyrastają do góry i charakterystycznie, częściowo się osypują. Zależnie od odmiany, jodły mogą mieć pokrój wąski albo, klasyczny dla iglaków, kształt piramidy.

 • Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) jest coraz częściej wybierana na choinki. Z jej gałązek coraz częściej wykonuje się też stroiki. Jest nieco droższa od pozostałych iglaków, ze względu na piękny, ciemny, błyszczący kolor igieł z szarawym odcieniem od spodniej strony. Same igły utrzymują się też na roślinie względnie dłużej od innych drzewek. Dodatkowo gałęzie jodły wyrastają z pnia w sposób, który pozwala na ładne zaaranżowanie ozdób choinkowych. Jodłę kaukaską można przesadzić do ogrodu, ale pamiętajmy, że w sprzyjających warunkach dorasta ona do 20 m. wysokości!

 • Często używaną jako choinka jodłą jest jodła szlachetna 'Glauca' (Abies procera). Ma ona niebieskawy odcień, grube ale miękkie igły i mocny zapach, tak lubiany przez każdego z nas.

 • Jodła koreańska (Abies koreana) to wyjątkowo atrakcyjny iglak, który często na okres zimowy może zawiązywać ciemno-niebieskie szyszki, które mogą być dodatkową ozdobą na Święta. Igły tej jodły są soczyście zielone od góry, ze srebrzystym nalotem od spodu.

Na co zwracać uwagę kupując choinkę na Święta? 3 sprawy!

 1. Sprawdzić czy kształt przyszłej choinki jest proporcjonalny – jej wysokość, szerokość, odległość między gałęziami.
 2. W przypadku kupowania drzewka z korzeniami ważne jest, aby miały one wystarczająco miejsca również na ewentualny dalszy wzrost.
 3. Drzewko powinno być zdrowe – bez mszyc, czy chorób grzybowych.


Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jeziorska – źródło flowercouncil.co.uk/thejoyofplants.co.uk

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Na co zwrócić uwagę kupując choinkę na Święta?

  Ważne jest, aby sprawdzić kształt choinki, czy jest proporcjonalny, czy drzewko jest zdrowe, bez mszyc czy chorób grzybowych. Jeśli drzewko jest z korzeniami, powinno być wystarczająco miejsca na ewentualny dalszy wzrost.
 • Jakie drzewko jest najlepsze na choinkę na Święta?

  Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Zarówno z ozdobami świątecznymi jak i bez nich, drzewka iglaste wyglądają pięknie. Świerki i jodły są prawdziwymi gwiazdami grudnia.
 • Jakie są wady i zalety świerków jako choinki?

  Świerk posiada twarde, kłujące igły. Najczęściej spotykanym iglakiem na choinki jest świerk pospolity, ale gubi igły dość szybko. Świerk biały 'Conica' jest kompaktowym drzewkiem o pokroju piramidy, a świerk serbski ma smukły pokrój i trwałe igły.
 • Jakie są wady i zalety jodeł jako choinki?

  Jodły mają długie i płaskie igły, często z srebrzystym połyskiem. Jodła kaukaska jest droższa, ale ma piękne, ciemne igły. Jodła szlachetna 'Glauca' ma niebieskawy odcień i mocny zapach, a jodła koreańska może mieć ciemno-niebieskie szyszki jako dodatkową ozdobę.
Autor
6 drzewek choinkowych: wady i zalety | Porównujemy i wybieramy najlepsze!
6 drzewek choinkowych: wady i zalety | Porównujemy i wybieramy najlepsze!
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl