Jakie drzewko wybrać na choinkę na Święta?
Zróżnicowanie choinek jest ogromne, a dodatkowo każdy gatunek ma swój odmienny charakter. Niektóre rośliny przywodzą na myśl egzotyczne ogrody japońskie, a inne swoim pokładającym się lub zwisającym pokrojem są niczym zdjęte przed chwilą ze sceny teatralne dekoracje. Zarówno z ozdobami świątecznymi jak i bez nich drzewka iglaste wyglądają pięknie i są oazami zieleni naszych ogrodów przez cały rok.
Świerki i jodły to prawdziwe gwiazdy grudnia, ale nie należy o nich zapominać też w pozostałych miesiącach roku. Swoimi wiecznie zielonymi igłami wypełniają ogrody kolorem i często stanowią "centra", do których planujemy dalsze nasadzenia.
Jodły możemy spotkać naturalnie na Kaukazie i Azji mniejszej. Poszczególne gatunki występują też w Korei, Japonii czy Ameryce Północnej. Świerk natomiast jest typowym drzewem Europy północnej, środkowej i wschodniej, jak i w wielu obszarach Azji.
Szyszki świerka (po lewej) i jodły (po prawej). |
Świerki jako choinki: wady i zalety
Świerk posiada twarde, kłujące igły, które są najbardziej zbliżone wyglądem do igieł sosnowych. Iglak ten może mieć też typowy dla sosen pokrój – gałęzie wyrastające z pnia w okółkach, jak i spiralnie. Wśród świerków możemy też spotkać gatunki i odmiany o gałęziach zwisających czy też naturalnie układającymi się w kształt piramidy.
- Najczęściej spotykanym iglakiem na choinki jest świerk pospolity (Picea abies). Drzewko zwykle kupuje się bez korzeni i można je znaleźć już od 50 cm wysokości. Aby ustawić je pionowo, używa się specjalnych, krzyżakowych stojaków. Minusem świerków pospolitych jest dość szybkie gubienie igieł, co możemy nieco regulować umieszczając choinkę w wodzie, albo kupując okaz z korzeniami.
- Świerk biały (Picea glauca) odmiana 'Conica' jest atrakcyjnym, kompaktowym drzewkiem o pokroju piramidy. Posiada krótkie, rosnące na wszystkie strony, delikatne igły i wolno rośnie. Dodatkowo niektórzy uważają, że pachnie porzeczkami. 'Conica' jest lubiana przez szkodniki (przede wszystkim mszyce) dlatego zwróćmy na to szczególną uwagę przy zakupie. Większe okazy rosną najpierw w gruncie, a później są przesadzane do doniczek. Mniejsze od początku są uprawiane w doniczkach i bywają dostępne nawet w kwiaciarniach.
- Jeśli szukamy eleganckiego drzewka, świerk serbski (Picea omorica) to najlepszy wybór. Posiada smukły pokrój, a jednocześnie jest gatunkiem kompaktowym. Iglak ma 1,5 centymetrowe igły o jasnej barwie z góry i niebieskawym odcieniu od dołu. Są też one trwalsze i dłużej utrzymują się na roślinie. Świerki serbskie są zwykle sprzedawane w donicach, co pozwala na przesadzenie ich w późniejszym okresie do ogrodu. Posadzone w gruncie dorastają nawet do 10 m wysokości.
Fot. flowercouncil.co.uk |
Jodły jako choinki: wady i zalety
Wyróżniają się długimi i płaskimi igłami w kolorze szarej zieleni, które często mają srebrzysty połysk. Szyszki jodeł wyrastają do góry i charakterystycznie, częściowo się osypują. Zależnie od odmiany, jodły mogą mieć pokrój wąski albo, klasyczny dla iglaków, kształt piramidy.
- Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) jest coraz częściej wybierana na choinki. Z jej gałązek coraz częściej wykonuje się też stroiki. Jest nieco droższa od pozostałych iglaków, ze względu na piękny, ciemny, błyszczący kolor igieł z szarawym odcieniem od spodniej strony. Same igły utrzymują się też na roślinie względnie dłużej od innych drzewek. Dodatkowo gałęzie jodły wyrastają z pnia w sposób, który pozwala na ładne zaaranżowanie ozdób choinkowych. Jodłę kaukaską można przesadzić do ogrodu, ale pamiętajmy, że w sprzyjających warunkach dorasta ona do 20 m. wysokości!
- Często używaną jako choinka jodłą jest jodła szlachetna 'Glauca' (Abies procera). Ma ona niebieskawy odcień, grube ale miękkie igły i mocny zapach, tak lubiany przez każdego z nas.
- Jodła koreańska (Abies koreana) to wyjątkowo atrakcyjny iglak, który często na okres zimowy może zawiązywać ciemno-niebieskie szyszki, które mogą być dodatkową ozdobą na Święta. Igły tej jodły są soczyście zielone od góry, ze srebrzystym nalotem od spodu.
Na co zwracać uwagę kupując choinkę na Święta? 3 sprawy!
- Sprawdzić czy kształt przyszłej choinki jest proporcjonalny – jej wysokość, szerokość, odległość między gałęziami.
- W przypadku kupowania drzewka z korzeniami ważne jest, aby miały one wystarczająco miejsca również na ewentualny dalszy wzrost.
- Drzewko powinno być zdrowe – bez mszyc, czy chorób grzybowych.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jeziorska – źródło flowercouncil.co.uk/thejoyofplants.co.uk