Która choinka dłużej postoi?
Na choinkę tradycyjnie wybieramy świerk pospolity (Picea abies), ale jodła kaukaska (Abies nordmanniana) o miękkich igłach konkuruje ze świerkiem pod względem zapachu, czasu zachowywania igieł na gałązkach i oszczędności miejsca (mają wąski, wzniesiony pokrój). Wybierać można jeszcze spośród innych gatunków, np. jodeł o większych szyszkach, które dobrze wyglądają, choć potrzebują więcej miejsca.
Jak pielęgnować choinkę? 10 zasad, które warto znać!
- ZDECYDUJ, gdzie ustawisz drzewko (zanim wyjedziesz na zakupy), i zmierz dostępną przestrzeń.
- WYBIERZ choinkę i podnieś ją. Im cięższa, tym jest świeższa, bo po ścięciu traci wilgoć.
- STUKNIJ drzewkiem o podłoże, żeby sprawdzić, czy nie opadają mu igły – nie wybieraj drzewek, z których spada ich wiele.
- OWIŃ drzewko siatką, która zabezpieczy je na czas transportu, a jeśli będziesz je wieźć na bagażniku, umieść je podstawą do kierunku jazdy, co ochroni igły przed dalszą utratą wilgoci.
- PRZENIEŚ choinkę ostrożnie, by jej nie uszkodzić. Lepiej przewieźć ją na dachu samochodu niż wewnątrz!
- POZOSTAW na drzewku siatkę, kiedy będziesz piłować jego podstawę (aby równo stało).
- WSTAW choinkę do wiadra z wodą na dzień lub dwa – niech dobrze się napije, zanim przeniesiesz ją do domu.
- ZABEZPIECZ drzewko w stojaku w docelowym miejscu i zdejmij siatkę. Napełnij stojak wodą i dolewaj jej co kilka dni, aby igły zachowały świeżość.
- USTAW drzewko z dala od źródeł ciepła (kominka, grzejników), aby jak najdłużej prezentowało świeże, pachnące igły. Daj mu sporo przestrzeni, aby powietrze wokół niego swobodnie cyrkulowało.
- WYKORZYSTAJ uschnięte drzewko po świętach, rozdrabniając jego gałęzie i rozkładając tak uzyskany materiał pod krzewami jako ściółkę tłumiącą chwasty.
Zdjęcia tytułowe: kolaż Pixabay, Free-Photos/Pixabay
Jak pielęgnować prawdziwą choinkę? FILM