Dlaczego choinka gubi igły?
Choinka – jeden z symboli nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, ciepłej i rodzinnej atmosfery oraz czaru jaki niesie ze sobą wspólnie spędzony czas. Każdy z nas chciałby, aby te nader często stające się centrum "świątecznego wiru" rośliny, zieleniły się w naszych domach jak najdłużej.
Dlaczego szybko gubią igły i co robić, aby temu zaradzić?
W grudniu, w szkółkach i w wyznaczonych na ulicach miejscach, jak grzyby po deszczu wyrastają sprzedawcy drzewek iglastych. Możemy je kupić zarówno w donicach jak i z ciętym pniem. Rośliny te są przyciągają soczystą zielenią, zapachem i błyszczącymi igłami. Zwykle możemy wybierać spośród takich gatunków jak:
- świerk pospolity (Picea abies),
- jodła kaukaska (Abies nordmanniana) lub
- świerk kłujący (Picea pungens) odmiana 'Glauca' (często nazywana świerkiem srebrnym).
Moment wybierana drzewka jest bardzo istotny, jeżeli chcemy cieszyć się jego "zieloną" obecnością jak najdłużej.
Wybór drzewka na choinkę
- Nie kupujmy drzewka, które wskazuje na to, że już długo stoi w siatce lub folii (jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości poprośmy sprzedawcę, by rozwinął materiał i pokazał faktyczny stan drzewka)
- Roślina musi być zdrowa: igły przy pniu powinny być zielone i sztywne, a końce pędów sprężyste.
- Przy drzewku kupowanym w donicy sprawdźmy czy korzenie rośliny są w dobrej kondycji, a przy ciętym czy miejsce cięcia jest świeże (najlepiej posmarowane substancją zabezpieczającą rany – w Polsce niestety rzadko spotykany zabieg przy drzewkach przeznaczonych na choinki).
![]() Fot. Eli DeFaria/Unsplash |
Gdy igły opadają: co robić?
- Ważne jest, żeby roślina miała dostęp do wody – drzewko w donicy podlewamy, a to z obciętym pniem po prostu wkładamy do pojemnika i pilnujemy, aby zawsze miało wodę.
- Powodem opadania igieł może być zbytnia bliskość grzejnika – gdy młody iglak stoi zbyt blisko kaloryfera szybko traci wodę i usycha.
- Starajmy się nie przestawiać ani mocno nie poruszać drzewkiem (szczególnie tym z obciętym pniem). Pobudza to metabolizm rośliny, który powinien być jak najbardziej wyciszony w czasie zimy.
- Gdy jest to możliwe, po Świętach przenieśmy choinkę w chłodniejszego pomieszczenia (np. do przybudówki, ogrodu zimowego, sionki, itd.).
Warto wiedzieć !
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Annie Spratt/Unsplash
Tagi
Komentarze