Dlaczego choinka żółknie, gubi igły i usycha?

Dlaczego choinka żółknie, gubi igły i usycha

Choinka – jeden z symboli nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, ciepłej i rodzinnej atmosfery oraz czaru jaki niesie ze sobą wspólnie spędzony czas. Każdy z nas chciałby, aby te nader często stające się centrum "świątecznego wiru" rośliny, zieleniły się w naszych domach jak najdłużej. Dlaczego szybko gubią igły i co robić, aby temu zaradzić?

Posłuchaj
00:00
55
Spis treści
Wybierz świeżą i zdrową choinkę, a postoi dłużej! Co robić, gdy choinka żółknie, gubi igły i usycha?

Jak zapobiegać żółknięciu i usychaniu choinki?

Wybór zdrowego drzewka na choinkę

Aby zapobiec szybkiemu opadaniu i żółknięciu igieł na naszej choince, najważniejsza jest sama roślina. Drzewko musi być zdrowe – igły przy pniu powinny być zielone i sztywne, a końce pędów sprężyste. 

Nie wybierajmy drzewka, które wskazuje na to, że już długo stoi w siatce lub folii (jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości poprośmy sprzedawcę, by rozwinął materiał i pokazał faktyczny stan drzewka). Przy drzewku kupowanym w donicy sprawdźmy czy korzenie rośliny są w dobrej kondycji, a przy ciętym czy miejsce cięcia jest świeże (najlepiej posmarowane substancją zabezpieczającą rany – w Polsce to niestety rzadko spotykany zabieg przy drzewkach przeznaczonych na choinki).

Najlepsze gatunki drzewek na choinki

W grudniu, w szkółkach i w wyznaczonych na ulicach miejscach, jak grzyby po deszczu wyrastają sprzedawcy drzewek iglastych. Możemy je kupić zarówno w donicach jak i z ciętym pniem. Rośliny te są przyciągają soczystą zielenią, zapachem i błyszczącymi igłami. Zwykle możemy wybierać spośród takich gatunków jak:

Moment wybierana drzewka jest bardzo istotny, jeżeli chcemy cieszyć się jego "zieloną" obecnością jak najdłużej.

Prawidłowe podlewanie i temperatura

Ważne jest, żeby roślina miała dostęp do wody – drzewko w donicy podlewamy, a to z obciętym pniem po prostu wkładamy do pojemnika i pilnujemy, aby zawsze miało wodę.

Powodem opadania igieł może być zbytnia bliskość grzejnika – gdy młody iglak stoi zbyt blisko kaloryfera szybko traci wodę i usycha. Gdy jest to możliwe, po Świętach przenieśmy choinkę w chłodniejszego pomieszczenia (np. do przybudówki, ogrodu zimowego, sionki, itd.).

Starajmy się nie przestawiać ani mocno nie poruszać drzewkiem (szczególnie tym z obciętym pniem). Pobudza to metabolizm rośliny, który powinien być jak najbardziej wyciszony w czasie zimy.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: Szabolcs Molnar / Pixabay oraz Annie Spratt / Unsplash

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści