Logo
Logo

Dlaczego choinka żółknie, gubi igły i usycha?

Choinka – jeden z symboli nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, ciepłej i rodzinnej atmosfery oraz czaru jaki niesie ze sobą wspólnie spędzony czas. Każdy z nas chciałby, aby te nader często stające się centrum "świątecznego wiru" rośliny, zieleniły się w naszych domach jak najdłużej. Dlaczego szybko gubią igły i co robić, aby temu zaradzić?

Spis treści
Wybierz świeżą i zdrową choinkę, a postoi dłużej!
Co robić, gdy choinka żółknie, gubi igły i usycha?

Jak zapobiegać żółknięciu i usychaniu choinki?

Wybór zdrowego drzewka na choinkę

Aby zapobiec szybkiemu opadaniu i żółknięciu igieł na naszej choince, najważniejsza jest sama roślina. Drzewko musi być zdrowe – igły przy pniu powinny być zielone i sztywne, a końce pędów sprężyste. 

Nie wybierajmy drzewka, które wskazuje na to, że już długo stoi w siatce lub folii (jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości poprośmy sprzedawcę, by rozwinął materiał i pokazał faktyczny stan drzewka). Przy drzewku kupowanym w donicy sprawdźmy czy korzenie rośliny są w dobrej kondycji, a przy ciętym czy miejsce cięcia jest świeże (najlepiej posmarowane substancją zabezpieczającą rany – w Polsce to niestety rzadko spotykany zabieg przy drzewkach przeznaczonych na choinki).

Najlepsze gatunki drzewek na choinki

W grudniu, w szkółkach i w wyznaczonych na ulicach miejscach, jak grzyby po deszczu wyrastają sprzedawcy drzewek iglastych. Możemy je kupić zarówno w donicach jak i z ciętym pniem. Rośliny te są przyciągają soczystą zielenią, zapachem i błyszczącymi igłami. Zwykle możemy wybierać spośród takich gatunków jak:

Moment wybierana drzewka jest bardzo istotny, jeżeli chcemy cieszyć się jego "zieloną" obecnością jak najdłużej.

Prawidłowe podlewanie i temperatura

Ważne jest, żeby roślina miała dostęp do wody – drzewko w donicy podlewamy, a to z obciętym pniem po prostu wkładamy do pojemnika i pilnujemy, aby zawsze miało wodę.

Powodem opadania igieł może być zbytnia bliskość grzejnika – gdy młody iglak stoi zbyt blisko kaloryfera szybko traci wodę i usycha. Gdy jest to możliwe, po Świętach przenieśmy choinkę w chłodniejszego pomieszczenia (np. do przybudówki, ogrodu zimowego, sionki, itd.).

Starajmy się nie przestawiać ani mocno nie poruszać drzewkiem (szczególnie tym z obciętym pniem). Pobudza to metabolizm rośliny, który powinien być jak najbardziej wyciszony w czasie zimy.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: Szabolcs Molnar / Pixabay oraz Annie Spratt / Unsplash

Autor
Dlaczego choinka żółknie, gubi igły i usycha?
Dlaczego choinka żółknie, gubi igły i usycha?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz