Logo
Logo

Czym odkwasić glebę? 4 najlepsze preparaty i nawozy, które łatwo kupić i stosować!

Zdrowa gleba to podstawa bujnego ogrodu. Ale czy wiesz, że pH gleby ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Twoich roślin? Zbyt kwasowe podłoże może hamować wzrost i przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. Dowiedz się, jak skutecznie odkwasić glebę i jakie preparaty będą najlepsze dla Twojego ogrodu.

Spis treści
Jak i kiedy skutecznie odkwasić ziemię? Odkwaszanie gleby krok po kroku: Jak to zrobić, by rośliny były zdrowe? 4 sposoby na odkwaszenie gleby Granulowane wapno kredowe Dolomit Nawozy wapniowe Specjalne nawozy odkwaszające glebę

Kiedy najlepiej odkwasić glebę? Oto kluczowe terminy!

Każdy rodzaj gleby posiada swoje pH, które w łatwy sposób można sprawdzić kwasomierzem do gleby. Jest to bardzo ważne, gdy różne gatunki roślin mają różne wymagania, co do podłoża również w zakresie jego kwasowości. Zastosowanie gleby o niewłaściwej kwasowości utrudnia roślinom pobieranie wody i składników pokarmowych, negatywnie wpływając na ich rozwój, a nawet powodując obumieranie. Na szczęście kwasowość gleby można w łatwy sposób zmienić. Jak odkwasić glebę? Czym odkwaszać ziemię? Kiedy należy odkwasić glebę?

Do odkwaszania ziemi można użyć różnych preparatów lub specjalistycznych nawozów, które w zależności od rodzaju stopniowo lub bardzo szybko zmienią pH gleby. Zatem rodzaj środka do odkwaszania gleby należy dobrać do efektu, jaki chce się osiągnąć. Wybrany preparat należy równomiernie rozprowadzić na ziemi i dokładnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, dlatego odkwaszanie gleby najwygodniej przeprowadzać podczas przesadzania, nasadzania nowych roślin lub przekopywania grządek.

Odkwaszanie ziemi przeprowadza się wczesną wiosną, przynajmniej 3, a nawet 4 tygodnie przed wysiewem nasion i nasadzeniem sadzonek do gruntu. Można to również zrobić jesienią, tuż po zbiorze plonów. Ważne zatem jest, aby podczas odkwaszania ziemi, rośliny nie znajdowały się w fazie aktywnego wzrostu.

Zabieg odkwaszania trzeba powtarzać co 2 lata na glebach lekkich, a na glebach ciężkich średnio co 4 lata. Oczywiście przed wykonaniem odkwaszania najlepiej sprawdzić jej pH za pomocą kwasomierza do gleby.

Najlepsze środki do odkwaszania ziemi: Co wybrać?

1. Granulowane wapno kredowe

Jest łatwe w użyciu, a jednocześnie poprawia strukturę gleby i jej właściwości. Odkwaszanie przy pomocy wapna kredowego jest bardzo skuteczne i szybkie.

2. Dolomit

Jeśli zmiana pH ma być niewielka, to dobrze sprawdzi się dolomit, czyli produkt wykonany ze skały wapniowo-magnezowej, który w niewielkim stopniu i wolno odkwasza glebę, a jednocześnie wzbogaca ją o magnez.

Naturalny nawóz, który podnosi pH gleby!
Dolomit to nawóz, który podnosi pH gleby, dostarcza wielu cennych mirkoelementów oraz poprawia jej strukturę i właściwości. Stosowanie dolomitu w okresie jesiennym wzbogaca glebę w wapń oraz magnez, które są niezbędne dla roślin aby zdrowo się rozwijać i obficie plonować.
Zamów w sklepie

3. Nawozy wapniowe

Nawozy wapniowe dzielą się na nawozy węglowe i nawozy tlenowe. To sprawia, że nawożenie wapniem wygląda inaczej w przypadku konkretnych typów gleb. I tak, wapniowe  nawozy tlenowe polecane są do gleb ciężkich, gdyż wykazują się bardzo wysoką skutecznością. Jednak trzeba ich używać umiejętnie, gdyż działają bardzo szybko. Nawozy węglowe działają wolniej, dzięki czemu są idealne dla początkujących ogrodników, gdyż przy ich użyciu ciężko popełnić błąd.

4. Specjalne nawozy odkwaszające glebę

Innym sposobem jest zastosowanie gotowego nawozu do odkwaszania gleby. Wystarczy użyć go zgodnie z zaleceniami producenta, aby skutecznie podwyższyć pH podłoża.

Podłoże pH+, odkwasza i podwyższa pH gleby
Nawóz doglebowy przeznaczony do nawożenia i korekty pH gleby, stosowany w celu odkwaszenia gleby. Zawiera substancje poprawiające właściwości cieczy, co wpływa na długość i efektywność zabiegu odkwaszania.
Zamów w sklepie

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: FotoHelin / AdobeStock

Autor
Czym odkwasić glebę? 4 najlepsze preparaty i nawozy, które łatwo kupić i stosować!
Czym odkwasić glebę? 4 najlepsze preparaty i nawozy, które łatwo kupić i stosować!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl