Logo
Logo
Okazje

Podłoże do trawnika | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Piękny, zadbany trawnik to podstawa każdego ogrodu. Nawet najpiękniejsze krzewy i kwiaty nie będą prezentować się dobrze, jeśli trawa słabo rośnie, ma wyblakłe liście i jest w ogólnie słabej kondycji. To właśnie zdrowa, intensywnie zielona trawa sprawia, że cały ogród wygląda wspaniale, zachęcając do spędzania w nim czasu. Podstawą jest odpowiednia ziemia do trawnika, która zapewni wszystkie niezbędne składniki pokarmowe oraz odpowiednią kwasowość. Jaka powinna być ziemia do trawnika?

 

Skład i właściwości podłoża do trawnika

Ziemia pod trawnik powinna: 

  • mieć odczyn lekko kwasowy (5,5-6,5 pH),
  • być bogata w składniki pokarmowe (m.in. azot, fosfor, siarka, żelazo, magnez)
  • i dość przepuszczalna.

Najlepszą ziemią dla trawy jest czarnoziem bogaty w węglan wapnia. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, należy je odkwasić poprzez stosowanie wapniowania lub odkwaszacza, jeśli jest zasadowe, to niezbędne będzie jej zakwaszenie.

Podłoże pH-, zakwasza i zmniejsza pH gleby
Podłoże pH-, zakwasza i zmniejsza pH gleby
Nawóz doglebowy przeznaczony do nawożenia i korekty pH gleby, stosowany w celu zakwaszenia gleby. Zawiera substancje poprawiające właściwości cieczy, co wpływa na długość i efektyw- ność zabiegu zakwaszania.
Kup online w naszym sklepie!
Podłoże pH+, odkwasza i podwyższa pH gleby
Podłoże pH+, odkwasza i podwyższa pH gleby
Nawóz doglebowy przeznaczony do nawożenia i korekty pH gleby, stosowany w celu odkwaszenia gleby. Zawiera substancje poprawiające właściwości cieczy, co wpływa na długość i efektywność zabiegu odkwaszania.
Kup online w naszym sklepie!

Odpowiednie parametry gleby wraz z dobrej jakości nasionami trawy zapewnią gęsty, zielony i wytrzymały trawnik. Niestety samodzielne przygotowanie podłoża, aby spełniało wszystkie warunki trawy, jest niezwykle trudne, głównie ze względu na trudność w odpowiednim dobraniu ilości nawozów, zakwaszacza lub odkwaszacza i poprawie jej przepuszczalności. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest gotowa ziemia do trawnika.

Dlaczego warto kupować gotowe podłoże do trawnika?

Gotowa ziemia w workach do trawnika to pewność, że znajdują się w niej wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i że są one w odpowiednich proporcjach. Równie ważna jest prawidłowa kwasowość ziemi, która zapewni optymalny pobór składników pokarmowych i wody z podłoża. Dzięki temu trawa szybko rośnie, ma piękny, intensywnie zielony kolor i wspaniale się prezentuje. Dodatkowo zapewnienie roślinom dostępu do odpowiednich składników pokarmowych zapewnia ich optymalny wzrost oraz lepszą odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne (susza, nadmiar wody, zanieczyszczone powietrze), choroby i szkodniki.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T. zdjęcie tytułowe: John Mounsey/Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu