Logo
Logo
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Czarnoziem

Czarnoziemy są typem bardzo żyznych gleb o ciemnej barwie i bardzo bogatych w próchnicę. Można je podzielić na kilka podtypów zależnie od występowania, składu czy też struktury.

Występują głównie na terenach równinnych lub pofałdowanych obszarach powstałych w dolinach rzecznych. Są typowe dla strefy kontynentalnego klimatu umiarkowanego ciepłego.

W Polsce czarnoziemy można spotkać na niewielkich obszarach na Wyżynie Lubelskiej i Kielecko-Sandomierskiej oraz na przedpolu Sudetów i Karpat. Natomiast jest ich bardzo dużo na terenach Ukrainy, Węgier, Azji (południowym wschodzie Rosji) jak też na północy Stanów Zjednoczonych i Argentyny.

Powiązane treści
Pozostałe hasła na literę "C"
Cebulka przybyszowa

Cebulki przybyszowe to nowe, młode cebule wyrastające z pąków bocznych znajdujących się w kątach liści cebuli matecznej.

Więcej →
Cabinet

Inaczej gabinet, zielony salon. Niewielki placyk wewnątrz boskietu.

Więcej →
Chlorofil

Zielony barwnik występujący w komórkach roślin, biorący udział w fotosyntezie.

Więcej →
Chochoł

Zimowa, słomiana ochrona (otulina) zakładana na rośliny w celu ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Więcej →
Cebula

Cebula (łac. bulbus) to silnie skrócony pęd nazywany piękną, ze zgrubiałymi przekształconymi liśćmi spichrzowymi – łuskami ...

Więcej →
Centrum ogrodnicze

Miejsce w którym prowadzi się sprzedaż detaliczną towarów i usług wykorzystywanych przy tworzeniu, pielęgnacji i upiększaniu otoczenia ...

Więcej →