Jak wygląda wrzos pączkowy?
Charakterystyczną cechą wrzosów pączkowych jest to, że ich kwiaty przez cały czas pozostają w pąkach i nie rozwijają się. Dzięki temu są bardzo trwałe i odporne na przymrozki, a nawet na niewielkie mrozy – ozdabiają ogród do późnej jesieni (koniec listopada), a nawet jeszcze w grudniu, jeśli temperatury nie są bardzo niskie. Podczas silnego mrozu natomiast płatki przybierają brązowy kolor.
Wrzosy pączkowe osiągają najczęściej wzrost do 30-40 centymetrów. Kwitną bardzo obficie, co niewątpliwie stanowi ich kolejną zaletę. Kwiaty tego rodzaju wrzosów są drobne, o charakterystycznym beczułkowatym kształcie. Wyróżniają się różnorodnymi i intensywnymi kolorami – wrzosy kojarzymy zwykle z różnymi odcieniami fioletu, jednak w zależności od kupionej odmiany, wrzos pączkowy może przybierać także czerwoną, różową albo białą barwę. Listki we wrzosach pączkowych mają igiełkowaty kształt i są zredukowane, zwykle są szare, zielone, żółte lub pomarańczowe.
Gdzie posadzić wrzosy pączkowe? Jak wykorzystać?
Wrzosy pączkowe najładniej prezentują się w grupach i dlatego warto posadzić od kilku do kilkunastu sztuk w jednym miejscu, w ten sposób możemy również stworzyć wrzosowisko. Wrzosy sprawdzą się znakomicie w każdym ogrodzie, możemy je również wykorzystać jako roślinę doniczkową do ozdobienia balkonu czy tarasu.
Jak dbać o wrzosy pączkowe?
Wrzosy pączkowe najlepiej sadzić w sierpniu albo we wrześniu. Zanim jednak je posadzimy, wybierzmy odpowiednie miejsce. To rośliny lubiące słońce i właśnie dlatego powinniśmy posadzić je w nasłonecznionym miejscu i na otwartej przestrzeni. Podłoże powinno być lekkie, próchnicze i przepuszczalne, o kwaśnym odczynie.
Wrzosy powinniśmy podlewać często, chociaż niezbyt obficie ponieważ nie lubią one stojącej wody. Gdy planujemy sadzić je w doniczkach, powinniśmy przygotować warstwę drenażu, która umożliwi odprowadzenie nadmiaru wody. Do ich nawożenia powinniśmy wykorzystywać preparaty odżywcze stosowane przy gatunkach kwasolubnych. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji wrzosów jest ich przycinanie, które najlepiej wykonywać wiosną.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: 3908119 / Pixabay