Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
6
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Podlewanie wrzosów – jak to robić prawidłowo?

Pytanie czytelnika: Od lat kupuję wrzosy i od lat ponoszę porażkę. Zawsze! Zawsze mi zasychają. Staram się je często podlewać, ale ich żywot jest krótki. Co robić źle?

 

Podlewanie wrzosów wydaje się bardzo prostym zabiegiem pielęgnacyjnym, ale większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że częste i obfite nawadnianie to duży błąd!

Wrzosy, które stoją w wodzie bardzo szybko zamierają. Ich korzenie gniją, przez co nie mogą pobierać wody. Rośliny wtedy zasychają – w co trudno przecież uwierzyć, przecież są często podlewane. Wiele osób, gdy widzi pierwsze objawy zasychania, podlewa rośliny jeszcze intensywniej, co tylko pogarsza sprawę!

Jak często podlewać wrzosy?

Wrzosy (zwłaszcza te uprawiane w doniczkach) powinny być podlewane regularnie małymi porcjami wody. Nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Wrzosy rosnące w gruncie w ogrodzie lepiej sobie radzą, jednak kilka tygodni po posadzeniu oraz w czasie suszy, wymagają dodatkowego nawadniania. Warto pamiętać, że odmiany ozdobne, które kupujemy do naszych ogrodów i doniczek są często bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki uprawy, niż dzikie wrzosy rosnące w lasach i na naturalnych wrzosowiskach.

Dobra rada
Podczas sadzenia wrzosów rozluźnij im bryłę korzeniową i zadbaj o to, by korzenie miały sporo miejsca, aby się rozrastać. Dodaj także mikoryzę, która wspomoże rozwój systemu korzeniowego i pozytywnie wpłynie na pobieranie wody i składników pokarmowych z podłoża.

Jaką wodą podlewać wrzosy?

Woda do podlewania wrzosów powinna być miękka, o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze sprawdzi się deszczówka. Lepiej unikać wody z kranu może mieć odczyn 6,5 – 9,5 pH, chociaż zwykle nie przekracza 7,5. Jest to jednak zbyt wysokie pH dla wrzosów, które lubią kwaśny odczyn. Warto więc do konewki dodać specjalny nawóz zakwaszający lub nawóz do uprawy wrzosów, borówek, azalii lub rododendronówkupisz je w naszym sklepie!

Jak podlewać wrzosy?

Warto pamiętać, że zawsze podlewamy ziemię, a nie rośliny. Lepiej unikać niepotrzebnego moczenia liści i kwiatów, bo może to powodować choroby.

Dobra rada
Warto wokół wrzosów rozsypać ściółkę z kory sosnowej, która zatrzyma wodę z ziemi i ograniczy potrzebę częstego podlewania.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iMarzi / Depositphotos oraz Anna Łowińska / Pixabay
G.T.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT