Logo
Logo

Podlewanie wrzosów: jak to robić prawidłowo?

Pytanie czytelnika: Od lat kupuję wrzosy i od lat ponoszę porażkę. Zawsze! Zawsze mi zasychają. Staram się je często podlewać, ale ich żywot jest krótki. Co robić źle?

Spis treści
Jak często podlewać wrzosy? Jaką wodą podlewać wrzosy? Jak podlewać wrzosy?

Podlewanie wrzosów wydaje się bardzo prostym zabiegiem pielęgnacyjnym, ale większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że częste i obfite nawadnianie to duży błąd!

Wrzosy, które stoją w wodzie bardzo szybko zamierają. Ich korzenie gniją, przez co nie mogą pobierać wody. Rośliny wtedy zasychają – w co trudno przecież uwierzyć, przecież są często podlewane. Wiele osób, gdy widzi pierwsze objawy zasychania, podlewa rośliny jeszcze intensywniej, co tylko pogarsza sprawę!

Jak często podlewać wrzosy?

Wrzosy (zwłaszcza te uprawiane w doniczkach) powinny być podlewane regularnie małymi porcjami wody. Nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Wrzosy rosnące w gruncie w ogrodzie lepiej sobie radzą, jednak kilka tygodni po posadzeniu oraz w czasie suszy, wymagają dodatkowego nawadniania. Warto pamiętać, że odmiany ozdobne, które kupujemy do naszych ogrodów i doniczek są często bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki uprawy, niż dzikie wrzosy rosnące w lasach i na naturalnych wrzosowiskach.

Dobra rada
Podczas sadzenia wrzosów rozluźnij im bryłę korzeniową i zadbaj o to, by korzenie miały sporo miejsca, aby się rozrastać. Dodaj także mikoryzę, która wspomoże rozwój systemu korzeniowego i pozytywnie wpłynie na pobieranie wody i składników pokarmowych z podłoża.

Jaką wodą podlewać wrzosy?

Woda do podlewania wrzosów powinna być miękka, o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze sprawdzi się deszczówka. Lepiej unikać wody z kranu może mieć odczyn 6,5 – 9,5 pH, chociaż zwykle nie przekracza 7,5. Jest to jednak zbyt wysokie pH dla wrzosów, które lubią kwaśny odczyn. Warto więc do konewki dodać specjalny nawóz zakwaszający lub nawóz do uprawy wrzosów, borówek, azalii lub rododendronówkupisz je w naszym sklepie!

Jak podlewać wrzosy?

Warto pamiętać, że zawsze podlewamy ziemię, a nie rośliny. Lepiej unikać niepotrzebnego moczenia liści i kwiatów, bo może to powodować choroby.

Dobra rada
Warto wokół wrzosów rozsypać ściółkę z kory sosnowej, która zatrzyma wodę z ziemi i ograniczy potrzebę częstego podlewania.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: iMarzi / Depositphotos oraz Anna Łowińska / Pixabay

Autor
Podlewanie wrzosów: jak to robić prawidłowo?
Podlewanie wrzosów: jak to robić prawidłowo?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu