Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
31
Okazje

Ogród z wrzosami

Ogród z wrzosami wcale nie musi być rozległym wrzosowiskiem na skraju lasu. W każdym, nawet malutkim ogrodzie można założyć wrzosową rabatę, która będzie ciekawie wyglądać od połowy września do późnej jesieni. Wystarczy, że zapewnimy roślinom odpowiednie podłoże i słoneczne stanowisko. Zobacz 13 ogrodów z wrzosami i zainspiruj się!

 

Wrzosy (Calluna) są popularne wśród właściciel ogrodów, balkonów i tarasów przede wszystkim ze względu na termin kwitnienia. Ich kwiaty zaczynają rozwijać się pod koniec sierpnia, gdy większość innych roślin kończy powoli zaczyna szykować się do zimowego spoczynku. Wrzosy najlepiej prezentują się sadzone w grupach, po kilkanaście sztuk. Osiągają 20-50 cm wysokości. Warto robić z nich plamy barwne, wykorzystując odmiany kwitnące na różne kolory i charakteryzujące się odmiennym zabarwieniem liści oraz pokrojem. Obok wrzosów dobrze jest sadzić karłowe krzewy o podobnych wymaganiach, aby stanowiły dla nich tło w pozostałe miesiące i dodały kompozycji dynamiki.

Decydując się na uprawę wrzosów trzeba pamiętać, by zapewnić im odpowiednie warunki, jeśli chodzi o podłoże (kwaśne, przepuszczalne, mało zasobne w składniki pokarmowe) i stanowisko (słoneczne i ciepłe). Jeśli mamy zamiar uprawiać wrzosy w pojemnikach na balkonie lub tarasie, zadbajmy o drenaż (warstwa żwiru lub keramzytu na dnie doniczki) oraz osłonę przed mrozem (jeśli chcemy, by rośliny przetrwały do wiosny). Jesienią kompozycje w donicach świetnie ubarwią różnokolorowe dynie. Zobacz galerię ogrodów z wrzosami w różnym stylu!

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (30)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT