Czy ogród zimą może zachwycać? To trudne, ale wykonalne. Istnieją bowiem rośliny, które nawet w tym czasie wyglądają atrakcyjnie i w dodatku wypełniają powietrze słodkim aromatem. Jesteście ciekawi, jakie rośliny mamy na myśli? Spójrzcie na nasze zestawienie i zainspirujcie się, zanim przyjdzie wiosna!
Ogrody z końcem sezonu wegetacyjnego "zasypiają" w zimowym antrakcie. W tym czasie to rośliny iglaste przejmują rolę ozdobną i dają nam namiastkę zieleni w czasie długich i mroźnych wieczorów. Kto by się zatem spodziewał, że ogród zimą może oczarować zapachem? Właśnie, że może i to jeszcze jak! Zimokwiat, kalina, wawrzynek to gatunki, które powinny znaleźć się na liście każdego miłośnika ogrodów, a zwłaszcza tego, który tęskni za aromatem letnich kwiatów, gdy ogród schowany jest pod białym śnieżnym puchem.
Zimokwiat wczesny
Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox) jest to gatunek zimozielonej rośliny z rodziny amarylkowatych. Charakteryzuje się białymi, delikatnymi kwiatami, które pojawiają się na przedwiośniu, zazwyczaj w styczniu lub lutym, dlatego nazywany jest także "wiosennym snem".
Fot. Roderick Qiu / Pixabay
Zimokwiat może w naturze dorastać do ok. 10-13 m wys., ale w uprawie domowej ma zwykle ok. 2-4 m wysokości. Jest piękną rośliną, ale dość wymagającą. W uprawie oczekuje ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz lekko wilgotnego, przepuszczalnego, żyznego podłoża, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.
Kalina wonna
Kalina wonna (Viburnum farreri) to gatunek krzewu z rodziny Caprifoliaceae. Charakteryzuje się dużymi, białymi kwiatostanami, które pojawiają się wiosną i intensywnie pachną. Liście kaliny wonnej są ciemnozielone i eliptyczne, a pojawiające się w lecie owoce są jadalne i mają smak lekko kwaśnej jagody.
Fot. Annette Meyer / Pixabay
Kalina wonna jest łatwa w uprawie i nadaje się do ogrodów, parków i ogrodów skalnych. Dorasta do ok. 2-3 m wysokości i posiada luźny, rozłożysty, trochę nieporządny pokrój. Tworzy sztywne, wzniesione, rozgałęzione pędy, które po złamaniu lub uszkodzeniu wydzielają intensywną, nieprzyjemną woń. Potrzebuje przede wszystkim ciepłego, osłoniętego i słonecznego stanowiska oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH.
Wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to gatunek byliny z rodziny ranunkulowatych. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami, które pojawiają się na przedwiośniu, zazwyczaj w styczniu lub lutym, i są ozdobą ogrodów i parków w okresie zimy.
Cała roślina jest trująca dla człowieka oraz innych ssaków. Dziecko może nie przeżyć po zjedzeniu nawet 1-2 owoców. Dawniej był stosowany w lecznictwie ludowym do przeciwreumatycznego smarowania i nacierania.
Fot. Hans
Wawrzynek wilczełyko jest niezbyt wysokim krzewem dorastającym do 1,5 m wysokości, o odstających, dość sztywnych, lśniących gałązkach. Przeważnie kwitnie w marcu i kwietniu, ale czasem już w lutym. Należy do nielicznej grupy roślin, które zakwitają przed wypuszczeniem liści. Najlepiej czuje się w miejscach cienistych lub półcienistych. Preferuje gleby świeże, zasadowe, głównie wapienne. Jest bardzo wrażliwy na suszę, ale za to odporny na mrozy.
Kluczem do sukcesu jest posadzenie roślin w pobliżu tych ścieżek, które najczęściej przemierzasz, tak abyś w mroźne dni nie musiał wędrować na drugi koniec ogrodu tylko po to, aby podziwiać kwitnące piękności. Idealna lokalizacja to frontowa część ogrodu albo bliskie sąsiedztwo drzwi wejściowych do domu.
Doskonałe stanowisko dla pachnących krzewów to też takie, które jest bliskie Twojemu sercu. Pamiętaj! Warto przy aranżacji ogrodu brać pod uwagę logikę, porządek i umiar, ale nigdy nie można zapomnieć o swoich upodobaniach! Ogród jest w końcu dla Ciebie, a nie Ty dla ogrodu! Jeśli uwielbiasz swój zaciszny zielony kącik przy zbiorniku wodnym, który jest schowany za gęstymi drzewami, nie obawiaj się i posadź pachnący zimą wawrzynek właśnie tam!