Logo
Logo

Rośliny wieloletnie do ogrodu skalnego | 50+ najpiękniejszych gatunków i odmian roślin skalnych

Dobrze dobrane gatunki roślin na rabatę, czy zakątek ogrodu w stylu skalnym, to połowa sukcesu. Najlepiej wybierać tam niskie krzewy lub byliny lubiące słońce, nie wymagające skomplikowanej pielęgnacji i oczywiście dekoracyjne. Warto też tak komponować nasadzenia, aby rośliny wśród kamieni nie zasłaniały się wzajemnie. Jakie gatunki roślin wieloletnich warto wybrać do ogrodu skalnego? 

Pamiętaj o tym, nim posadzić rośliny w ogrodzie skalnym!

Aby zakładana rabata w stylu skalnym, czy górskim prezentowała się efektownie i dekoracyjnie, sadzone tam rośliny nie mogą być przypadkowe, a także powinny być odpowiednio posadzone. Warto pamiętać, że jeśli nasz skalniak zakładamy na skarpie, to najlepszym wyborem będą rośliny raczej niskie, w tym płożące lub zadarniające, które też dobrze umacniają podłoże. 

Oczywiście rośliny muszą też dobrze znosić nasłonecznienie, być odporne na suszę i zadowalać się przepuszczalną, często kamienistą, przeciętną glebą. Jeżeli część rabaty skalnej znajduje się w miejscu nieco zacienionym, najlepiej posadzić tam rośliny nie potrzebujące słońca, bardziej cieniolubne. Warto także dobrze zaplanować sposób nawadniania rabaty skalnej i dobrym rozwiązaniem może być założenie nawadniania kropelkowego (węży kroplujących), rozłożonego wokół roślin.

 

Do nasadzeń w ogrodzie skalnym najlepiej będą nadawać się rośliny wieloletnie, ponieważ jest to rozwiązanie najbardziej praktyczne. Raz dobrane i posadzone, odporne (np. na warunki pogodowe) i dekoracyjne rośliny będą zdobiły rabatę przez szereg lat, dzięki czemu nie musimy poświęcać wiele czasu i środków na ich coroczne sadzenie. Zazwyczaj najlepiej prezentują się na skalnikach rośliny płożące (krzewy, krzewinki lub byliny), kwitnące byliny, ale też kwiaty cebulowe

Bardzo ważne jest odpowiednie zestawienie roślin, by były one dobrze widoczne z każdej strony. Najlepiej komponować nasadzenia w taki sposób, by rośliny niższe znajdowały się przed wyższymi, a także łączyć gatunki kwitnące w różnych terminach, zimozielone oraz uzupełniające się kolorystycznie, by cały sezon coś przykuwało uwagę.

Jakie drzewa i krzewy nadają się do ogrodu skalnego?

Nie należy raczej planować na skalniakach mocno rosnących i rozłożystych drzew czy krzewów, ponieważ szybko zarosną i będą zacieniać całą kompozycję. Najlepiej więc wybierać odmiany karłowe, wolno rosnące lub szczepione na niskim pniu, żeby były uzupełnieniem całości kompozycji, a nie ją dominowały.

Iglaki do ogrodów skalnych

Wśród gatunków iglastych, które spełniają te kryteria i nieźle mogą prezentować się w ogrodzie skalnym można wyróżnić: 

 

Karłowe rośliny liścuaste

Z kolei spośród niewysokich, karłowych lub wolno rosnących, ale i dekoracyjnych krzewów liściastych na skalniakach można posadzić:

Rośliny kwitnące na skalną rabatę

Zazwyczaj skalniaki zakładane są na stanowiskach słonecznych i reprezentacyjnych, dlatego najlepiej posadzić tam dekoracyjnie kwitnące, niskie byliny odporne na suszę. Wśród ozdobnych, niewymagających gatunków i ich odmian lubiących słońce warte polecenia są: 

A co do cienia?

Na skalniakach nieco zacienionych, warto zaplanować rośliny lepiej czujące się w półcieniu lub cieniu, które mają też dekoracyjne liście np.: barwinek pospolity, funkie, dąbrówkę rozłogową, ciemierniki, żurawki, tojeść rozesłaną, tawułki, miodunka, bergenia

Dodatek traw ozdobnych

Dodatkowym urozmaiceniem rabaty w stylu skalnym z pewnością będą też niektóre gatunki traw ozdobnych, np. kostrzewa sina, kostrzewa Gautiera (niedźwiedzia), turzyce, sesleria skalna, owsica wieczniezielona, hakonechloa, rozplenica, niskie odmiany miskantów, imperata cylindryczna

Wiosenne kwiaty

Ciekawym i dekoracyjnym uzupełnieniem nasadzeń na skalniaku mogą być także kwiaty cebulowe, które często jako pierwsze kwitną wiosną. Warto więc posadzić np. cebulki krokusów, przebiśniegów, irysów, tulipanów, czy zimowitów

Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Garden Guru, K.-U. Häßler / Adobe Stock

Autor
Rośliny wieloletnie do ogrodu skalnego | 50+ najpiękniejszych gatunków i odmian roślin skalnych
Rośliny wieloletnie do ogrodu skalnego | 50+ najpiękniejszych gatunków i odmian roślin skalnych
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl