Logo
Logo

Cebulki przebiśniegów – jak, gdzie i kiedy je posadzić?

Przebiśniegi nazywane śnieżyczkami, to małe, białe dzwoneczki z gustownymi zielonymi plamkami przypominającymi serduszka. Pojawiają się w ogrodzie jako jedne z pierwszych w sezonie i dlatego czasem muszą "przebijać się" przez śnieg. Warto posadzić te kwiaty, ponieważ są wyjątkowo uroczymi zwiastunami nadchodzącej wiosny i jednymi z pierwszych pokarmów dla pszczół!

Spis treści
Przebiśniegi w ogrodzie Gdzie sadzić? Kiedy sadzić? Jak to zrobić? Pielęgnacja po sadzeniu

Przebiśniegi w ogrodzie

Do roślinnych zwiastunów wiosny zaliczanych jest kilka roślin cebulowych, a wśród nich na podium zawsze znajduje się przebiśnieg (Galanthus nivalis). Ta znana i lubiana roślina jest prosta w uprawie i pielęgnacji, dlatego warto ją sadzić w naszych ogrodach.

Na zachodzie Polski, gdzie temperatury są nieco wyższe od reszty kraju, przebiśnieg może kwitnąć już od lutego, a na wschodzie kraju czasem pojawia się dopiero na początku kwietnia. W ogrodach wykorzystywana jest na rabatach oraz do tworzenia niskich łanów kwietnych pod drzewami. Przebiśnieg jest też chętnie uprawiany w pojemnikach.

Planując sadzenie przebiśniegów w pojemnikach na tarasie, należy pamiętać, że są one roślinami trującymi i należy uważać na to, by dzieci nie wzięły ich uroczych kwiatów za cukierki. 

 

Gdzie sadzić?

Pierwszym krokiem przy sadzeniu przebiśniegów jest przygotowanie dla nich odpowiedniego stanowiska.

  • Śnieżyczki potrzebują miejsca w cieniu lub półcieniu.
  • Preferują gleby żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne.
  • Wolą chłód, dlatego należy unikać sadzenia ich przy źródłach ciepła (np. przy domach).

Kiedy sadzić?

Małe cebulki przebiśniegów najlepiej wsadzać do gruntu we wrześniu, choć gdy jesienna aura jest ciepła okres sadzenia może przedłużyć się do października.

Sadzenie przebiśniegów - kolaż fot. iBulb

Jak to zrobić?

  • Cebulki śnieżyczek sadzimy na głębokość ok. 5-10 cm (ok. trzykrotnej długości cebulki) oraz w rozstawie co kilka centymetrów (gęsto).
  • Po posadzeniu podłoże przydeptujemy, ale nie za mocno.
  • W przypadku, gdy aura wrześniowa jest ciepła i sucha, powinniśmy również podlać nasze cebulki.

Pielęgnacja po sadzeniu

Przebiśniegi nie są wymagające. Jeśli zapewnimy im umiarkowanie wilgotne podłoże, nie będziemy musieli się martwić ich podlewaniem. Dodatkowo są w pełni mrozoodporne.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe i w tekście: iBulb

Autor
Cebulki przebiśniegów – jak, gdzie i kiedy je posadzić?
Cebulki przebiśniegów – jak, gdzie i kiedy je posadzić?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl