Cebulki przebiśniegów: jak, gdzie i kiedy je posadzić?
Przebiśniegi, inaczej śnieżyczki – małe, białe dzwoneczki z gustownymi zielonymi plamkami przypominającymi serduszka. Pojawiają się w ogrodzie jako jedne w pierwszych w sezonie, często niemal "przebijając się" przez śnieg. Warto posadzić te kwiaty, ponieważ są wyjątkowo uroczymi zwiastunami nadchodzącej wiosny.
Do roślinnych zwiastunów wiosny zaliczanych jest kilka roślin cebulowych, a wśród nich znajduje się przebiśnieg (Galanthus nivalis). Ta znana i lubiana roślina jest prosta w uprawie i pielęgnacji, dlatego warto ją sadzić w naszych ogrodach.
Na zachodzie Polski, gdzie temperatury są nieco wyższe od reszty kraju, przebiśnieg może kwitnąć już od lutego, a na wschodzie kraju czasem pojawia się dopiero na początku kwietnia. Pamiętajmy też, że rośliny te są w całości lekko trujące. W ogrodach wykorzystywane są na rabatach i do tworzenia niskich łanów kwietnych na trawnikach czy pod drzewami. Przebiśnieg jest też uprawiany w pojemnikach.
Gdzie sadzić?
Pierwszym krokiem jest poznanie wymagań i przygotowanie odpowiedniego stanowiska dla roślin. Potrzebują one miejsca w cieniu lub półcieniu. Preferują gleby żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Wolą chłód, dlatego należy unikać sadzenia ich przy źródłach ciepła (np. przy domach).
Kiedy sadzić?
Małe cebulki przebiśniegów wsadzamy do gruntu we wrześniu – najlepiej w pierwszej połowie miesiąca.
![]() |
Jak to zrobić?
Cebulki śnieżyczek sadzimy na głębokość ok. 5-10 cm (ok. trzykrotnej długości cebulki). Przebiśniegi sadzimy w rozstawie co kilka centymetrów (gęsto).
Po posadzeniu podłoże przydeptujemy, ale nie za mocno. W przypadku, gdy aura wrześniowa jest ciepła i sucha, powinniśmy również podlać nasze cebulki.
Pielęgnacja po sadzeniu
Przebiśniegi nie są wymagające. Jeśli zapewnimy im umiarkowanie wilgotne podłoże, nie będziemy musieli się martwić ich podlewaniem. Dodatkowo przebiśniegi są w pełni mrozoodporne.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe i w tekście: iBulb
Komentarze