Logo
Logo

Rozmnażanie przebiśniegów: jak to robić z nasion i przez podział?

Pytanie czytelnika: Jak można najszybciej i najtaniej rozmnożyć przebiśniegi? Stosuje się wysiewanie nasion, czy tylko przez podział kępy i cebulki potomne?

Spis treści
Kiedy i jak rozmnażać przebiśniegi z nasion? Kiedy dzielić i rozsadzać cebulki przebiśniegów?

Przebiśniegi (łac. Galanthus nivalis) to bardzo popularne w ostatnim czasie, wiosenne rośliny cebulowe. Można rozmnażać je na dwa sposoby – z nasion lub przez podział kęp.

Rozmnażanie przebiśniegów z nasion

Rozmnażanie przebiśniegów z nasion to zadanie dla cierpliwych, bo na dużą kwitnącą kępę trzeba czekać kilka lat. Nasiona można łatwo kupić lub pobrać z roślin z ogrodu. Nasiona wysiewa się zaraz po ich zbiorze, w kwietniu i maju do pojemników umieszczonych w inspekcie.

Rozmnażanie przebiśniegów przez podział kępy

Druga metoda to wykopanie i podzielenie okazałych lub za gęstych grup rozrośniętych cebulek, zaraz po tym jak skończą kwitnąć – czyli zwykle w marcu/kwietniu. Wystarczy je rozsadzić w nowe miejsce, na takiej samej głębokości, jak rosły poprzednio, do świeżej, żyznej ziemi bogatej w materię organiczną.

Prawdopodobnie trzeba będzie zaczekać co najmniej rok, aż cebulki osiągną właściwą objętość, by efektownie zakwitnąć, ale to i tak znacznie krócej niż czekanie na rośliny z nasion.

Cebulki śnieżyczki najlepiej sadzić w miejscach zacienionych lub w lekkim słońcu. Roślina idealnie sprawdzi się pod drzewami lub krzewami. W opakowaniu jest 20 cebulek.
Zobacz inne letnie cebulki kwiatowe


Zdjęcie tytułowe: Capri23auto/Pixabay

Autor
Rozmnażanie przebiśniegów: jak to robić z nasion i przez podział?
Rozmnażanie przebiśniegów: jak to robić z nasion i przez podział?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Wojtek

12-03-2023 10:58

No dobrze, ale czy po wykopaniu i podzieleniu cebulek od razu je rozsadzać, czy czekać do września?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl