Przebiśnieg śnieżyczka (Galanthus nivalis) zakwita na przedwiośniu, często pod koniec lutego lub na początku marca. Wytwarza białe, dzwonkowate kwiaty skierowane ku dołowi. Osiąga 15-20 cm wysokości. W Polsce można uprawiać także mniej znany gatunek – przebiśnieg Elwesa (Galanthus elwesii). Jest wyższy i bardziej okazały oraz może kwitnąć jeszcze wcześniej od swojego kuzyna. Byliny te mają podobne wymagania i sposób uprawy.
Przebiśnieg śnieżyczka [1] i przebiśnieg Elwesa [2] |
Wymagania przebiśniegów
Śnieżyczki są niewybredne pod względem stanowiska – można je uprawiać w pełnym słońcu lub w częściowym zacienieniu. Ze względu na wczesną porę kwitnienia dobrze sprawdzają się nawet pod koronami drzew i krzewów liściastych. Rośliny te są w pełni mrozoodporne.
Lubią żyzne, próchniczne, przepuszczalne gleby o odczynie lekko zasadowym, ale radzą sobie również na gorszych podłożach. Należy unikać uprawy jedynie w glebach ciężkich i stale mokrych.
Podłoże pod przebiśniegi zaleca się wymieszać z przefermentowanym nawozem organicznym (np. obornikiem). W ten sposób nie tylko zwiększy się zasobność w składniki pokarmowe, ale także przyśpieszy produkcję próchnicy.
Kiedy sadzić przebiśniegi?
Cebulki przebiśniegów powinno się wysadzać do gruntu we wrześniu, ostateczny termin to pierwsza dekada października. Przed sadzeniem warto je zaprawić przeciw chorobom grzybowym (np. stosując Kaptan). Średnia głębokość sadzenia wynosi 5 cm. Prawidłowa rozstawa u przebiśniegu śnieżyczki wynosi 8 cm, u przebiśniegu Elwesa jest nieco większa – ok. 10 cm.
Fot. iBulb |
Przebiśnieg to roślina niemal bezobsługowa. Z reguły nie wymaga nawadniania i nawożenia mineralnego, ale dobrze jeśli przed sadzeniem zaopatrzymy ziemię nawozami organicznymi.
Raz na kilka lat warto zmienić stanowisko uprawy (m.in. dla odpoczynku gleby). Przy okazji można przebiśniegi rozmnożyć. Najłatwiejszą i najszybszą metodą jest oddzielenie cebulek przybyszowych. W takim wypadku cebule zaleca się wykopywać w czerwcu.
Gdzie posadzić przebiśniegi?
Wykorzystanie w ogrodzie przebiśniegi najefektowniej prezentują się sadzone w grupach. Mogą to być kępki po kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt egzemplarzy. To dobre dekoracje rabat, ogrodów skalnych, obrzeży nawierzchni i miejsc pod koroną drzew.
Fot. iBulb |
Uprawiane masowo na trawniku dają efekt naturalistycznej łąki. W takim wypadku trzeba wstrzymać się z zabiegami pielęgnacyjnymi trawnika, aż liście przebiśniegów same obumrą.
Ciekawy efekt można uzyskać sadząc przebiśniegi przy dereniach ozdobnych z pędów (żółte, czerwone) oraz wcześnie kwitnących oczarach. Można je uprawiać także w kompozycji z ciemiernikami.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Mabel Amber/Pixabay